• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Erdoğan Macaristanda ABye çattı
05 Şubat 2013 Salı 21:28

Başbakan Erdoğan Macaristan'da AB'ye çattı

Başbakan Erdoğan Macaristan'da yaptığı konuşmada AB'yi 'ahde vefasızlıkla' suçladı...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyaretinde akademisyen ve öğrencilere seslendi. Konuşmasında Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye karşı çifte standart uyguladığını belirten Erdoğan "Kıbrıs diye bir devlet yoktur" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Macaristan'ın gösterdiği yapıcı yaklaşımı AB geneli için söylemek mümkün değildir. AB'nin temel ilkelerinden biri verilen söze sadakattir, yani ahde vefa kuralı vardır. Ne yazık ki, bazı liderler tarafından bu sadakat çiğnenmiş yeni şartlar ortaya çıkarılmıştır.

TÜRKİYE'Yİ ALIRLAR VEYA ALMAZLAR

Türkiye'yi AB'ye alırlar veya almazlar hiç önemli değil. Türkiye'nin AB'ye müracaatı 1959 yılıdır, resmi müracaat 1963'dür. 50 yıl AB üyelerinin hiçbirine böyle bir uygulama gösterilmemiştir. Sadece Türkiye'ye yönelik böyle bir yaklaşım tarzı vardır. Şu anda AB üyesi ülkelerden bazıları vardır ki, Türkiye'nin ne ekonomi ne de hak ve özgürlükler konusunda mukayese edilemeyecek kadar geridir.

KIBRIS DİYE BİR ÜLKE YOK

Bazı ülkeler AB müktesabatıyla uzaktan yakından alakası yoktur. İdeolojik yaklaşımlarla AB'ye alınmıştır. Bunlardan bir tanesi Güney Kıbrıs'tır. Bir defa Güney Kıbrıs devlet değildir bir yönetimdir. Kıbrıs diye bir ülke yok Güney Kıbrıs Rum Yönetimi var. Yeşil hattın kuzeyinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vardır. Kofi Annan Planı'nda bunun ismi Kıbrıs Türk Devleti'dir.

ANNAN'A VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTTUK

Ben sayın Annan'a 'Biz her zaman önde olacağız Rumlar hep geride kalacak' dedim. O zaman Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin başında Papadopulos vardı. Çalışmaları bitirdik, imza aşamasına geldik o zamanki Yunanistan Başbakanı Karamanlis 'Bunu erteleyelim' dedi. Annan bana döndü 'Ne diyorsun sayın Başbakan?' dedi. Ben de sayın Annan'a 'Ben sana Davos'ta bir söz verdim, gereğini yaptık' dedim. Sonra referandum yapalım dediler, yaptı8k. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yüzde 65 revet dedi, Kum Kesimi yüzde 70 hayır dedi. Biz o zaman AB'ye dedik ki, 'Biz sözümüzde durduk ama Güney Kıbrıs sözünde durmadı onlara yaptırımınız ne olacak?' dedik. 'Hiç merak etmeyin, denildiama  kalktılar Güney Kıbrıs'ı AB'ye aldılar.. O zaman Rumlar bile Türklerin hakkı yendi dediler. Bu ideolojik bir yaklaşım.

Türkiye'ye uygulanan ideolojik yaklaşımlar AB müktesabatına uygun değildir. Biz referandum sürecinde Annan'a sorduk. Biz sözümüzde dururuz Rum kesimi sözünde durmazsa ne olacak dedik. Siz merak etmeyin dediler. Kuzey Kıbrıs evet dedi, Güney Kıbrıs yüzde 76 hayır dedi. Hayır demesine karşın AB onları ödüllendirdi ve üye yaptı. Böyle bir AB sağlıklı olabilir mi? Eski Alman Başbakanı'nın anılarında 'Türkiye'ye ahlaksızlık yapıldı' diye yazdı.

MERKEL DE İTİRAF ETTİ

Merkel de Güney Kıbrıs'ı almakla hata ettik dedi. Kıbrıs diye bir devlet yoktur. Biz zaten tanımıyoruz. Başından beri hep söylenen birşey vardı. İki devletli yapı. Ama o yapıyı söyleyenler de malesef sahiplenmedi. AB'nin Türkiye için stratejik bir önemi olduğunu söylüyorum. Ama nereye kadar? Avrupa'da başlayan ırkçılık, saldırılar tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Türkiye'nin üyeliği Avrupa'ya yük olmaya değil, güç katmaya geliyor. Türkiye Avrupa'ya vizyon katar, Ortadoğu'yu ve Afrika'yı anlamayı sağlar. İslam dünyası ile Avrupa arasında köprü olur. Irkçılığın tırmanmasına engel olur. Bazı liderlerin popülist tavırları bu süreci engellemiştir. Türkiye'nin AB'ye üyeliği Avrupa'daki ırkçılığına panzehir olacaktır.

Savaş kolay olanıdır. Zor olan barıştır. Biz zora talibiz. Adaletin acil şekilde küreselleşmesi gerekiyor. İnsana sadece insan olduğu için değer vermek gerekir. Rengine, dinine bakmadan sadece insan olduğu için değer verilmesini istiyoruz. Türkiye 2.3 milyar dolar yardımda bulundu. Biz verdikçe bütçemiz de bereketlenmeye başladı. Verdikçe kaybetmedik, aksine kazandık. Darfur ziyaretinde kamplara gittik. Kamp görüntüsü felaket. Çocukları aynı jiletle sünnet ediyorlar. Böyle bir tablo var. Oradan döndük buraya bir hastane ve okul yapmamız lazım dedik. Hemen bir sahra hastanesi yapıldı.

Erdoğan, üniversitede yaptığı konuşmanın ardından Slovakya'nın başkenti Bratislava'ya hareket edecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA