• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Barzani’den referandum resti
31 Mayıs 2014 Cumartesi 18:05

Barzani’den referandum resti

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, “Bağdat yönetimi Kürdistan halkının taleplerini yerine getirmezse, halk referandum yoluyla kendi geleceğine karar verecektir” dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Mogherini ile görüşen Barzani "Kürdistan halkının talepleri, Bağdat yönetimince belirlenen sürede yerine getirilmelidir" dedi

İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini ile Roma’da görüşen Mesut Barzani, "Kürdistan halkının talepleri, Bağdat yönetimince belirlenen sürede yerine getirilmelidir. Bunun için daha fazla beklemeyeceğiz. Taleplerimiz kabul edilmezse Kürdistan'ın siyasi iktidarı olarak ne yapacağımızı halkımıza soracağız. Kürdistan halkı, referandum yoluyla kendi geleceğine karar verecek ve Kürdistan ile Bağdat arasındaki ilişkilerin geleceğine yön verecektir" dedi.

Barzani, Bağdat’ta kurulacak yeni hükümete katılmak için Kürdistan bölgesindeki siyasi partiler ile Irak genelindeki siyasi taraflarla müzakerelerde bulunacaklarını açıkladı.

Kürdistan halkının bir 10 yıl daha taleplerinin yerine getirilmesi için beklemeyeceğini kaydeden Barzani,

“Anayasal ve meşru olan haklar bekletilemez. Bağdat'ın yönetiminde yer alan kişilerle, yaşanan sorunlara dair müzakereler yapılacak ve talepler açıkça iletilecek. Yeni dönemde bütün sorunların çözülmesini istiyoruz” dedi.

IKBY bayrağı asıldı

İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmede Irak, İtalya ve AB bayraklarının yanı sıra ilk defa Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bayrağı da yer aldı.

IKBY’nin bayrağının asılmasını Kürdistan halkının bir millet olarak kabul edilmesinin göstergesi olarak değerlendiren Mesut Barzani’nin yardımcısı Fuad Hüseyin “Bu ayrıca Kürdistan bölgesi düşmanlarına verilen bir mesajdır” ifadelerini kullandı.

Fuad Hüseyin, "Irak Anayasası çerçevesinde Bağdat hükümetiyle uzlaşıya varmaya çalışacağız. Şayet uzlaşma olmazsa referanduma gideceğiz. Referanduma uluslararası gözlemciler de davet edilecek" şeklindeki mesajını Avrupalı lider ve devlet adamlarına ulaştırdı.

IKBY’nin talepleri

Irak siyasetinde daha güçlü olmak isteyen IKBY’li siyasi partiler Bağdat yönetimince taleplerinin yerine getirilmesi için daha önce ortak bir heyet kurmuştu.

Irak’ın Kürt Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin görev süresinin dolmasının ardından yeni cumhurbaşkanının da Kürt olmasını isteyen Kürt bölgesi, cumhurbaşkanlığı makamının kendi hakları olduğunu söylüyorlar.

Irak genel bütçesinden Kürtlerin hakkı olan yüzde 17’lik payın kesintisiz ve zamanında verilmesini isteyen Kürdistan hükümeti, Bağdat’ın Türkiye üzerinden dünyaya ihraç edilen petrolü engelleme girişimlerine de karşı çıkıyor.

Peşmerge maaşlarının Bağdat yönetimince ödenmesini isteyen IKBY hükümeti Kerkük ve Hanekin bölgelerinde de Irak Anayasası’nın 140. maddesi gereğince referandum yapılmasında ısrar ediyor.

Daha önce de yaşandı

Nisan ayında Sky News televizyonuna açıklamalarda bulunan IKBY Başkanı Mesut Barzani "Kürdistan ile merkezi yönetim arasındaki ilişki konfederalizme doğru gidiyor, bir sonraki adım bağımsız Kürt devleti. Bağımsız Kürt devletinin kuruluşunun yaklaştığından eminim" demişti.

Nuri Maliki, ülkedeki Kürtlerin anayasaya oy verip Irak’ın bütünlüğünden yana tavrını koyduğunu belirterek Barzani’nin 'bağımsız devlet' açıklamasını eleştirdi.

Gerilim sürüyor

Petrolün dağıtımı ve gelirlerinin paylaşımı Irak merkezi yönetimi ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki gerilimin temelini oluşturuyor.

IKBY'den Türkiye'ye ihraç edilen petrolün uluslararası piyasalara sevkiyatı 22 Mayıs'ta yeniden başlamıştı.

Sevkiyatın başlamasına ABD ve Bağdat'tan tepki geldi. Irak Petrol Bakanlığı, Türkiye ve BOTAŞ hakkında 2010 yılında iki ülke arasında imzalanan anlaşmayı ihlal ettikleri gerekçesiyle hukuki işlem başladığını, ABD de sevkiyattan önce tarafların anlaşması gerektiğini belirtti.

Kaynak: El Cezire

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA