• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan, AB liderlerine sitem etti
04 Ocak 2010 Pazartesi 16:34

Başbakan, AB liderlerine sitem etti

"AB liderlerinin yaptığı açıklamalar, tavırlar ve propagandalar Türkiye'de yankı buluyor, tepki alıyor ve şevkimizi kırıyor."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratik açılım sürecinden iki beklenti olduğunu açıkladı. Bunlardan ilki terörü minimize etmek, ikincisi ise demokratik standartları maksimize etmek.

Kriter Dergisine demeç veren Başbakan’dan Avrupa Birliği ilişkin de önemli mesajlar geldi.

"Hükümet olarak AB konusunda en küçük bir heyecan kaybı, bir yavaşlama içinde değiliz" diyen Erdoğan, AB’ye sitem etti:

"AB liderlerinin yaptığı açıklamalar, tavırlar ve propagandalar Türkiye’de yankı buluyor, tepki alıyor ve şevkimizi kırıyor."

"Her dönem başkanlığında sadece iki fasıl müzakereye açılıyor, müzakerelerin ruhuyla bağdaşmayan şartlar önümüze getiriliyor. AB ülkesi kimi ülkelerdeki seçimlerde Türkiye iç siyaset malzemesi yapılıyor" diyen Başbakan, AB tarafının kendi tutum ve davranışlarını sorgulamasını istedi.

Demokratik açılım sürecine de değinen Başbakan şunları söyledi:
"Bu süreçten iki temel beklentimiz var: Birincisi terörü minimize etmek; ikincisi demokratik standartlarımızı maksimize etmek. Bu süreç kuşkusuz bizi AB üyeliğine daha da yakınlaştıracaktır. Ancak Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’ni AB’nin bir projesiymiş gibi göstermek haksızlıktır. Bu sürecin muhatabı da membaı da Türk milletidir."

Erdoğan Ruhban Okulu İçin Şart Koştu
Başbakan Erdoğan Ruhban okuluyla ilgili tartışmalar içinse şu değerlendirmeyi yaptı:
"Ruhban Okulu konusu çok boyutlu bir süreci gerektiriyor. Gerek yasal mevzuatımız, gerek eğitim sistemimiz noktasında konunun enine boyuna incelenmesi gerekiyor. Çalışmalar devam ediyor. Tabii burada Batı Trakya’daki Türk azınlığımızın Yunanistan hükümetinden talepleri de göz önünde bulundurulmalı"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA