• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan adını markalaştırıyor
12 Ağustos 2010 Perşembe 10:45

Başbakan adını markalaştırıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adının kısaltması olan RTE'yi marka olarak tescil ettirmek için Türk Patent Enstitüsüne başvurdu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, RTE markasının patentini almak üzere Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) başvuruda bulundu. Başvuruyu2010/36101 numarasıyla işleme koyan TPE, 1 Haziran 2010 tarihi itibariyle RTE markasını Başbakan için koruma altına aldı.

Üzerinde RTE harfleri olan mavi fonlu bir şekil de marka başvurusunda yer aldı. TPE, başvuruda bir eksiklik saptamaması durumunda markayı 5 - 6 ay içinde Resmi Marka Bülteni’nde ilan edip tescil edecek.

Milliyet gazetesinin haberine göre RTE markasının başvuru işlemini Başbakan’a vekaleten avukat Arzu Akalın yaptı. AKPartiİstanbul İl Başkanlığı’nıninternetsitesindeki bilgilere göre, AK Parti İl Yönetim Kurulu’nda yer alan Akalın, marka ve patent hukuku alanında 11 yıldır avukatlık yapıyor.

Başvuruda adres olarak İstanbul’daki evini gösteren Başbakan Erdoğan, marka tescil alanını da geniş tuttu. Başvuruya göre, RTE markası öncelikle basılı evrak, yayın, takvim, poster, fotoğraf gibi alanlarda kullanılabilecek. Markanın halkla ilişkiler ile ilgili hizmetlerde, radyo - televizyon yayın hizmetlerinde ve eğitim - öğretim hizmetleri alanında da kullanılması amaçlanıyor.

Başvuruda, RTE markasının kullanım alanları arasında sempozyum, konferans, kongre ve seminer düzenleme; dergi, kitap, gazete yayımlama hizmetleri ile film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetleri de listelendi.

Başbakan Erdoğan, internet alanında da bir tescil başvurusu yaptı. Erdoğan, www.rte.com.tr internet adresini tescil ettirmek için de bu ay başvuruda bulundu.

Öte yandan, RTE markasının tescili için daha önce yapılmış bir başvuru daha bulunuyor. 7 Şubat 2009’da İhsan Engin ve İlyas Engin adlı girişimciler, giyim alanında RTE markasını tescil ettirmek için TPE’ye başvurdu. Marka, giyim alanında bu iki girişimci tarafından kullanılmak üzere koruma altına alındı.

RTE marka başvurusunda, marka kullanım alanı olarak 4 ayrı ‘sınıf’ seçildi. Bunlar arasında ‘16 numaralı' sınıf basılı evrak, basılı yayınlar, takvimler, posterler, fotoğraflar ve afişler gibi alanları kapsıyor.

Bir diğer kullanım alanı olan ‘35 numaralı’ sınıf reklamcılık, pazarlama ve halkla ilişkiler ile ilgili hizmetleri, ‘38 numaralı sınıf’ ise radyo ve televizyon yayın hizmetleri gibi alanları içine alıyor.

Başvuruya konu olan ‘41 numaralı’ sınıf da sempozyum, konferans, kongre ve seminer düzenleme, dergi, kitap, gazete yayımlama hizmetleri ile film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetleri gibi alanları kapsıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA