• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bardakoğlu: Başörtüsü özgürlük sorunudur
18 Ekim 2010 Pazartesi 15:48

Bardakoğlu: 'Başörtüsü özgürlük sorunudur'

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu başörtüsünün laiklik ya da modernite sorunu olmadığını, özgürlük sorunu olduğunu söyledi.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu NTV'detürban, imamların kanaat önderi olması, kurban ve din derslerikonusundaki soruları cevapladı.

Bardakoğlu başörtüsünün bir özgürlük sorunu olduğunu belirtti ve pozitivist bir laikliğin kendisine zarar vereceğini savundu.

Bardakoğlu'nun konuşmasında öne çıkan satırbaşları şöyle;

 "Başörtüsü sorusunun din ile irtibatınıgörmemek için dini bilmemek ve Türkiye’de yaşamıyor olmak gerek. 14asırdır kadınlar dini vecibe gördükleri için başlarını örtmüşlerdir.Kurumumuz da her dönemde 'başörtüsü örtülmeli' demiştir.

Para veya baskı ile başörtüsü takılıyor demek yanlıştır. Bu tür yorumlarbizi üzmektedir. Tüm dünyada milyonlarca kadın başörtüsü takmaktaykenbunun baskı ya da para ile yapıldığı söylenmemeli.

'BAŞÖRTÜSÜ ÖN ŞART DEĞİLDİR'
 
Başörtüsü dini bir vecibedir, bir kadının başörtüsünü takması Müslümanlığın önşartı değildir. Bir kadın başını örtse de örtmese de kendisinin Müslüman olduğunu söylüyorsa Müslümandır.

Başörtüsü konusunu ve kadınların başlarını açmasını, Türk kadınlarınınmodernleşmesi olarak görmemek lazım. Bu görüş son derece yanlıştır.

Başörtüsü laiklikle karşı karşıya getirilmemelidir. Pozitivist bir laiklikTürkiye için yanlıştır. Bunun en büyük zararı laiklik kavramınaolmuştur. Sınırlayıcı laiklik ile başörtüsünü engellemeye çalışırsak,laikliğe haksızlık yapmış oluruz.

Başörtüsünün dini konusunu açıklamaya yetkili kurum Diyanet İşleri Başkanlığı’dır.Bu sorun laiklik ve modernite olarak ele almak son derece yanlıştır.

Geçmişte kimse kimsenin dindarlığına karışmazdı. Artık daha iyi bir noktadayızzira sorun özgürlük olarak algılanıyor. Özgürlükten korkmamak vebirbirimizin özgürlüklerine saygı duymamız gerek.

29 EKİM VE KAMUSAL ALAN SORUNU

Özgürlükler konusunda tarihimize ve bugünkü Batı’ya bakmak gerek. AlmanCumhurbaşkanı, 'Müslümanlar bizim parçamızdır' dedi. Bir insanın farklıdinleri onaylaması için o dinden olması gerekmez, iyi bir insan olmasıyeterlidir.

Butopluma başörtüsü gökten gelmedi. Bizim insanlarımız yıllardır başlarını örter. Birbirimizin dindarlık kimliklerini sorgulamamak lazım.Toplumsal hayatta özgürlüklerin yayılması lazım.

İçkinin haram olduğunu söylesek de Türkiye’de her yerde içki satılır. DiyanetBaşkanlığı totonun, lotonun, bahis oyunlarının günah olduğunu söylese de herkes oynuyor.

Başörtüsü bizim toplumumuzun bir gerçeğidir.

Bir Alevi kardeşimizin talebini karşılamak için Alevi olmamız da şart değildir.

İMAMLAR KANAAT ÖNDERİ OLSUN

Herkesin topluma yol göstermesine razıyken, imamların olmasını istememekyanlıştır. İmamın görevi sadece caminin dört duvarı arasında değil, heryerdedir.

İmam herkes ile ilgilenmeli. Biz 24 saat din görevlisi bulunabilsin istiyoruz.

KURBAN KESİLECEK KADAR STOK VAR

Kurban bir ibadettir, her ibadet kendince sevaptır. Kurban rezervi şu anyeterli olduğu için kurban kesilmeli. Bugün Türkiye’nin stokları kurbankesimi için uygundur.

Türkiye’de her yıl kesilen hayvanların çok küçük bir bölümü kurban için kesilir. Kurban ibadetine engel olmayalım.

Kurban sayesinde yılda bir kez et göreb aileler var, onların rızkınıkesmeyelim. Vekalet ile kurban olmaz. Dinen doğru değildir. Ama dişi vehamile hayvanlar kesilmemelidir.

ALEVİLERİN TEMSİLİ VE DİN DERSLERİ

Din işleri ayrım yapmaz. Bu tartışmaları yaptıkça ayrımlar derinleşiyor.

Din Kültürü dersi zorunlu olmaya devam etmelidir. Çağdaş insanın din konusunda bilgi sahbi olması günün gereğidir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA