• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Barışın önündeki engeller kalkmalı
24 Şubat 2015 Salı 15:09

''Barışın önündeki engeller kalkmalı''

YUSUF KARAKAŞ / YENİ HABER

Genç Barış İnisiyatifi ile Gençlik ve Spor Bakanlığının ortaklığında ‘Bireyden Topluma Birlikte Yaşama’ projesinin İç Anadolu Bölge Paneli yapıldı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Genç Barış İnisiyatifi Öğrenci Topluluğu tarafından organize edilen panele çok sayıda öğrenci atıldı. Moderatörlüğünü Genç Barış İnisiyatifi Konya İl Koordinatörü Muhammed Ali Bircan’ın yaptığı panele Derneğin Ankara İl Koordinatörü Ahmet Cahit Sarıcalar, Ankara Proje Direktörü Tuba Kılıç Kıran, Eskişehir İl Koordinatörü Yakup Efe Aydın panelist olarak katıldı. Panelde açılış konuşmasını moderatör Muhammed Ali Bircan yaptı.

BARIŞIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI

Konuşmasında birlikte yaşamanın gerekliliğinden söz eden Bircan, ’’Empati, hoşgörü, bireyin topluma entegrasyonu, barış önündeki engeller, nefret ve ötekileştirme söylemleri her zaman gündemimizde olan konulardır. Bunun dışında engellilerin topluma entegrasyonu konusunu da asla göz ardı edemeyiz’’ şeklinde konuştu. Derneğin Ankara Koordinatörü Cahit Sarıcalar ise günlük hayatta engellilerle uyumlu olarak yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini belirterek, ’’Ülkemizde zaman zaman can acıtan olaylar meydana geliyor. Barışın önündeki engelleri iyi okumamız gerekir. Bunun en önemli nedeni hoşgörü eksikliği ve empati eksikliğidir” dedi.

HOŞGÖRÜ BİR SÖZ OLMAKTAN ÇIKARILMALI

Sarıcalar konuşmasını şöyle sürdürdü; “Hoşgörü kelimesi sadece söylemden ibaret olmamalı. Bunu birbirimize karşı pratikte de göstermemiz gerekir. Hoşgörü karşı tarafa bir lütuf gibi hissettirilmemelidir. Birlikte eşit bir şekilde yaşamanın da temeli olduğunu unutmamız gerekir’’ dedi. Deneğin Eskişehir İl Koordinatörü Yakup Efe ise bireyin topluma entegrasyon olma sürecine değinerek,’’ Üzerinde durmamız gereken en önemli konulardan biri de göç meselesidir. İnsanlar bir yerden bir yere göç ederken oraya kendi kültürünü taşıması ilk bakışta çok eleştirilen bir durum olabilir fakat o kişinin neden yer değiştirme gereği hissettiğinin üzerinde durulması gerekir. Bugün batı medeniyeti denilen aslında kapitalizmin bizzat kendisidir. Kapitalizm insanların bir arada yaşamasının en büyük engellerindendir. Batının cenneti dünyada kurma fikri kapitalizmi oluşturuyor.’’ Projenin Ankara Direktörü Tuba Kılıç Kıran ise nefret söylemine değinerek insanların dili, dini, cinsiyeti, ırkı gözetilmeden kabul edilmesi gerektiğini ve insanların daha mutlu bir yaşam sürmeleri için eşitliğin ve adaletin sağlanması gerektiğini ifade etti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA