• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başarılı bir yıl olacak
03 Ocak 2013 Perşembe 17:24

Başarılı bir yıl olacak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül büyükelçilere "Zor günlerinde yanında olduğumuz halklara destek verirken ahlaki zemin üstünlüğümüzü asla yitirmemeliyiz" diye seslendi.
Cumhurbaşkanı Gül, 5. Büyükelçiler Konferansı dolayısıyla Ankara'da bulunan büyükelçilere Çankaya Köşkü'nde öğle yemeği verdi.
Yemekte konuşma yapan Gül, insani değerler ve kardeşlik hukuku temelinde zor günlerinde yanlarında olunan halklara destek verirken ahlaki zemin üstünlüğünün yitirilmemesi gerektiğini belirterek, ''Bölgemizde hiçbir halk ve toplumun Türkiye'nin iyi niyeti ve herkesi kucaklayan politikaları konusunda yanlış intibalar edinmesine de izin vermemeliyiz'' dedi.
Gül, büyükelçilere özetle şöyle seslendi:
''Modern Türkiye, meşru milli çıkarlarının ötesinde herhangi bir gizli gündemi bulunan ülke asla olmamıştır. Tam tersine etrafındaki coğrafyaya barış, istikrar ve refahı yaymak için çalışan bir ülke olmuşuzdur.
Arap uyanışıyla birlikte son iki yüz yıldır görkemli geçmişinden koparılan halklar yeniden tarih sahnesindeki yerini almaya başlamışlardır. Halihazırda Arap uyanışının yaşandığı ülkelerdeki sıkıntı ve çalkantılar, büyük tarihi resmi görmemize mani olmamalıdır.
AB'nin yeni bir dönüşüm yaşayacağı artık kaçınılmaz, bunu çok iyi bilmemiz ve gelecekte kendi yerimizi ona göre tespit etmemiz açısından da olup bitenleri iyi izlememiz gerekmekte."
Başarılı bir yıl olacak
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da ''Gerek Ortadoğu'da gerek Avrupa'da büyük dönüşümlerin yaşandığı süreçte, 2013 yılı Türk diplomasisi için bir başarı yılı olacaktır diye ümit ediyoruz'' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA