• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan: Bu konuda kararlıyız
20 Eylül 2010 Pazartesi 22:29

Başbakan: Bu konuda kararlıyız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilköğretimde okullaşmayı yüzde 100'e, okul öncesi eğitimde de yüzde 50'ye ulaştırmakta kararlı olduklarını söyledi
Başbakan Erdoğan, İlköğretim Haftası ve 2010–2011 Eğitim-Öğretim yılının başlaması sebebiyle mesaj yayınladı. Erdoğan, mesajında, Türkiye'nin gerek coğrafi konumu, gerek tarihi mirası, gerekse bölge ve dünya barışındaki aktif rolü ve genç nüfusu ile çağın en güçlü ülkeleri arasındaki yerini hızla aldığını ifade etti.

Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetleri aşma hedefine ulaşabilmek için, Türkiye'yi eğitim, sağlık, adalet ve emniyet olmak üzere dört temel üzerinde inşa ederek kalkındırmanın gayreti içerisinde olduklarını belirtti.

Hükümet olarak eğitim alanında köklü reformlar gerçekleştirdiklerini ve Eğitim sisteminin çağın gerektirdiği bir yapıya kavuşması için tarihi adımlar attıklarını vurgulayan Erdoğan, Bütçeden en yüksek payı her yıl eğitime ayırdık ve eğitimimizin fiziki alt yapısında da muazzam bir gelişme kat ettik. Devlet millet kaynaşmasıyla büyük bir dayanışma örneği göstererek yurt genelinde başarılı bir eğitim seferberliği gerçekleştirdik." dedi.

Ders kitaplarını ilk ve ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilere ücretsiz olarak dağıtımına devam edildiğini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Tek tek bütün öğrencilerimizin sorumluluğunu yüreğimizde hissediyoruz. Türkiye'nin her köşesine, her bölgesine, her okuluna ayırım yapmadanbilgisayargönderdik. Müstakil okullarımızın hepsinde birer Bilgi Teknoloji sınıfı oluşturduk. Yurdumuzun dört bir yanındaADSLsisteminternetbağlantısı yapıldı. Her yeni eğitim yılı, Türkiye'nin her alanda yaşadığı büyük atılıma, büyük değişime güç katacak, Türkiye'nin önünde yeni ufuklar açacaktır."

Her eğitim öğretim yılını Türkiye'nin aydınlık yarınlarına giden yolda yeni bir başlangıç, altın bir fırsat olarak gördüklerini kaydeden Erdoğan, "Çocuklarımızın eğitimi için, eğitim camiamızın ihtiyaçları için, öğretmenlerimizin layık oldukları şartlara kavuşmaları için her türlü gayreti göstermeye bundan sonra da devam edeceğiz. İlköğretimde okullaşmayı yüzde 100'e, okul öncesi eğitimde de yüzde 50'ye ulaştırmakta kararlıyız. İnanıyorum ki en kısa zamanda eğitim sistemimizi dünyanın gelişme hızına ayak uydurabilen bir kaliteye taşıyacak, çocuklarımızı aydınlık geleceğe ulaştıracak daha iyi fiziksel imkânlara kavuşturacağız. Bu umutla, bu heyecanla ilköğretim haftasını kutluyor, 2010–2011 eğitim öğretim yılının ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, eğitim camiamıza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA