• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Davutoğlu 2016 Turizm Eylem Planını açıkladı
22 Şubat 2016 Pazartesi 11:08

Başbakan Davutoğlu 2016 Turizm Eylem Planı'nı açıkladı

Başbakan Davutoğlu, 2016 Turizm Eylem Planı kapsamında, turizme 255 milyon liralık doğrudan hibe desteği sağlanacağını, sektörün 288 milyon liralık ödemelerinin de erteleneceğini bildirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen toplantıda 2016Turizm Eylem Planı'nı açıkladı.

Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, dünyayla bütünleşmeyi sürdüreceğini belirterek, "Kimse, etrafımızdaki ateş çemberi dolayısıyla içe kapanacağımızı, kendi içimizde devinim yaşayacağımızı düşünmesin ve beklemesin, içe kapanmayacağız, dünyaya daha çok açılacak, dünyayla daha çok bütünleşeceğiz" dedi.

"Hak edene hak ettiği cevabı veriyoruz"

Terörle mücadelenin kararlılıkla sürdüğüne işaret eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Evet terör kalleşçe saldırılarını sürdürüyor, evet ciğerimize ateş düşüyor ama Türkiye büyük bir devlet, milletimiz büyük bir millettir. Ne badireler atlattık, elbette bunu da atlatacağız. Terörle mücadeledeki kararlılığımız sürüyor. İçeride ya da dışarıda farketmez, hak edene hak ettiği cevabı veriyoruz, vermeye devam edeceğiz."

"Millet önünde mahçup olacaklardır"

Türkiye'nin gücü ve potansiyelinin farkında olduklarını vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Gücümüzün ve potansiyelimizin farkındayız. Türkiye'ye karşı yürütülen kirli kampanyayı dikkatle izliyoruz. Türkiye'yi küçük düşürmeye çalışan, Türkiye'nin zarar görmesinden kendileri için medet uman bölücü, yıkıcı ve paralel örgütler muratlarına eremeyeceklerdir. Türkiye'nin imajını, uluslararası toplum nezdindeki algısını negatif yönde değiştirmek isteyenler tarih ve millet önünde mahçup olacaklardır."

"Ülkemizi kötülemek kabul edilebilir değil"

Yurt dışında Türkiye'ye yönelik kara bir propaganda yürütüldüğüne dikkati çeken Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Yurt dışında her gün belli mihraklarca doğrudan Türkiye'ye ve Türkiye'nin turizmine dönük açık bir kara propaganda yürütülmektedir. Maalesef içeride de onların değirmenine su taşıyan çevrelerin olduğunu dehşetle izliyoruz. Muhalefet etmek herkes için demokratik haktır ancak hükümete, AK Parti'ye muhalefet edeceğim diye, başka ülkelerin mikrofonlarında, ekranlarında ülkemizi kötülemek kabul edilebilir bir durum değildir."

"Türkiye evinizdir"

Turizm alanında, dileyen herkesin Türkiye'ye gönül rahatlığıyla gelebileceğini ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradan bütün dünyaya, Türkiye'de ağırlamayı arzu ettiğimiz bütün insanlara seslenmek istiyorum; Türkiye evinizdir. Bu güzel ve güvenli ülkeye gönül rahatlığıyla gelebilir, tatilinizi geçirebilir, bu ülkenin derin tarihinden, güzel doğasından istifade edebilirsiniz. Bugüne kadar yaşadığınız efsanevi misafirperverliğimizle yine sizi misafir etmeye hazırız."

Sektöre hibe desteği ve ödeme erteme müjdesi

Davutoğlu, hükümet olarak, turizm sektörünü çözüm ortağı olarak gördüklerini, sektörün zarar görmemesi için büyük hassasiyet sergilendiğini bildirdi.

Turizm Eylem Planı'nda, sektöre kolaylık sağlayacak çeşitli destekler bulunuduğunu bildiren Davutoğlu, "Eylem paketiyle sektörümüze doğrudan 255 milyon Türk lirası bir destek, hibe desteği sağlıyoruz ayrıca sektörün 288 milyon Türk liralık ödemelerini de erteliyoruz ve üç yıla yayılmış şekilde ödeme kolaylığı getiriyoruz" dedi.

Davutoğlu, bir soru üzerine, söz konusu desteklerin Maliye yedek ödenekten karşılanacağını, ekonomiye herhangi bir yük teşkil etmeyeceğini kaydetti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA