• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Erdoğan, Libyayı mest etti
25 Kasım 2009 Çarşamba 16:01

Başbakan Erdoğan, Libya'yı mest etti

El Mahmudi, 'siyasi kariyerim boyunca böyle bir anlaşma ve bu kadar ciddi ve azimli bir topluluk görmedim' derken Erdoğan memnuniyetini şöyle özetledi:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trablus'ta Libya Başbakanı Bağdadi Ali El Mahmudi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

EL MAHMUDİ'NİN AÇIKLAMALARI

Başbakan Erdoğan ve Libya Başbakanı El Mahmudi, ile ortak açıklama yaptı. Mahmudi'nin açıklamaları şöyleydi:

Libya olarak biz Türkiye ile siyasi ve ekonomik alanda tam bir mutabakat içerisindeyiz. Biz Libya olarak bu anlaşmaların devam etmesi konusunda elimizden gelen gayreti göreceğiz. Biz Türkiye'den gelen kardeşlerimizle çok iyi çalışmalarda bulunduk.

Benim siyasi kariyerim boyunca bu kadar başarılı bir anlaşma gördüm. Türk karındaş ve kardeşlerimizle İlk defa bu kadar ciddi ve azimli bir insan topluluğu görüyoruz. Burada da karındaşım Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür etmek istiyorum. Burada Arap ülkelerine aşıladığı işbirliği cesareti nedeniyle çok teşekkür ederim.

Bugün işbirliğinin ilk adımı olarak anlaşmaya varılan konular şu dakika itibariyle

Burada ilk teşekkür Allah'a ve daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve Libya lideri Kaddafi'ye gider.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise "Libya ile ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırmayı amaçlıyoruz" dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyleydi:

5 yıl içinde 10 milyar dolarlık ticaret hacmine nasıl ulaşırız konusunda görüşmeler yaptık. Biraz önce 8 anlaşmaya imza attık.

Ortak kredi anlaşmaları, tarım yatırımları anlaşması ve vizelerin kaldırılması konusu bunlardan bazıları.... Bu arada bazı imzalanacak anlaşmaların da öngörüşmelerini yaptık. Vergilendirme konusu yüksek düzeyde işbirliği konusu...

Müteahhitlik alanında işbirliklerinin artması bu ziyaretimizin önemli bir noktasını oluşturuyor.

Ulaştırma tarım ve bankacılık gibi konularında da işbirliğimizi yoğunlaştıracağız. Bunun yanında bizimle buraya gelen işadamlarının yaptığı görüşmelerinin semerelerini çıok yakında alacağız.

Ortak tarihimiz genç nesillere aktarılmalıdır.

Dün öğleden sonra Sayın Kaddafi ile çok detaylı görüşmelerimiz oldu. Gerek Libya-Türkiye ikili ilişkileri, gerek bölgedeki konuları, gerek küresel konuları konuştuk. Oratak tarihimiz 16'ıncı yüzyıla dayanmaktadır. Bu tarihi süreci süzerek değerlendirmeler yaptık.

Afrika'nın 52 ülkesinden 50'sinde Libya'nın büyükelçiliği var. Bizim hedefimiz ise gelecek yıl bunu 27'ye çıkarmak. Yakın işbirliğimizi sürdüreceğimizi teyit ettik. Ziyaretimizin çok çok verimli geçtiğinin mutluluğunu yaşamaktayım. Buradaki işbirliği çalışmalarımız bakanlık düzeyinde de sürecek. Aksi takdirde bu turistik bir ziyaret oluruz. Bu durum bizi üzeri Atılacak her adımın takipçisi olacağız. Buraya adım attığımız andan itibaren bize gösterdikleri misaperlikten dolayı Sayın Kaddafi ve idarecilerine çok teşekkür ederim. Kurban bayramını vize bayramı ile birlikte kutluyorum.

Allah yar ve yardımcınız olsun.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA