• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başarıyı sahada ispatladık
20 Aralık 2012 Perşembe 12:21

'Başarıyı sahada ispatladık'

21 Aralık Dünya Kooperatifler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınlayan Pankobirlik Genel Başkanı Dr. Recep Konuk, Birleşmiş Milletlerin Kooperatifler yılı ilan ettiği 2012 yılının sonuna...
21 Aralık Dünya Kooperatifler Günü’nü kutlayan Pankobirlik Genel Başkanı Dr. Recep Konuk;
“Kooperatifler vasıtasıyla
Refahı yaygınlaştırdık”
“En büyük bütçeli kooperatif
Yatırımlarına imza attık”
“Kooperatifçilik modelinin
Başarısını sahada ispatladık”
21 Aralık Dünya Kooperatifler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınlayan Pankobirlik Genel Başkanı Dr. Recep Konuk, Birleşmiş Milletler’in Kooperatifler yılı ilan ettiği 2012 yılının sonuna yaklaştığımız bugünü, yani Kooperatifler Gününü ülkemiz kooperatifçiliğinin geleceğinden daha umutlu ve beklentilerimiz daha da yükselmiş olarak kutladığımızı söyledi. Dr. Konuk, “Daha güzel bir dünya için ülkemiz kooperatifçiliğine hız ve ivme kazandıracak önemli adımların atılmış olmasından aldığımız cesaretle hizmetlerimizi daha da etkinleştirirken,  yatırımlardaki hızımızı daha da arttırdık ve büyük işlere imza attık” dedi.
-REFAHI YAYGINLAŞTIRDIK-
“2012 yılında 400 milyon doların üzerinde yatırım bütçesiyle, 6 yeni üretim tesisini üretime açarak kooperatifçilik yılını sahada ve üretici ortaklarımıza en anlamlı hediyeyi vererek kutladık” diyen Pankobirlik Genel Başkanı Dr. Recep Konuk mesajında şunları söyledi;
“Bizim sahada üretim tesisleri kurarak yaptığımız kutlama ülkemiz kooperatifçiliğine ivme kazandıracak kararlarla daha anlamlı hale geldi. Ülkemiz 2012 yılında; sosyal ve iktisadi kalkınmanın nimetlerini daha geniş kesimlere ulaştırmayı, yoksullukla mücadelede geniş kesimlerin kooperatif organizasyonlar içinde iktisadi güç birliği yapmalarını sağlayacak zemini daha da iyileştirmeyi,
Kooperatiflerin iktisadi faaliyet alanlarının daha da genişlemesini sağladık.
Tek tek küçük, ancak birleşince büyük bir iktisadi güç haline gelecek atıl kaynakların kooperatif marifetiyle birleşmesini temin etmeyi ve kooperatifler vasıtasıyla geniş toplum kesimlerine refahı yaygınlaştırmayı amaç edindik.  Kooperatifçilik Strateji Belgesini ve Eylem Planını uygulamaya koyarak, bu hedefleri teoriden pratiğe taşımak için kurulmuş Pancar Ekicileri Kooperatifleri olarak Dünya Kooperatifler Yılını, ülke tarihinin bir sene içinde gerçekleştirilen en büyük bütçeli kooperatif yatırımlarına imza atarak daha anlamlı hale getirdik.
Bir üretici kooperatifi olarak biz, hem ülkemizin büyük hedeflere yürürken kooperatifçiliğe atfettiği önemin farkındayız hem de kooperatifçiliğin refahın yaygınlaştırılmasında, kalkınmanın nimetlerinin köylere ulaştırılmasında üstleneceği işlevi biliyoruz. O nedenle de en iyi bildiğimiz işi yapıyor ve bizim ülkemizin, bizim çiftçimizin daha çok üretmesi, ürettiğinden daha çok kazanması için üretiyor, ürettiriyor, üretimi destekliyor ve dört bir yanı üretim tesisleriyle donatıyoruz.”
-BAŞARIYI SAHADA İSPATLADIK-
Tarihi birikimin kooperatif çatısı altındaki en önemli temsilcisi olan Pancar Kooperatifleri olarak, kendimizi keşfederek geliştirdiğimiz modelin başarısını sahada ispatladıklarını ifade eden Pankobirlik Genel Başkanı Dr. Konuk, mesajını şöyle sürdürdü;
“Gelişmiş ekonomilerin bundan sadece bir asır önce keşfettiği kooperatifçiliğin daha gelişmiş modellerinin müellifi olan bizim medeniyetimizin ve bizim milletimizin ahilik müessesesiyle, lonca örgütlenmeleriyle geliştirdiği duygu, vicdan, dayanışma ve yardımlaşma ile en önemlisi de insani boyutla zenginleştirdiği tarihi birikimin kooperatif çatısı altındaki en önemli temsilcisi olan Pancar Kooperatifleri olarak, kendimizi keşfettik ve geliştirdiğimiz modelin başarısını sahada ispatladık.
İlk şeker fabrikasını el ve güç birliği ile Türk çiftçisi kurdu. Adı kooperatif olmasa da modelin ruhunu yakalayarak, sosyo-ekonomik tarihi birikimine sahip çıktığını ispat etti. Kooperatif çatısı olmadan da birlik ruhunu yakalamış olan biz pancar üreticileri evrensel kabul görmüş ve işlevleri ile başarısı uygulamada ispat edilmiş bu ekonomik modelle kooperatif çatısı altında yarım asrı aşkın süredir, refahın ve zenginliğin tarlaya, üreticiye ulaşması için mücadele veriyoruz. Üretici kooperatifleri olarak başladığımız yolculukta üretimden, toplu girdi teminine, oradan tarımsal sanayiye ve sanayicilikten de teknoloji üretimine uzanan bir süreç geliştirdik.
Ve bir fark ortaya koyduk çağdaş kooperatifçiliğe göre; modeli vicdanla, insan merkezli yaklaşımla, sosyal sorumlulukla zenginleştirdik. 1.640.000 insanımız güçlerini 31 kooperatifte birleştirdi ve tüm ülke sathında birlik ruhunu canlandırırken, modern tarımın yaygınlaşmasına, refah ve zenginliğin gözden ırak hanelere ulaşmasına öncülük etti.
İlhamını Anadolu’nun birikiminden alan, kurduğu modeli insani duygu ve davranış kalıplarıyla zenginleştiren, iddiasına ilk günkü gibi kararlılıkla sahip çıkan ve elde ettiği tecrübe ve birikimle Türk Kooperatifçiliğine ve ülke ekonomisine katkı verme azim ve kararlılığından asla taviz vermedik. Refah ive zenginliğin her kesime ve herkese ulaşmasını amaç edinen Pancar Üreticileri Kooperatifleri ve onun sahipleri adına, birlik ruhunun her meselenin çaresi olduğunu hatırlattık. Türk Kooperatifçiliğine emek vermiş değerli büyüklerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anarak, daha iyi bir dünya için kooperatif girişimlerin daha etkin konuma gelmesi dileğiyle 21 Aralık Dünya Kooperatifler Gününü kutluyorum.”
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu
  • Konya’da Amatör Spor Kulüplerine destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA