• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Erdoğan Elazığ da halka seslendi
24 Temmuz 2010 Cumartesi 21:36

Başbakan Erdoğan Elazığ' da halka seslendi

Başbakan Erdoğan referandum mitinglerinin ikincisinde Elazığ'da vatandaşlara hitap etti
Başbakan Erdoğan referandum mitinglerinin ikincisinde Elazığ'da vatandaşlara hitap etti.AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Birileri sinsi senaryolar yazarken, milletin iradesini gasp etmek için kirli ilişkiler içine girerken, biz çetelerle, mafyayla, her türlü, hukuk dışı örgütlenmeyle, şu boynumuzu asla bükmeden, asla geri adım atmadan mücadele ediyoruz'' dedi.

Erdoğan, Elazığ PTT Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmasına, ''Gaggoş, ağabey, kardeş demektir. Kendini bilen, yiğit delikanlı demektir. Adı aziz, toprağı aziz, insanı aziz, Elazığı'ın tüm gaggoşlarını muhabbetle selamlıyorum'' sözleriyle başladı.

AK Parti'nin hamurunu milletin yoğurduğunu ve milletin partisi olduğunu belirten Erdoğan, 7,5 yıldır, içerde dışarda, 81 vilayette, dünyanın her köşesinde, Türkiye'nin zenginliğini, milletin hakkını ve hukukunu muhafaza etmek ve onu daha da yüceltmek için mücadele verdiklerini söyledi.

''Siz bize destek verdiniz. Siz bu harekete umut verdiniz. Siz bizden hayır dualarınızı eksik etmediniz'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

''Biz de size mahcup olmamak için, sizin karşınızda başımızı öne eğmemek için gece demeden, gündüz demeden çalıştık, çalışıyoruz. Lütfet dikkat edin, birileri tam 7.5 yıldır laf üretirken, biz 81 vilayette eser üretiyoruz. Birileri sürekli iftira üretirken, yalan üretirken, çamur üretirken, hakaret yaparken, biz Türkiye'nin 781 bin kilometre karesinden hizmet üretiyoruz. Birileri sinsi senaryolar yazarken, milletin iradesini gasp etmek için kirli ilişkiler içine girerken, biz çetelerle, mafyayla, her türlü, hukuk dışı örgütlenmeyle, şu boynumuzu asla bükmeden, asla geri adım atmadan mücadele ediyoruz. Çünkü siz bize bir yetki verdiniz. Siz bize  emanet verdiniz. Milletin emanetini milletten başka alacak yoktur. Milletin hür iradesini, seçimler yoluyla verdiği yetkiyi, milletten başka hiç kimse kullanamaz,. Hiç kimse kendisini milletin üzerinde göremez. Bazı zihniyetlerin bu millete nasıl bir gözle baktığını sizler, benim Elazığlı gaggoşlarım çok iyi biliyor. Bunlar milletime 'göbeğini kaşıyan adam' derler, bunlar milletime 'bidon kafalı' derler, bunlar milletimi cahil, kendilerini ise her şeyi bilir zannederler. İşte bizim mücadelemiz bu zihniyetle.''

Erdoğan, en başında yola çıkarken, ''Yeter söz de milletin, karar da milletin'' dediklerine ifade ederek, ''Bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Bugün de son sözü millet söyler diyoruz. 7,5 yıldır söylediğimiz gibi bugün de söz de, karar da milletindir diyoruz'' şeklinde konuştu.

Bir şeye dikkat çekmek istediğini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

''Biz 22 Temmuz 2007 seçimlerine giderken yeni bir Anayasanın ne kadar büyük bir beklenti olduğunu vurguladık. Milli iradeyi daha da güçlendireceğiz dedik. Demokrasinin standartlarını daha yükselteceğiz dedik. Bu ülkede yasakları tarihe havala edeceğiz, özgürlükleri çağdaş standartlara ulaştıracağız dedik. Biz Anayasayı değiştirerek, Türkiye'ye yakışan, bu millete yakışan, bu milletin ufkuna, vizyonuna yakışan bir Anayasa yapacağız dedik. Milletimiz de bu düşüncemize bu hedeflerimize destek verdi, onay verdi. Yeni Anayasa için ciddi hazırlıklar yaptık ama o süreçte nelerle karşılaştığımızı biliyorsunuz. Ne tür engellemelere maruz kaldığımızı biliyorsunuz. Partimizle ilgili kapatma davası olumlu şekilde neticelendikten sonra bu kez 12 Eylül Anayasasındaki bugüne kadarki en kapsamlı değişikliği meclis gündemine getirdik. Çünkü biliyoruz ki, mevcut Anayasa ile Türkiye'nin sıçrama yapabilmesi, çağdaş dünya içinde daha ileri noktalarda ulaşabilmesi mümkün değildir.''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Soruyorum size bu hayır cephesinde bu ülkeye hayır gelir mi? Bunlar hayatlarında bir araya geldiler mi? Ama bak şimdi bir araya geliyor. Bu tablodan ülkemiz adına bir hayır çıkar mı?'' dedi.

Erdoğan, Elazığ PTT Meydanı'nda düzenlene mitingde yaptığı konuşmada, MHP ve BDP'nin Anayasanın değiştirilmesi gerektiğini söylediğini, ancak meclisteki görüşmeler sırasında değişikliğe destek vermediklerini hatırlattı.

MHP'nin 1982'den beri Anayasadan şikayet ettiğini ifade eden Erdoğan, ''Değişmesi gerektiğini söylüyor ama hadi değiştirilim dediğimizde görüşme taleplerimizi bile çok nezaketsiz şekilde geri çevirdiler. BDP parti kapatmalarından şikayet ediyor. Anayasaya yönelik en ciddi eleştirileri getiriyor ama Anayasa oylamasından hem kendi kaçıyor, hem milletvekillerini kaçırıyor, hem de şimdi seçmen tabanını halk oylamasından kaçırıyor'' diye konuştu.

Muhalefet partilerinin Anayasanın içeriğiyle ilgili eleştiri getirmediğine dikkati çeken Erdoğan, ''Millete anlatabilecekleri, ikna edebilecekleri bir tek argumanları, iddiaları var mı?. Konuyu sürekli farklı yönlere çekiyorlar. Bunların bugüne kadar bu millete bir hayırları dokunmadı ki bugün dokunsun'' dedi.

Anayasa değişikliğinin AK Parti'nin projesi olmadığını belirten Erdoğan, ''Bu bir Türkiye projesidir. Bir millet projesidir. Yıllarca bundan şikayet ettiler. Yıllardır toplumumuzun farklı kesimleri bu arzusunu hep dile getirdi. Hadi gelin şimdi denince maalesef kaçtıklarını görüyoruz. Milletin bu beklentisi karşısında artık kimse duramaz'' diye konuştu.

Erdoğan, ''Tek yürek halinde diyoruz ki, sevdamız millet kararımız...''ifadelerini kullandığı sırada meydandakilerin, ''evet'' diye bitirmesi üzerine, ''Gakkoş bu ya, gakkoş bu'' dedi.

Başbakan Erdoğan, muhalefetin ''Anayasa değişikliğini AK Parti'nin kendisi için yaptığı'' yönündeki eleştirilerine, hükümetin 7,5 yılda hükümetin yaptığı icraatları sayarak cevap erdi.

''ETNİK, BÖLGESEL VE DİNSEL MİLLİYETÇİLİĞE KARŞIYIZ''


Etnik, bölgesel ve dinsel milliyetçiliğe karşı olduklarını belirten Erdoğan, ''Bizim için batı neyse doğu o, kuzey neyse güney o. 81 vilayetin hepsi de aynı. Aynı modern yapıya inşallah kavuşacak. Biz Müslüman olmayana da anı şekilde bakıyoruz'' dedi.

Erdoğan, milliyetçiliği istismar edenlerin olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

''Bunlar ülkemizi tarihin en büyük krizine sürüklediler. Bu ülkenin itibarını ayaklar altına alırlarken biz Moğolistan'da, Türklerden kalma ilk yazılı eserlere, Orhun Anıtları'na, Balkanlar'daki, Ortadoğu'daki, Afrika'da tarihi mirasımıza, ata yadigarımıza sahip çıktık. Bunlar oralara uğramadılar bile. Birileri milliyetçilik üzerinde rant sağlamaya çalışırken, Saraybosna'dan Kudüs'e Sanaa'dan Kırım'a kadar bu milletin eserlerine sahip çıktık, onları tamir ettik. Bütün dünya susarken dünyanın her köşesindeki haksızlığa hukuksuzluğa. Bu milletin onuru adına biz sesimizi yükselttik. Filistin'de Gazze'de Kudüs'te sesimizi yükselttik'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''CHP, MHP, BDP, malum medya ve çetelerin'' Anayasa değişikliğine karşı çıktığını belirterek, ''Peki onlarla birlikte değişikliğe kim karşı çıkıyor? Terör örgütü de karşı çıkıyor. Soruyorum size bu hayır cephesinde bu ülkeye hayır gelir mi? Bunlar hayatlarında bir araya geldiler mi? Ama bak şimdi bir araya geliyor. Bu tablodan ülkemiz adına bir hayır çıkar mı? Türkiye ekonomisi birinci çeyrekte yüzde 11.7 büyüme kaydediyor. Ah, ah. İçerde biz bunlarla uğraşmasaydık, terör belasıyla uğraşmasaydık, bu yüzde 11.7 kim bilir nelere çıkacaktı'' diye konuştu.

''KARARLI BİR ADIM ATTIĞIMIZDA TERÖR YOĞUNLAŞIYOR''


Türkiye tarihinin en büyük kardeşlik projesini başlattığımızda, birlik ve bütünlüğünü pekiştirmek için kararlı bir adım atıldığında terör örgütünün eylemlerini yoğunlaştırdığını bildiren Erdoğan, şöyle konuştu:

''Türkiye tarihinin en büyük demokrasi hamlesinin başlatığında, çetelerle mücadele edildiğinde, 1982 Anayasındaki en kapsamlı en demokratik değişikliği yapmanın arifesinde bulunulduğunda, peki ne oluyor? Doğudan, Güneydoğudan acı şehit haberleri geliyor. Bu bir tesadüf olabilir mi? Sevgili kardeşlerim. Bu bir rastlantı olabilir mi? Şöyle bir geçmişe dönün, takvim yapraklarımı göz önüne getirin. Türkiye'nin ekonomisi ne kadar şaha kalktıysa ne zaman demokratikleşme adımları atıldıysa ne zaman kronik sorunlarıyla mücadele başladıysa işte o taşeronlar o zaman devreye girdi. Bugün de aynı gayeyle, aynı amaçla devreye girdi. Güya korkutacaklarını sanıyorlar. vazgeçireceklerini, geri adım attıracaklarını sanıyorlar. Biz korkmuyoruz korkmayacağız. geri adım atmayacağız. bizden öncelerin yaptığı gibi biz sinmeyeceğiz. Türkiye'yi büyütecek daha ileriye götürecek hiçbir adımdan kaçınmayacak. yolumuzda tam bir kararlıkla ilerleyeceğiz. terörle mücadele uzun bir mücadeledir. biz bunun farkındayız. sabır istiyor. El ele vereceğiz. omuz omuza vereceğizve bunu başaracağız.''

Elazığlıların 2007 halk oylamasında yüzde 86.6 gibi çok yüksek oranda Anayasa değişikliğine evet dediğini, 12 Eylülde Gakkoşlar diyarında çok daha büyük oranında evet beklediğini anlatan Erdoğan, şöyle dedi:

''Hazır mıyız buna? Bakın şunu özellikle bir daha tekrar ediyorum, bu halk oylamasında hükümet icraatlarını değil, bu halk oylamasında muhaletefin performansını değil, önceki seçimlerde MHP'ye gönül vermiş kardeşim, 12 Eylülde herhangi bir parti için değil, kendin için geleceğiz için oy kullanacaksın. CHP'yi destekleyen kardeşim, 12 Eylülde herhangi bir parti için değil, kendin ve çocukların, geleceğin için oy kullanacaksın. BDP'ye oy vermiş kardeşim 12 Eylülde Türkiye, kardeşliğimiz ve demokrasi için oy vereceksin.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA