• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Antalya il kongresinde konuştu
10 Haziran 2012 Pazar 18:44

Başbakan Antalya il kongresinde konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Antalya AK Parti İl Kongresi'nde konuştu.

Biz gönüller yapmaya geldik. Biz gönüllere taht kurarak bugünlere geldik. Biz Antalya'da Korkuteli'nde Hayrat Köyü'ndeki yaşlı ninelerin dualarıyla buralara ulaştık. Gazi Paşa'da Aydıncık köyündeki çocukların umudu olarak onların destekleriyle bu seviyelere ulaştık. Hiç bir zaman tamam demedik.

Yola çıkarken bir şey söyledik. Aşık Veysel'in diliyle dedik, Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece dedik. Yetişmek için menzile gidiyoruz gündüz gece dedik. İnşallah ulaşana kadar gideceğiz.

Biz bu yola can koyduk. Bu aziz millete can feda olsun dedik. Bu yola öyle çıktık. Antalya herşeyi anlatıyor. Antalya 3 Kasım'da %21'le AK Parti dedi. Antalya 22 Temmuz 2007'de %34'le AK Parti dedi.

Antalya il başkanımızı AK Parti Antalya il yönetimimizi tebrik ediyorum. Belediye başkanlarımızı il genel meclisi belediye meclis üyelerimizi tebrik ediyorum. Elbetteki bu başarıda payı olan kadın yöneticilerimizi tebrik ediyorum. İl gençlik kollarımızın kadın kollarımıın bütün yöneticilerini tebrik ediyorum. Şükranlarımı sunuyorum.

Bugün partimizin şu sarsılmaz ilkesini bir kez daha tekrar etmek istiyorum. İstikametimiz milletimizin istikametidir. Yolumuzu milletimiz belirledi. Rotamızı milletimiz çizdi. Yol haritamızı milletimiz şekillendirdi. Biz her adımda milletimzin hissyatını dikkate aldık. Mİllete mugayir hiç bir şey yapmadık.

Şanlıurfa'da Batman'da AĞrı'da Ankara'da İzmir'de aynı tabloyu göreceksiniz. çünkü biz tüm milletimizin partisiyiz. Biz Türkiye haritasının belli bölgelerinde değil 81 vilayette 780 bin kilometre karede var olan toprakların her zerresinde varlığını hissettiren bir partiyiz.

Şuanda 81 vilayetin 78'inde milletvekilimiz var. Başka böyle bir parti yok. Çünkü biz halkımızın tamamını sevdik. Biz 780 bin kilometrekarenin tamamında varız. Bir bölgeyi sahiplenip burada AK Parti var burada yok demedik. Heryere gittik. Doğu ve güneydoğu'ya yaptığımız toplam yatırım 32 katrilyon.

Siz bize hangi konuda yetki verdiyseniz biz üzerine gittik. Siz neyi çöz dediyseniz biz o konuyu çözdük. Bize oy versin yada vermesin ayrımcılık yapmadan çözüm için çalıştık.

TERÖR MESELESİ
Türkiye'nin önemli sıkıntılarından biri terör. Bu ülkenin terör milli bir meselesidir. Herşeyden önce siyasi değil insani meseledir. Sadece belli kısımları coğrafyaları ilgilendiren bir sorun değil, tüm TÜrkiye'yi ilgilendiren bir meseledir. Yüreği yanan her ana bizim anamızdır. Ocağı sönen her yuva bizim yuvamızdır. Biz partizanlık yapmadan popülizme tebessüm etmeden meselenin üzerine gittik. Yeterki Türkiye kazansın diyerek her riski aldık. Burada Antalya'da çok açık söylüyorum terör meselesinde doğu meselesinde bizden öncekiler gibi bizde idari maslahata başvurabilirdik. Hiç risk almayabilirdik. Sırtımızı dönebilirdik. Ama biz bunu emanete hiyanet olarak biliriz. Bunu yapmak acıya sessiz tepkisiz kalmak bizim nezdimizde emanete hıyanettir.

Biz toplumun tüm kesimlerini böyle bir meselede yanımızda görmek istedik. Toplumun çeşitli bölgelerinden çok destek aldık. Bu konuda fikri olan herkesi sürece dahil etmek istedik. Konuştuk siyasi partiler olmadan medya olmadan bu iş çözülmez dedik. Çağrı yaptık kapılarını çaldık ama zaman zaman bu kapılar yüzümüze kapandı. Ben MHP'nin kapısını 3 kez çaldım. Randevu bile alamadım.

Patronlarla görüştük. Genelyayın yönetmenleriyle görüştük. Malesef destek alamadık. Terörist başlarıyla görüşmeyi başarı telaki eden medya mensupları var. Siz bunları yaparak benim milletime terörün çözümüne ne kazandırdınız buınu söyler misiniz?

Dünyanın her yerinde siyasi gruplar bu tür terör faliyetlerine sempati duymuştur. Malesef bizdede bunu yapıyorlar. Terör örgütü ile ideoloji noktasında mezhepçşilik noktasında ortak paydaya sahip olanlar gerekli insani tepkiyi ortaya koymadılar. Gittiler Kandil'de terör örgütünün yöneticileriyle görüştüler. Terörle mücadelede tarafsız kalmayı bırakın güvenlik güçlerinin kararlılığını kırmak için ellerinden geleni yaptılar.

Dikkat edin! Bingöl'de bir canlı bombanın üzerine kapanıp hem yavrularını hem insanları kurtaran Hatice Belgin'i konuşmazlar! İstanbul'da bir belediye otobüsünde molotofla yakılan Serap kızımızı konuşmazlar. Siirt'te 100 den fazla mermiyle katledilen 4 hanım kızımızı konuşmazlar. Batman'da karnındaki bebeğiyle katledilen Mizgin Doru'yu konuşmazlar. Katlettikleri kadın teröristleri konuşmazlar. Biz bunlara aldırmadık.

TERÖR ZİRVESİ
Anamuhalefet partisi geç de olsa meseleyi gündemine aldı. Biz memnuniyet duyduk kapımızı açtık. AK Parti genel merkezinde CHP'yi ağırladık. Bu bizim sözümüzde ne kadar durduğumuzu gösteriyor.

Mesele çözüm! Bİzim bağıyla işimiz yok. Bizim derdimiz çözüm. MHP'ye çağrı yaptınız mı? Yaptınız. Kabul etmiyor mu? Siz samimiyseniz biz ikimiz beraber bu işi yürütelim. Önerileriniz nelerse bize bunları sunun. HEyetinize talimat verin bende talimat veriyorum birlikte çalışsınlar bu önerilerden yapılması gereken neyse bu adımı atmaya biz hazırız dedim.

Bizim derdimiz var. Dertliyiz biz. Biz aynı şekilde CHP'nin MHP'nin çözüme aynı katkıyı vermesini söylerim. MHP genel başkanı çıkıp bu bir şeytan üçgenidir diyor. Beni konuşturma. Öcalan'ı idamdan kurtaran sensin! Altında imzan var Mesut Yılmaz'ın da imzası var. Altında imzan duruyor bu sana yeter. İdam cezasının kaldırılmasına kadar bunu sümen altı ettiniz. Ne kadar oyalarsanız oyalayın o belgeler elimizde.

Buna rağmen diyorum ki MHP'de BDP'de artık morg önünde nöbet tutmayı bıraksın şehitlerimizi istismar etmeyi bıraksınlar çözüm için sürece dahil olsunlar, Türkiye'nin buna daha tahammülü yok. Kürt kardeşiminde buna tahammülü yok. Biz bu topraklar üzerinde biriz beraberiz kardeşiz. Zira benim kimse kürt kardeşimi terörist olarak anamaz. Bu ciddi bir yanlıştır. Biz bu ülkede kürt kökenli vatandaşların kürdüyle türküyle zazasıyla arabıyla hepsiyle Yaradılanı severiz yaradandan ötürü anlayışıyla hepsini seviyoruz. Onuniçin yola çıkarken üç şart koyduk.

Bölgesel milliyetçilik yapmayacağız. Batıya ağırlık ver öyle yok. Doğuya elimiz gitti. Ortaanadolu aynı şekilde. 81 vilayetin tamamında elhamdulillah devlet var.

ŞEHİTLERİMİZE FATİHA OKUYUN
Çanakkale'de müze açtık. Çanakkale'ye gidin. Orayı gülistana çevirdik. Orada birer Fatiha okuyun. Mezar taşlarını okuyun.

Şehitlerimize ölüler demeyiniz. Onlar diridirler ama siz bilmezsiniz. Çanakkale bizim kardeşliğimizin abidesi. Orası bizim millet olduğumuz kardeşliğimizi pekiştirdiğimiz yerdir. Çanakkale ana ben gidiyom düşmana karşı gençliğim eyvah diye ağıt yakılan yerken, Anadolu'da Peygamberimize şehit olmamızı nasip et diye dua edilen yer

ANTALYA'DAKİ ÇALIŞMALAR
Önümüzde Türkiye için önemli Antalya için çok daha önemli bir seçim var. Buıgün kongremizin ardından kollarımızı yeniden sıvıyoruz.

Bu CHP size ne dedi? 10 bin ev hanımı ve 5 bin genci sigortalı meslek sahibi yapacağız dedi yaptı mı? Ev hanımları haftada 5 gün çalışacaktı dedi yaptı mı? Elektrik faturası tarihe karışacaktı karıştı mı? Her sabah Antalya'da 100 bin çocuğa süt dağıtacaktı dağıttı mı? Hakkını yemeyelim Antalya'ya çok önemli bir festival kazandırdı. Almanya'daki bira festivalini buraya kazandırdı. Bir gencimiz de fazla kaçırdı ve öldü değil mi? 3,5 yılda en anlamlı eseri bu oldu. İşte 2014'te Antalya'da bu zulme son vereceğiz. Bıraktığımız yerden devralacağız.

Şuanda Kepez'deyiz. Benim belediyem değil diye büyükşehir yapması gereken yatırımları yapmıyor. Hep kaçıyor. Buna rağmen Kepez bir ilçe belediyesi olarak hamdolsun gerekenleri yapıyor.

8,5 milyar doalr turizm geliri vardı şimdi 23,5 milyar doalr turizm gelirine ulaştık. Sizler bu işin içindesiniz. Antalya turizmde bir numara. 2011'de en çok turist ağırlayan ikinci ülke oldul. Bugün bütün dünya Antalya'yı tanıyor. Biz bütün dünyada ülkemizin tanıtımını yapıyoruz sizlerle yapıyoruz.

İnşallah uluslararası camiadan deniz kıyısındaki tatil yerleri dışında müzelerimizi yaylarımızı gezsin misafirlerimiz. Bunun için tabiatımızı denizimizi korumalıyız. Antalya'da çalışan buradan geçen bütün vatandaşlarımız kamu kurumlarından STK'lara kadar sorumluluk sahibi herkes bu anlayışla hareket etmeli. Biz elimizden geleni yaptık yapıyoruz.

Bugün kongremizin ardından bir toplu açılış töreni yapacağız. KAzandırdığımız 68 ayrı eserin açılışını yapacağız. Bedeli 438 trilyon. Ama benim bugün ayrı bir müjdem var. Antalya için sözünü verdiğimiz stadyumla ilgili çalışmaları başlattık. Daha önce büyükşehir belediyesi bunu engellemişti yapılamamıştı. Yeni teşkilatlanma yasasıyla birlikte artık bu iş tamamiyle çevre ve şehirlcilik bakanlığıyla yapılacak. Burada büyükşehir belediyesinin dahli söz konusu değik. Yapım protokolü imzalandı. Yer hazır, proje hazır, 100. yılda mülkiyeti gençlik ve spor bakanlığına ait saha üzerinde UEFA standartlarına uygun 33 bin kişilik stadyumu kazandırıyoruz. Gerekli talimatı gençilk ve spor bakanıma veriyorum. Bunun yanında 10 bin kişlilik kapalı spor salonunuda yapıyoruz.

Eğitimde yaptıklarımızı biliyorsunuz. Okullarımıza derslikler yaptık bilgisayar gönderdik bilgisayar teknolojileri sınıfları kurduk. İktidarımız boyunca 7 fakülte 2 enstitü 2 yüksekokul 8 adet AR-GE merkezi hizmete girdi.

Uluslararası yarışmaların yapılacağı bir atletizm alanı var Akdenzi Üniversitesine bağlı açtığımız spor salonunda.

Büyük bir kongre merkezi de kazandıracağzı.

Sağlıktaki adımlarımızı biliyorsunuz. Antalya'ya büyük bir şehir hastanemizi yapacağız. Sadece şurada bir MR olarak koskoca Antalya'da sadece biz göreve geldiğimizde 3 tane tomografi cihazı vardı şimdi 20 adet tomografi cihazı var. MR cihazı 2 tane vardı şimdi 11 tane var.

Bahçeli gelmiş hükümet buraya ne yaptı demiş. Ayıptır. 1,5 yıl içinde Serik'e de huzur içinde içeceği suyu biz getiriyoruz.

Antalya Manavgat Konya Kayseri'yi yüksek hızlı trenle bağlıyoruz.2013'te bitirip start vereceğiz.

Antalya'yı Ankara ve İzmir'e bağlayacak otoyol projemiz devam ediyor.

Doğuanadolu Batı Karadeniz bölgesini Akdeniz bölgesine bağlayacak demiryolu projesi yapıyoruz. 2013'te bitirip hizmete açacağız.

40 milyona mal olan Demre Yat Limanı'nı başlatıyoruz. Proje sözleşmesi yapıldı yer söçzleşmesi yapıldı ve yap işlet devret şeklinde gerçekleştireceğiz.

Terminal binası iflas etmişti ikincisini yaptık. AK Parti iktidarı bu. Orman ve su işlerinde 839 milyon TL'lik yatıtım yaptık.

19 Sulama propjesi ve 25 taşkın projesini hizmete açtık. 70 bin dekar araziyi sulayacak 13 gölet işletmesinin yapım ihalesini yapacağız.

Ben sadece bu kongreye gelen delege misafir tüm kardeşlerime bir kaç rakam vermek istiyorum.

Biz geldiğimizde iktidarda MHP DSP ANAP vardı. IMF'ye olan borcumuz 23,5 milyar dolardı. Kardeşlerim biz devamlı ödedik ödedik şuanda IMF'ye olan borcumu 1,7 milyar dolar. Nerden nereye geldik. Bizim merkez bankamızın kasasında 27,5 milyar dolar döviz rezervi vardı. Şimdi 91 milyar dolar. 27 milyar dolar nere 91 milyar dolar nere.

Kamunet borç stoku biz geldiğimizde 100 lira milli gelirin 74 lirası borçtu şimdi 39 lira. Bununla bitmedi. Devletin borçlanma faizi %63'tü şimdi 8,5. Yani 100 lira borçlanırken 63 lira faiz ödüyorduk şimdi 8,5. Onun için zenginleşiyoruz. Enflasyon %30'du şimdi %8'e düştü. Bunlar bunu görmek istemiyor. CHP'nin böyle bir idrakı yok MHP'nin zaten bunu düşünmek gibi derdi yok. ama biz düşüneceğiz.

İhracatımız 36 milyar dolardı 2007 itibariyle 137 milyar dolardı. Şimdi 140 milyar dolara ulaştık. Mİlletimizin kararlı duruşuyla inşallah daha iyi bir noktaya geleceğiz.

Ben size inanıyorum. 2014'te alacağınız neticeyi görüyorum. Ama durmak yok yola devam diyeceğiz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Özdemir'den Ilgın Devlet Hastanesi'ne ziyaret

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA