• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu
15 Mart 2012 Perşembe 18:20

Başbakan Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Bugün eğitim sisteminde yaptığımız reform, tekrar ediyorum, ideolojik değil, pedagojik bir reformdur.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Bugün eğitim sisteminde yaptığımız reform, tekrar ediyorum, ideolojik değil, pedagojik bir reformdur. Yaptığımız düzenleme, Türkiye'nin ihtiyaçlarını, eğitimin ve ekonominin ihtiyaçlarını gözeten, modern, büyüyen Türkiye'ye denk düşen bir düzenlemedir. Kesintisiz eğitimi getirenler, kesintisiz eğitime destek verenler nasıl bu ülkeye yazık ettilerse bugün kademeli eğitime karşı çıkanlar da aynı mantıkla hareket ediyorlar. Şunu herkes bilsin, affınıza sığınıyorum, zorbalıkla gelen bir düzenlemeyi, biz demokrasiyle ortadan kaldırıyoruz. Topla, tankla gelen, Sincan'da yürüyen tanklarla gelen bir uygulamayı, biz millet iradesiyle Meclis'te düzeltiyoruz' dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'kesintisiz eğitimin bu ülkeye zararının olmadığı' yönündeki sözlerini eleştirdi. "Sen görmüyorsun diye bu alem yok değildir." diyen Erdoğan, zorbalıkla yapılan uygulamayı demokrasiyle düzelttiklerini, Sincan'da yürüyen tanklarla gelen uygulamayı milli irade ile ortadan kaldırdıklarını ifade etti.
 
Ankara Rixos Otel'de düzenlenen Rekabet Kurumu'nun kuruluş yıl dönümü toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sınırsız bir Batı hayranlığı içinde ilerlemeyi savunanların olduğunu, Batı'yı taklit ederek modernleşme modelleri sunanların bulunduğunu söyledi.
 
Merhum Mehmet Akif'in dediği gibi; 'Batı'nın davranışlarını reddetmeyi kabul edenler' de olduğunu anlatan Erdoğan, "Gerçekten sancılı bir 200 yıl yaşadık, toplumsal dokumuzla bağdaşmayan bütün bu konularda bugün bile ciddi rahatsızlıklar yaşıyoruz. Öte yandan medeniyetimizden neşet ettiği gibi temel hak ve hürriyetler konusunda belli kesimler tarafından direnç sergilenebiliyor, 200 yıllık direnç bize şunu gösterdi; değişimin kalıcı şekilde değiştirilmesi toplumsal yapıyla mümkündür. Sadece taklit ederek, kopyalayarak başarıyı yakalamamız mümkün değildir. Mukallit, yani taklitçi her zaman aslının gerisindedir, kanunları birebir kopyalayıp topluma dayattığınızda orada başarı sağlanamıyor." dedi.
 
İstanbul'da 11 işçinin ölümüne de değinen Erdoğan, bir firmanın güvenlik tedbirlerinden kaçtığını, son akşam işçiye sigorta yaptığını hatırlattı. "Ortada sadece cinayet değil, hırsızlık var. Temelinde acı olan her yapı er ya da geç büyük bir enkaz haline gelmiştir." diyen Erdoğan, rekabetin kendi değerler üzerinde inşa edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Türkiye'de yatırım ortamını iyileştirmek için son 9 yılda önemli reformlar gerçekleştirdiklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: "İleri demokratik standartlara ulaşmak için verdiğimiz mücadele ekonomimin büyümesindeki en önemli dayanaklardan biri oldu. Özgürlüklerin daha da genişletilmesi için reformlarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Rekabetin de kurallar dahilinde yürümesi için her türlü tedbiri alacağız. Yatırım ortamını iyileştiriyoruz. Aktif dış politika ile sanayi ve ticaretin önünü açıyoruz."
 
İthal edilen enerji giderleriyle artan cari açığın rekabet gücünü etkilediğini belirten Erdoğan, genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğumuzu ifade etti. Gelişmiş ekonomilerin genç nüfus sıkıntısı çektiğini anlatan Erdoğan, "Biz eğitimli, birikimli bir nesil yetiştirmek zorundayız. Her gittiğim yerde en az üç çocuk diyoruz. Eğer bunu yakalayamazsak 2030'dan sonra yaşlı bir nüfusa sahip olacağız." diye konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kesintisiz eğitimin bu ülkeye zararının olmadığını söylediğini hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi: "Sen görmüyorsun diye bu alem yok değildir. Deve kuşunun da sorunu budur. Başını kuma gömer, o kimseyi görmediği için kendisinin de görülmediğini zanneder. 1996'da meslek liselilerin toplam öğrencilere oranı yüzde 46'ydı. Biz bu ülkede eğitim yapamadık, öğretim yaptık. Bizim bu ülkede eğitimi vermemiz lazım. Kesintisiz eğitim ve katsayı uygulaması meslek liselerini katletti. Kesintisiz eğitim Türkiye ekonomisi ve rekabet gücüne ağır darbe vurdu. Yaptığımız düzenleme ideolojik değik pedagojiktir. Zorbalıkla yapılan uygulamayı demokrasiyle düzeltiyoruz. Sincan'da yürüyen tanklarla gelen uygulamayı milli irade ile ortadan kaldırıyoruz. Eğitim diyorlar ama bu eğitim değil bu öğretimdi. Bu ülkede eğitimi yapamadık. Biz hep öğretimde kaldık. Bunu eğitime çevirmenin mücadelesini vermemiz lazım. 97-98'de bu oran yüzde 45'e düşüyor. Biz görevi devraldığımızda yüzde 36.2'ye düşüyor. Bizim iktidar dönemimizde meslek liseleri ile çalışmamız nedeniyle yüzde 48'e çıkardık. Ekonomideki büyümede bu oranı yükseltmeye destek verdik. Kesintisiz eğitim Türkiye'nin rekabet gücüne de darbe vurmuştur. Kesintisiz eğitimi getirenler nasıl bu ülkeye yazık ettilerse bugün kademeli eğitime karşı çıkanlar da bunu yapıyorlar. Zorbalıkla gelen uygulamayı millet iradesiyle Meclis'te düzeltiyoruz. Bunu demokrasi ile ortadan kaldırıyoruz. Hükümet olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Biz yolları açacağız. Büyük balık küçük balığı yutmayacak. Büyük balık küçük balığın elinden tutarak onu da büyütecek."   YENİ ŞAFAK
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA