• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan açılımın kapsamını genişletti
01 Ekim 2009 Perşembe 08:33

Başbakan açılımın kapsamını genişletti

Başbakan Erdoğan Ulusa Sesleniş programında hükümetin yürüttüğü demokratik açılımın tek bir konuyu kapsamadığını belirtirken hedef olarak Türkiye'nin tüm sıkıntılı konularını gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bu açılımdan (Demokratik Açılım) maksadımız belli bir konuyu değil, bu ülkenin insanlarının zihinlerinde ve vicdanlarında yer eden ne kadar meselemiz, sorun alanlarımız varsa hepsini tartışmaya açmak, bir ortak kanaate ulaşmak ve bunların her biri için çare neyse bulup hayata geçirmektir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan ''Ulusa Sesleniş'' konuşmasında vatandaşlara seslendi.

''Milletimizin aynı duygularda birleştiği, insanlarımız arasında paylaşma ve dayanışma şuurunun en üst seviyede kendini gösterdiği bir mübarek Ramazan ayını daha geride bıraktık, Ramazan Bayramı'nı idrak ettik'' diyen Erdoğan, böyle müstesna bir zamanda ''Ulusa Sesleniş'' konuşması aracılığıyla vatandaşlarla beraber olmaktan ayrı bir memnuniyet duyduğunu söyledi ve vatandaşların geçmiş Ramazan bayramınını bir kere daha kutladı.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Böyle müstesna zamanlar, milletimizin birlik ve beraberliğinin daha da güçlendiği, manevi dünyamızın zenginleştiği, dertlerin, sıkıntıların, acıların el ve gönül birliğiyle sevince, mutluluğa dönüştürüldüğü tazelenme mevsimleri oluyor.

Bu yıl da bu güzelliği hep birlikte idrak ettik, birbirimizin dostu, kardeşi, arkadaşı, yoldaşı olmaya gayret ettik. Hayatın zorluklarına karşı kimse yalnız olmasın, yoksul, yoksun, çaresiz kalmasın diye fert fert hepimiz imkanlarımız nispetinde bu gönül seferberliğine katıldık.

Bir kere daha gördük ki; millet olarak bizi güçlü kılan, insanlarımız arasındaki dostluk bağının kopmazlığı, kardeşlik hukukunun sarsılmazlığıdır. Bu birlik ve beraberlik şuuru, bizi millet kılan, asırlardır olduğu gibi bugün de varlığımızı ve istiklalimizi dimdik ayakta tutan en önemli gücümüz, dayanağımızdır.

Biliyoruz ki coşkularını beraberce yaşayan, acılarını birbiriyle paylaşan, yaralarını birlikte saran, zorlukları ortak bir şuurla göğüsleyen bir milletin aşamayacağı hiçbir güçlük, ulaşamayacağı hiçbir hedef yoktur. Bu anlamlı günler vesilesiyle bu gerçeği bir kere daha müşahede etmekten büyük bir gurur ve mutluluk duyduk; aydınlık bir geleceğe doğru çıktığımız yolculukta güç, heyecan ve umut tazeledik.

Önümüzdeki dönemde, Türkiye'nin daha güçlü bir ülke olmak adına attığı adımlar daha da hızlanacaktır, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. İnsanlarımızın daha mutlu, daha müreffeh bir Türkiye'ye uyanacağı sabahlar yakındır. Bunun için de millet olarak, yine birbirimize inanıp güvenerek başlattığımız bu büyük atılımı aynı kararlılıkla sürdüreceğiz.''

-''DEMOKRATİK AÇILIM'' ÇALIŞMALARI-

Bir ülkenin kalkınması, ilerlemesi ve güçlenmesi için o ülkenin insanlarının birbirine inanıp güvenmesi ve ortak bir iradede buluşmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, Türk Milletinin tarih boyunca yaşadığı büyük zorlukları hep bu şuurla ve hep bu iradeyle aştığını dile getirdi.

''Nice badireleri; danışarak, görüşerek, ortak bir akıl, ortak bir fikir, ortak bir yol bulabildiğimiz için hasar almadan, zarar görmeden aştık'' diyen Erdoğan, AK Parti Hükümeti olarak bir ''Demokratik Açılım'' süreci başlattıklarını ve aşamalı olarak bu önemli meseleyi toplum gündemine taşıdıklarını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu açılımdan maksadımız, belli bir konuyu değil, bu ülkenin insanlarının zihinlerinde ve vicdanlarında yer eden ne kadar meselemiz, sorun alanlarımız varsa hepsini tartışmaya açmak, bir ortak kanaate ulaşmak ve bunların her biri için çare neyse bulup hayata geçirmektir.

Biz, bütün insanlarımızın gurur duydukları ve razı oldukları bir ülkede yaşamalarını istiyoruz.

Biz, kökeni, inancı, kültürü ne olursa olsun, bütün vatandaşlarımızın kendilerini özgür ve güvende hissedecekleri bir toplumsal hayatı inşa etmenin yolunu açmak istiyoruz.

Biz, Türkiye'nin kazanımlarını bütün insanlarımızın hakça paylaşmasını, bu ülkenin köyleri, kasabaları, kentleri arasındaki gelişme farklılıklarının en aza indirilmesinin yolunu açmak istiyoruz.

Biz, bu ülkede hakimiyetin kayıtsız ve şartsız olarak millete ait olmasını, hiç kimsenin kendini millet iradesinin üstünde görmeye kalkışmamasını istiyoruz.

Biz, ülkenin gencecik fidanları daha yeşermeden kırılmasın, bu topraklarda terör kendine asla varlık zemini bulamasın, kardeşler arasında kin ve nefret yaşanmasın istiyoruz. Biz eli ekmek tutması gerekenler silah tutmasın; yola, okula, hastaneye, kalkınmaya harcanması gereken kaynaklar heba edilmesin istiyoruz. Biz, bu ülkenin gençlerinin yarınlarından ümitlerini kesmemelerini istiyoruz.''

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratik açılım süreci ile ilgili olarak ''Türkiye'nin bütünlüğü asla tartışma konusu değildir, olmayacaktır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan ''Ulusa Sesleniş'' konuşmasında demokratik açılım süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de gözleri yaşlı, yürekleri yaslı analar olmasını istemediklerini belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Bu millet asırlar boyunca aynı medeniyet sancağı altında nasıl tarihe nam salan altın sayfalar yazmışsa insanlığın geleceğinde de öyle ihtişam dolu izler bıraksın istiyoruz.

Biz bu ülke için huzur istiyoruz, istikrar istiyoruz. Bunun için, hepimizin ama hepimizin bu muhasebeyi samimiyetle yapmamız gerektiğini söylüyoruz.

Bu süreçte herkes içindekini samimiyetle söylemeli; bugüne kadar söylenmemiş, söylenememiş olanlar da açıkça, korkusuzca dile getirilmeli ki, ortak bir yol bulunsun, o yola da bir daha gölgeler düşmesin.

Ama hiç kimse de söz söylemek adına, bu iyi niyetli açılım adımlarını istismar etmesin, kendi politik menfaatleri için bu meseleyi suiistimal etmesin, yanlış hesap yapmasın. Bunun bir ülke meselesi olduğunu, gereken ağırlıkla ve ciddiyetle ele alınması gerektiğini de kimse unutmasın.

Türkiye'nin senelerdir kanayan yaralarına çare aramak bizim bu ülkeye borcumuzdur. Türkiye'nin bütünlüğü asla tartışma konusu değildir, olmayacaktır. Bizim bütün gayretimiz o bütünlüğü daha da güçlü hale getirmek, bu milletin birbirine bağlılığını daha da pekiştirmektir.

Sizlerin, bu gayretimizin Türkiye için ne mana ifade ettiğini gayet iyi bildiğinizden asla şüphe etmiyorum. Sizlerin desteğinizle kısa zamanda bu ülke her zamankinden daha da aydınlık ve huzurlu bir ülke haline gelecektir. Kısa, orta, uzun vadede bu çabalarımızı neticeye ulaştırmak istiyoruz.''

-''KÖHNEMİŞ ZİHNİYETLERİ BERTARAF ETTİK''

Gelişmeleri vatandaşların da anbean izlediklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin sadece iç meselelerinde değil dış dünyayla ilişkilerinde de bir tazelenme ve değişim içinde olduğunu vurguladı.

Hükümet olarak dış meselelere ilk günden bu yana gündemlerinde çok önemli bir yer ayırdıklarını belirten Erdoğan, ''daha aktif, meselelerini çözme iradesi gösteren, barıştan yana bir dış politika stratejisi geliştirmek noktasında daima kararlı bir tutum içinde olduklarını'' dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Türkiye bu kararlılıkla çözümsüzlükleri çözüm gibi göstermeye yeltenen köhnemiş zihniyetleri bertaraf ederek, yıllardır çözemediği pek çok meselesini hal yoluna koydu. Bunların başında da komşularımızla ilişkilerimizi iyileştirme yolunda aldığımız mesafeler geliyor.

Üzülerek ifade edeyim ki yıllar yılı Türkiye'nin dış politika gündemindeki en önemli meseleler komşularıyla yaşadığı sıkıntılarla ilgiliydi. Türkiye'nin bir kısmıyla tarihi ortak bağlara da sahip olduğu komşularıyla bu mesafeli hali, ne bizim, ne komşu ülkelerin, ne bölgemizin menfaatine bir durumdu.

Bu tabloyu değiştirmeyi ve komşularımızla problemlerimizi çözüme bağlayarak iyi ilişkiler geliştirmeyi öncelikli görevimiz saydık. Şunu mutlulukla ifade etmeliyim ki kararlılıkla attığımız bu dostluk adımları komşularımızdan da karşılık gördü ve bugün çevremizdeki bütün ülkelerle geçmişle kıyaslanmayacak bir dostluk ilişkisi içindeyiz.

Bugün, hem ikili ilişkilerde hem de bölgesel ve küresel meselelerde, karşılıklı iş ve güç birliği imkanlarını en üst seviyeye çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ticari ve kültürel bağlarımızı olabildiğince güçlendiriyoruz.''

-''DÜNYADAKİ HİÇBİR ÜLKEYE KAPIMIZ KAPALI DEĞİL''

Bunun en güzel örneklerinden birinin Suriye ile yaşandığını anlatan Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Suriye arasında vizenin kaldırıldığını hatırlattı.

''Ortak bir tarihe, zengin kültürel bağlara sahip olan, birbirine akraba olan, komşu olan, geleceğe dönük menfaatleri de aynı olan bu iki dost ülkeye yakışan da bu'' diyen Erdoğan, Suriye ile ilişkilerin bundan böyle çok daha güzel seviyelere geleceğini ve iki halk arasındaki kaynaşmanın da hızlanacağını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin bölgesinde sevilen, güçlü, ağırlığı, itibarı olan bir ülke olması, dünyadaki önemini de doğrudan arttırmaktadır, bunu çok önemli görüyoruz.

Bölgemizde çeşitli sebeplerle henüz istediğimiz seviyede ilerleme sağlanamayan meselelerle ilgili olarak da ilgili bütün ülkelerle temaslarımızı sürdürüyoruz.

Kıbrıs meselesinde Türkiye son yıllarda dünyanın da kabul ettiği gibi daima çözümden yana olan, yapıcı olan taraf konumundadır, bu tutumumuzu bundan sonra da sürdüreceğiz. Bizim, ülke olarak, hiç kimseye karşı, hiçbir önyargımız yok, hiçbir kompleksimiz yok, dünyadaki hiçbir ülkeye de kapımız kapalı değil...

Ermenistan ile henüz çözülmemiş bazı sorunlarımız olduğu doğrudur. Ancak bunların da iyi niyet temelinde çözülebilir meseleler olduğunu düşünüyoruz. Bu çerçevede, Ermenistan ile imzalanacak olan protokol önemli bir aşamaya işaret etmektedir. Bildiğiniz gibi, bu protokol ancak TBMM'nin onayı ile geçerlilik kazanacak olan bir protokoldür. İki ülke arasındaki meseleleri çözmek ve ilişkilerimizi iki komşu ülkeye yakışır bir çizgiye çekebilmek için bu temaslarımızı sürdüreceğiz.

Bu temaslarımız sırasında elbette dostumuz ve kardeşimiz Azerbaycan halkının menfaatlerini de en az kendi menfaatlerimiz kadar korumaya özen gösteriyoruz.

İnanıyorum ki bu süreç, hem Türkiye hem Ermenistan hem de Azerbaycan için mutlu bir sona bağlanacak, adeta kangrene dönüşmüş bu mesele de ortadan kalkmış olacaktır. Bunun için, önceliklerimizi ve vazgeçilmezlerimizi titizlikle koruyarak barışçı ve dostane adımlarımızı sürdüreceğiz.''

Türkiye'nin, Kafkasya, Ortadoğu ve Balkanlar'da doğrudan tarafı olsun ya da olmasın bütün meselelerin çözümüne katkı sağlamak üzere, en üst seviyede çabalarını sürdürdüğünü kaydeden Erdoğan, bunun sadece kendilerinin dış politika rotası değil, aynı zamanda Türkiye'nin dünyada ve bölgesinde ulaştığı ağırlığın ve önemin de bir gereği olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği ile ilişkileri de bu barışçı ve medeni perspektif içinde ele aldıklarını ve meseleye bu ciddiyetle yaklaştıklarını dile getirdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bu (ABD) gezimiz vesilesiyle Türkiye'nin büyüklüğünü bir kere daha müşahede ettik ve bundan büyük gurur duyduk, daha büyük hedeflere doğru ilerleme adına azim ve kararlılığımız daha da arttı, daha da katmerlendi'' dedi.

Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan ''Ulusa Sesleniş'' konuşmasına New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletlerin 64. Genel Kurulu ile Pittsburgh'da düzenlenen G-20 zirvesi çalışmalarına katılmak üzere ABD'ye gittiklerini ve pek çok üst düzey temaslarda bulunduklarını anımsattı.

 Bu yılki BM Genel Kurulu'nda uluslararası gündemle ilgili konularda Türkiye'nin görüşlerini açıklayan bir konuşma yapma imkanı bulduğunu ifade eden Erdoğan şunları söyledi:

''Genel Kurul'dan önce de, ABD Başkanı Sayın Barack Hüseyin Obama başkanlığında düzenlenen nükleer silahsızlanma ve yayılmanın önlenmesi konulu Güvenlik Konseyi toplantısına katılarak bir konuşma yaptım. Bildiğiniz gibi, Türkiye, yürüttüğümüz diplomatik çabalar neticesinde, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmişti. Dolayısıyla, ilk defa bir Türk Başbakanı, Güvenlik Konseyi'nde ülkemizi temsilen konuşma yapmış oldu.

Gerek BM Genel Kurulu, gerek G-20 zirvesi vesilesiyle orada bulunan pek çok yabancı liderle de çok yararlı ikili görüşmeler gerçekleştirdim. Bu temaslar sayesinde ABD, Rusya, İran, Pakistan, Hollanda, İsveç, Irak, Güney Kore, Avusturya, İtalya, Güney Afrika, Hindistan, Lübnan başta olmak üzere 32 hükümet ve devlet başkanıyla görüş alışverişinde bulundum. Ayrıca, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile de bir araya geldim. Bu görüşmenin hemen ardından, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Talat ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeye BM Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-Moon ve İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nun da katılmış olması bizi ayrıca memnun etti.''

-''ULUSLARARASI MEDYADA BÜYÜK YANKI BULDU''-

Erdoğan, bütün bu temaslarında başta bölgesel sorunlar olmak üzere gündemdeki dünya meseleleri hakkında Türkiye'nin görüş ve hassasiyetlerini aktarma imkanı bulduklarını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

''Memnuniyetle gördük ki, dış politikada attığımız sağlam ve geniş ufuklu adımlar, Türkiye'nin dünyadaki itibarını ve ağırlığını her geçen gün arttırıyor. Amerika'nın en saygın üniversitelerinden olan Princeton Üniversitesi'nde, New York Eyalet Üniversitesi'ne bağlı Levin Enstitüsü'nde yaptığımız konuşmalarda; İslam Konferansı Teşkilatı 40. Kuruluş Yılı Resepsiyonu'nda ve diğer bütün etkinliklerde bu itibar ve ağırlığı fazlasıyla hissettik.

Küresel barış, nükleer silahsızlanma, medeniyetler ittifakı, iklim değişikliği gibi dünya gündeminin önemli konu başlıklarıyla ilgili Türkiye adına dile getirdiğimiz görüşler, hem muhataplarımızda hem uluslararası medyada büyük yankı buldu. Yine bu ziyaretimiz esnasında orada yaşayan vatandaşlarımızla New York'ta bir araya gelme fırsatını bulduk. Türkiye'nin meselelerini yüz yüze konuşma ve hasret giderme fırsatı bulduk. Kendilerinin Türkiye'nin geleceğiyle ilgili umut ve heyecanlarını paylaşmak bizim için büyük bir mutluluktu. Bu gezimiz vesilesiyle Türkiye'nin büyüklüğünü bir kere daha müşahede ettik ve bundan büyük gurur duyduk. Daha büyük hedeflere doğru ilerleme adına azim ve kararlılığımız daha da arttı, daha da katmerlendi. Ülkemize ve milletimize güvenmekle ne kadar doğru yaptığımızı bu vesileyle bir kere daha görmüş olduk.''

-''BÜTÇEDE EN BÜYÜK PAYI EĞİTİM HARCAMALARINA AYIRIYORUZ''-

 Eylül ayının eğitim yılının da başladığı dönem olduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Her yıl bu dönemde okullarımız Türkiye'nin geleceğini inşa edecek olan çocuklarımızın eğitimi için umutla ve heyecanla kapılarını açıyor. Hükümet olarak, yarınlarımızın bu okullarda, bu eğitim yuvalarında şekillendiğini biliyoruz. Bu bilinçle, çocuklarımıza en iyi eğitim imkanlarını sunabilmek, bu alandaki eksiklikleri giderebilmek için büyük gayret gösteriyoruz.

Eğitimin Türkiye'nin en temel önceliği olduğu gerçeğinden hareketle son yıllarda bütçeden en büyük payı eğitim harcamalarına, eğitim yatırımlarına ayırıyoruz. Bakınız Milli Eğitim Bakanlığımızın 2002 yılında bütçeden aldığı pay 7,5 milyar TL iken, bu yıl bu rakamı yüzde 267'lik bir artışla 27,5 milyar TL seviyesine yükseltmiş durumdayız. Yedi buçuk milyardan 27 buçuk milyara.''

Başbakan Erdoğan, ''Bu Türkiye'nin son altı yılda yaşadığı ekonomik zorluklar hesaba katıldığında çok ileri bir adımdır, çok önemli bir gelişmedir'' dedi.

-OKULLAŞMA ORANLARI-

Erdoğan, 2002 yılında 2,5 milyar TL seviyesinde olan yüksek öğretim bütçesini de 2009 yılında yüzde 252'lik artışla 8,8 milyar TL'ye yükselttiklerini ifade ederek, ''2002 yılında 494 milyon TL olan YURTKUR bütçesi yüzde 386'lık bir artış göstererek, 2009 yılında 2 milyar 400 milyon TL'yi aşmış duruma geldi. Lütfen dikkat ediniz; 494 milyon'dan 2 milyar 400 milyon liraya... Yedi yılda yüzde 386'lık bir artış. 2003 yılından bugüne kadar toplam 132 bin 790 yeni dersliğin yapımını tamamlayarak öğrencilerimizin hizmetine sunduk'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, 2003-2009 yılları arasında 610 resmi anaokulu, 1587 ilköğretim okulu, 55 yatılı ilköğretim okulunu, 113 Anadolu öğretmen lisesini, 402 genel liseyi, 561 Anadolu lisesini, 41 fen lisesini, 22 spor lisesini, 17 sosyal bilimler lisesini ve 10 Anadolu güzel sanatlar lisesini hizmete açarak eğitimimize kazandırdıklarını kaydetti.

 ''Ayrıca, hizmete sunduğumuz 42 bilim sanat merkezi ve lütfen dikkat 988 muhtelif meslek lisesini de bu listeye ekleyebiliriz'' diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bu dönemde Türkiye'nin her köşesindeki okullarımıza 16 bin 650 adet fizik, kimya, biyoloji ve fen laboratuvarı araç ve gereç takımı gönderilmiş ve 5 bin 385 adet yeni kütüphane kurulmuştur. 592 adet spor salonu ve 101 adet çok amaçlı salon yapımı tamamlanarak hizmete açılmıştır. Yine 2003 yılından bugüne kadar 587 adet ilköğretim ve ortaöğretim pansiyon binası yapılarak 70 bin 470 yeni yatak kapasitesi eğitimimizin hizmetine kazandırılmıştır. Ağırlıkla köylerdeki öğretmen ve idareciler için Bin 870 adet lojman yapılmıştır. Aksi takdirde öğretmenlerimiz buralara gidemiyor veya gitmiyor. Öğretmen evleri özelleştirme kapsamı dışına çıkarılmış ve ilave olarak 79 öğretmen evi ve 27 öğretmen lokali açılmıştır.''

Bu rakamların Türkiye'nin eğitim alanında nasıl muhteşem bir atılım içinde olduğunu gösteren rakamlar olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 ''2002 yılında okul öncesi eğitimde yüzde 11 olan okullaşma oranı 2008-2009 eğitim yılında -buna da dikkat- yüzde 33 seviyesine kadar yükselmiş durumda. Yüzde 11, yüzde 33... Yine 2002 yılında ilköğretimde net okullaşma oranı yüzde 90,98 seviyesinde iken, 2008-2009 eğitim yılında bu oran yüzde 96,49'e yükseldi.

Ortaöğretimde net okullaşma oranı 2002 yılında -lütfen buraya da dikkat edelim- yüzde 51 iken, 2008-2009 eğitim yılında aynı oran yüzde 59 seviyesine taşındı. 8 Derslik ve üzeri tüm okullarımıza toplam 28 bin 939 adet bilişim teknolojisi sınıfı kuruldu. Evet, yanlış duymadınız; 28 bin 939 bilişim teknolojisi sınıfı... Bu çerçevede illerimize 2003 yılı ile 2009 yılı Şubat ayı sonuna kadar 722 bin 240 bilgisayar gönderildi. 2009 yılı için planladığımız bilişim teknolojisi sınıfı sayısı 6 bin 517; bilgisayar sayısı 110 bin 272'dir.''
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yine sürecin (global ekonomik kriz) başından beri iddiamız şudur; Türkiye, dünya ekonomilerini derinden sarsan bu krizi, mümkün olan en az hasarla, ayakta kalarak geçirmiştir. Biz bu krizden etkilenmediğimizi söylemiyoruz, elbette etkilendik, bunu sadece sektörlerimiz değil, vatandaşlarımız da hissetti ama 'en az biz hissedeceğiz' dedik, en az biz hissettik'' dedi.

Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan ''Ulusa Sesleniş'' konuşmasında, 'MEB İnternete Erişim Projesi' kapsamında, 20 Temmuz 2009 tarihi itibari ile alt yapısı müsait olan 36 bin 82 eğitim kurumuna geniş bant ADSL bağlantısı ile internet sağlandığını ve diğer okullara da bu imkanı sağlayabilmek için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

''Bildiğiniz gibi liselerin öğretim süresini 3 yıldan 4 yıla çıkardık, örgün ve yaygın eğitimde toplam 599 dersin müfredatını yeniledik, eğitimde bugünün dünyasıyla uyumlu standartları yakalamak için çalışmalarımızı çok yönlü olarak sürdürüyoruz'' diyen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Öğretmen açığını kapatmak üzere 2003 yılından 2009 yılına kadar 142 bin 848 kadrolu, 50 bin sözleşmeli olmak üzere toplam 192 bin 848 öğretmen alımı gerçekleştirdik. 2003 yılında kız çocuklarının okullaşmasına destek kampanyası kapsamında başlattığımız 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası kapsamında bugüne kadar 350 bin çocuğumuzun okullaştırılmasını sağladık. 6 yıl içinde ilk ve ortaöğretim öğrencilerine 740 milyona yakın ders kitabını ücretsiz olarak dağıttık.

Sosyal güvencesi olsun olmasın ilk defa özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam eden tüm özürlülerin özel eğitim giderlerini karşılamaya başladık. 2003 yılından 2009 yılı Temmuz sonuna kadar, şartlı nakit transferi kapsamında, ilk ve ortaöğretimdeki 9 milyon 361 bin 658 öğrencimiz için toplam 1 milyar 229 milyon 109 bin TL ödeme yaptık. Ortaöğretim bursu 2002 yılında öğrenci başına 13 TL iken, 2009 yılı itibariyle bu rakam yüzde 477'lik bir artışla 75 TL'ye yükseltilmiş durumdadır.''

-YÜKSEKÖĞRETİMDE NET OKULLAŞMA ORANI, YÜZDE 27,69'A YÜKSELTİLDİ-

Aynı gelişme tablosunu yükseköğretim alanında da görmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Bakınız 2003-2009 yılları arasında 41'i Devlet, 22'si vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 63 yeni üniversitenin kuruluşunu gerçekleştirdik ve şu anda 81 vilayetimizin tamamında üniversite var, üniversite olmayan ilimiz yok artık. Böylece, bütün Türkiye'de 94'ü Devlet, 45'i vakıf üniversitesi olmak üzere toplam üniversite sayısı 139'a ulaştı. Yine aynı dönemde bu üniversitelere toplam 261 yeni fakülte, 72 yeni yüksekokul ve 134 yeni enstitü ilave edildi. 86 adet yeni yüksek öğretim blok-yurt binasının yapımını tamamlayarak yükseköğretime 35 bin 401 ilave yatak kapasitesi kazandırdık.

Yükseköğretim'de 2002 yılında yüzde 14,65 olan net okullaşma oranı, 2008-2009 eğitim yılında yüzde 27,69'a yükseltildi. Burs ve kredi miktarlarında da ciddi iyileştirmelere imza attık: 2002 yılında 45 TL'den 451 bin 550 öğrenciye ödeme yapılırken, 2008 yılında 160 TL'den 755 bin 671 öğrenciye ödeme yapıldı. 6 yıl içinde, burs miktarı 45 liradan 160 liraya çıktı; burs alan öğrenci sayısı da 451 binden 755 bine. 2009 yılında ise aylık kredi ve bursları 180 TL'ye çıkartarak 205 bin 50 öğrenciye burs, 653 bin 897 öğrenciye öğrenim kredisi ödemesi yaptık. Böylece 2002 yılına göre yükseköğretim öğrencilerinin aylık kredi ve burs miktarlarında yüzde 300'lük bir artış sağlanmış oldu.''

Erdoğan, eğitim konusunda hükümet olarak imkanlarının azamisini kullanarak gelişmeyi hızlandırmak, Türkiye'nin yarınlarını emanet edecekleri çocuklara en iyi eğitim standartlarını sunmak için samimiyetle çalıştıklarını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, ''İnşallah bu önemli atılımdan da Türkiye'nin yüzünü ağartacak sonuçlar alacak, hepimizin göğsünü kabartacak nesiller yetiştireceğiz'' diye konuştu.

-''KİTLESEL FELAKETLER, DEV İFLASLAR DA YAŞAMADIK''-

Başbakan Erdoğan, ''Global ekonomik krizin ülkemizdeki olumsuz etkilerini en aza indirmek, Türkiye'nin kriz öncesi dinamik büyüme trendini yeniden yakalamasını sağlamak için ilgili bütün birimlerimizle birlikte yoğun bir mesai harcıyoruz. Geçen hafta, ilgili bakanlarımız hem krizin Türkiye'ye çıkardığı faturayı sizlere en açık, en şeffaf biçimde aktardılar, hem de hükümetimizin geleceğe dönük orta vadeli planlarını bilginize sundular'' dedi.

Krizin başından bugüne kadar bizim değişmeyen bir tavırları bulunduğunu anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''O da sizlere açık davranmak, ekonomimizin seyrini adım adım sizlerle paylaşmaktır. Yine sürecin başından beri iddiamız şudur; Türkiye, dünya ekonomilerini derinden sarsan bu krizi, mümkün olan en az hasarla, ayakta kalarak geçirmiştir. Biz bu krizden etkilenmediğimizi söylemiyoruz, elbette etkilendik, bunu sadece sektörlerimiz değil, vatandaşlarımız da hissetti ama 'en az biz hissedeceğiz' dedik, en az biz hissettik.

Ülke olarak biz bu süreçte büyük yıkımlar, kitlesel felaketler, dev iflaslar da yaşamadık, batan firmaları devlet bütçesinden kurtarmak suretiyle faturayı milletimize de ödettirmedik. Şimdi daha berrak biçimde ortaya çıkan tablo, Türkiye'nin kriz sürecinde son 6 yıllık dinamik büyüme çizgisinden bir parça geri kaldığını ortaya koymaktadır. Ama aynı tablo, Türkiye'nin biraz daha gayretle aynı dinamik büyüme hızına kısa zamanda tekrar ulaşabileceğinin ümidini de vermektedir.

Şunu bilmenizi isterim ki hükümet olarak bu konunun hassasiyetle ve dikkatle takipçisi olmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Her gelinen aşamada, yeni yeni gelişmeler oldukça sizleri de bilgilendirmek konusunda hassasiyetimizi sürdüreceğiz, ama ben ama bakan arkadaşlarım. Karamsar olmamız için hiçbir sebep yok. Ekonomimiz krizin etkilerini hızla üstünden atıyor ve bu iyileşmenin etkisini de hepimiz her gün biraz daha hissedeceğiz. Bizler bu ülkenin vatandaşları olarak işlerimize dört elle sarılıp, ülkemiz için üretmeye, ülkemiz için kazanmaya, ülkemize inanarak ve güvenerek çalışmaya devam edersek Türkiye'nin aşamayacağı engel yoktur.

Türkiye'nin geleceğe umutla bakmak için çok sebebi vardır. Yeter ki huzur ve istikrarımızın, birlik ve beraberliğimizin değerini bilelim, Türkiye'nin ideallerine sahip çıkalım. Bu inanç ve umutla yolumuza devam edelim.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • LUNA Ağını Kurtarmak için Çözüm Planı Oluşturuldu
  • Konya’ya değer katacak şirket kuruldu
  • Konya İtfaiyesi’nden Filistinli itfaiyecilere eğitim
  • İstanbul’da Elektrikçi En Yakın
  • Firmana Özel Plakalık Tasarlat
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA