• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başarının sırrı; çalışmak ve sabır
09 Aralık 2015 Çarşamba 11:45

Başarının sırrı; çalışmak ve sabır

Konya’nın önde gelen aile şirketlerinden olan ve 40 ülkeye ihracat yapan Doğrular Ev Ürünleri A.Ş. yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğru başarısının sırrının meraklı olmak, çok çalışmak ve sabırlı olmak olduğunu söyledi.

Perilla ismiyle dünyaya ev ürünleri ihraç eden Doğrular Ev Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğru, ticaret hayatına 16 yaşında babasından devraldığı dükkânla başladığını ifade ederek,‘’İlkokula giderken hafta sonları babamın Attariye dükkânına gider yardım ederdim. Esnaflığı tüccarlığı babamdan öğrendim. 16 yaşındayken babam toptan attariye dükkânını bana verdi. Kendisi yut dışına gitti. 16 yaşında bana böyle bir fırsat geldi. Babamın bu cesareti gerçekten takdire şayan bir durum. Askere gidinceye kadar bu ise devam ettim. Ben askerdeyken babam ülkeye döndü ve manifaturacılar birleşerek bir şirket kurdular. Babam da o şirketin genel müdürlüğünü yaptı ancak Konya’mızın bir özelliği bu tür birleşmeler uzun vadeli olmuyor. Ben askerden döndükten kısa bir süre sonra o şirket dağıldı.’’ dedi.

 

ÇOK SIKINTILI BİR DÖNEMDE İŞE BAŞLADIK

Askerden döndükten sonra  1977-78 yıllarında sanayide imalat yapmaya karar verdiklerini aktaran Doğru, ‘’Babam da bana ortak oldu. O zaman sermayemiz falan yok yeterli değil. Hanımın elindeki altınları ile babamın önce duası ve maddi desteğiyle Aksinne Mahallesinde evimizin altında30metrekare bir yerde imalata başladık. İlk işimizde alüminyum mutfak eşyalarının bakalit yan kulplarını ürettik.  Ayrıca tava, çaydanlık, tencere kulpları ürettik. Daha sonra metal kulpları işine girdik. Bu işi yapan İstanbul’da bir firma var ancak işleri yetiştiremiyor. Biz de bu işi yapmaya karar verdik ama bakalit ile ilgili hiçbir şey bilmiyoruz. İstanbul’a amcamın yanına gittik. Amcamla daha önce bakalit yapan ancak işi bırakan birinin yanına gittik. İstanbul’a gittik ama bakalitin ham maddesinin ne olduğunu nasıl yapıldığını bilmiyorum. Nasıl yapıldığını öğrenmek için bir bakalitçinin yanına gittik. Toz olarak dökülüyor kalıbın içinde ısıtılarak şekil veriliyor. Evin altında 3-4 ay devam ettik. Gece çalışmak gerekiyordu ancak gecenin sessizliğinde çok gürültü çıkıyordu. Biz bunun böyle olacağını düşünemedik. Zaten sermayemiz az, ekstra bir masrafla bir dükkan açmak zorunda kaldık. 1977-78 yılları tam da Bülent Ecevit’in başbakan olduğu sıkıntılı yıllar. Mazot yok, Bizim iş de malum ham petrole dayalı. Böyle sıkıntılı bir dönemde işe başladık.’’ şeklinde konuştu

 

BAŞARININ SIRRI ÇOK ÇALIŞMAK VE SABIRLI OLMAK

Başarılı olmasının en büyük etkeninin meraklı olmasının ve işe hep ikinci el makinalarla başlamasının etkili olduğunu sözlerine ekleyen Doğru, ‘’Her zaman meraklı ve sabırlı olmuşumdur. Bir de başladığım her işe o dönemde ikinci el makinalarla başladım. Makinaları aldık, getirdik, kurduk. Şurası eksik burası eksik dediğimiz dönem beni yetiştiren dönem oldu. Makinalar çalışır hale geldi, bir miktar da kendimize özel makinalarda ürettik.1987-88 yılına kadar 10 sene bu şekilde devam ettik. Bu dönemde galvaniz tesisi ihtiyacı doğdu ve eniştem İhsan Özkan’ı ortak alarak Konya’nın büyük bir ihtiyacı olan galvaniz tesisini kurduk. Yeni makinalar aldık ürün çeşitliliğimizi artırdık. Özellikle 1984 yılı çok yoğun olarak çalıştığımız bir dönemdi. Cumartesi-Pazar, gece,-gündüz hiç durmadan çalıştık. Bu çalışmanın bereketi var ama genç olmamıza rağmen çok yıprandık. Bir defasında uykusuzluktan motosiklet üstünde kendimden geçmişim. Bu yıllardan sonra alüminyumdan çelik mutfak eşyalarına  geçiş süreci yaşandı. Önce ki yaptığımız yatırımlar, aldığımız makinalar alüminyum içindi. Çelik mutfak eşyalarına  yapacağımız yatırımı zamanında yapamadığımız için geride kaldık. Dolayısıyla elimizdeki makinaları nerede kullanabiliriz diye düşünmeye başladık. Yaptığımız araştırmalar ve çevremizdekilerin tavsiyesiyle sunta ütü masası yapmaya karar verdik. Tabi bunları yaptıkça hem piyasada bir yer ediniyorsun hem de piyasayı daha iyi öğreniyorsun. Merdiven yapan Konya’da bir iki arkadaş vardı. Onlarda talebe cevap verememe gibi bir durum söz konusuydu. Elimizdeki makinalar merdiven yapmaya da uygun olduğu için birkaç merdivenin modelinden yeni bir model çıkararak ve üzerine bazı yenilikler ekleyerek üretime başladık’’ ifadelerini kullandı.

 

BİR MÜŞTERİME 3 SENE GİDİP MAL SATAMADIM

89’da yeni fabrikamıza geçtiklerini ve bu yeni yerin kendilerine iyi bir ivme kazandırdığını söyleyen Doğru, ‘’Yeni fabrikamızla birlikte rahat bir çalışma ortamı, daha kolay nakliye imkânına eriştik. O aralar pazarlamanın boyutu değişti. Bir kamyon aldık. Biz merdiven ve ütü masasından başka bir şey yapmıyoruz. Bakalit işi kısmen de olsa 1992 yılına kadar devam etti. Eskişehir’deki bir müşterime 3 sene gidip geldim ama mal satamadım. Bursa’ya, İstanbul’a gelip giderken sürekli uğruyoruz ama mal satamıyoruz. Sonunda buraya gelip giderken yaptığım masrafla senin bana bu kadar para kazandırman mümkün değil, ne zaman bitecek elindeki malzeme dedim. Doğru söylüyorsun Konyalı dedi ve sadece onun hatırına 1992 yılına kadar 10 yıl mal sattım.1993’de kardeşlerim Bilal ve Fahrettin bir pazarlama şirketi kurmuşlardı. İmalat şirketiyle biz de bu pazarlama şirketine ortak olduk ve ikinci bir şirketimiz oldu. Daha sonra bunların hepsini birleştirdik. 2005’te şimdiki bulunduğumuz yere taşındık. 10 senedir de burada çalışıyoruz. İstanbul’da bir pazarlama şirketimiz daha var. Rusya’da 1999’dan beri faaliyet gösteren bir işyerimiz var. Aynı şekilde ütü masası ve merdiven imalatı ve satışı üzerine.170 kişi de orada çalışıyor. Konya’daki fabrikamızda 250 kişi çalışıyor. 20 kişiye yakın da İstanbul şubemizde çalışıyor. Türkiye’de alanımızda adet anlamında en çok üretimi yapan firmayız.’’ dedi.

 

HESAPSIZ KİTAPSIZ HİÇBİR İŞİMİZ OLMADI

Babalarının verdiği ticari ahlakın bu günlere gelebilmemizde çok önemli yer tuttuğunu bildiklerini aktaran Doğru,‘’Diğer aile şirketleri gibi hesapsız kitapsız hiçbir işimiz olmadı. Her senenin hesabı kitabı, karı, zararı, kim ne kadar yemiş, ne kadar harcamış hepsinin hesabını yaptık. 35 senedir halen birlikteysek babamızın bize verdiği o eğitim, terbiye çok önemlidir. 4 senedir aile anayasamız var. Bunun için 2 sene çalıştık. Şartları belli. Kimin nerede ne yapacağı hangi kriterlere göre o mevkilere gelebileceği tespit edildi. Yılda 1 kez aile meclisimizi toplarız. İnsanların aklına şöyle bir soru gelebilir. Doğrular markası varken neden Perilla markası ortaya çıktı.  Avrupa’da Doğrular ‘’dogrular’’ şeklinde okunuyor. Perilla bir çiçek ismi. Bizde özellikle Avrupa piyasasında Perilla ismini kullanalım Doğrular şirketimizin ismi 2 senedir de Perilla ismini ön plana çıkaralım istedik. Konya’nın ihracat lideri Kompen’in ardından ikinci sırada yer alıyoruz. Gençler yeniliklere açık olsunlar. Çok çalışsınlar. Sabırlı olsunlar. Başarılı olmanın formülü çok çalışmak ve sabırlı olmak. Ne kadar çok çalışılırsa çalışılsın sabırlı olunmazsa başarıya ulaşılamaz. Tabi ki rızkı veren de Allah. Bunu da hiçbir zaman unutmuyoruz. Biz çalıştık biz yaptık demiyoruz. Rabbimin lütfuyla sebebini işledik bu günlere geldik. ‘’ şeklinde konuştu.
İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA