• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Barış yolu
10 Ağustos 2014 Pazar 08:28

Barış yolu

Meclis'te görüşülen Torba Yasa vergi borcu olan sürücülerin yüzünü güldürecek. MTV, trafik, kaçak geçiş para cezaları ile araç muayenelerini zamanında yaptırmayan 6 milyon sürücünün borçları yapılandırılacak. Yapılandırma müjdesi veren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Bu imkandan yararlanın' çağrısında bulundu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuoyunda 'Torba Yasa' olarak bilinen ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını da içeren tasarının, MTV borcu ve trafik para cezası olan yaklaşık 6 milyon kişi ile araç muayenelerini zamanında yaptıramayanlar için çok önemli fırsat sunduğunu belirtti. Bu kapsamda yapılandırılacak kamu alacağının 10,4 milyar lira olduğunu belirten Şimşek, 6 milyon sürücüye yapılandırmaya davet etti.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Mecliste görüşülmesi devam eden ancak yasalaşmasına kesin gözüyle bakılan Tasarıdan en fazla yararlanacak kesimin araç sahipleri olacağına dikkati çeken Şimşek, bu kişilerin borç yüklerinde önemli bir azalma olacağını ifade etti.

30 NİSAN ÖNCESİ

Araç muayenesini kaçırdıkları için yüksek gecikme faizi ödeyecek vatandaşların bu fırsatı kaçırmamaları gerektiğini vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti: '30 Nisan 2014 tarihi itibarıyle vadesi geldiği halde ödenmemiş MTV borçları ile bu tarihten önce kesinleşmiş trafik para cezalarını sürücüler, yasa kapsamında ödeyebilecek. Bu yılın sonuna kadar sürücüler, muayenekoşuluyla, muayene ücretleri üzerinden gecikilen süre için alınması gereken aylık yüzde 5 gecikme faizi yerine daha düşük oranlarda hesaplanan gecikme faizi ödeyecek.'

Borç 18 taksitte ödenecek

 

Trafik idari para cezaları, köprü ve oto yollardan usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezaların tamamı, Bu cezalara uygulanan aylık yüzde 5 oranındaki faizler yerine Kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanan tutar, yapılanma kapsamında ödenecek, Aylık yüzde 5 oranında hesaplanan faizlerin tahsilinden ise vazgeçilecek. Yasa kapsamında yapılandırılan tutarlar peşin, 6, 12 ve 18 eşit taksitte ödenebilecek. 31 Aralık 2013 tarihinden önce verilmiş olan ve tutarı 120 liranın altında kalan trafik idari para cezalarının ilgililerine tebliğ edilmesinden, tebliğ edilmiş olanların ise tahsil edilmesinden vazgeçilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA