• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bankaların sözlü savunması sürüyor
26 Şubat 2013 Salı 11:38

Bankaların sözlü savunması sürüyor

Rekabet Kurulu'nda 12 banka hakkında yürütülen soruşturmada ikinci günün sözlü savunmaları başladı.

Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, Rekabet Kurumu'nda 12 bankaya ilişkin soruşturmanın sözlü savunmasında, soruşturma heyeti tarafından hazırlanan belgelerde Vakıfbank ile ilgili olarak 2 ihlal iddiasında bulunulduğunu hatırlattı.

Vakıfbank'ın mevduat, kredi ve kredi kartı pazarında rekabeti kısıtlayıcı bir anlaşmanın tarafı olmadığını söyleyen Kalkan, nitekim soruşturma heyeti tarafından yapılan incelemelerde de Vakıfbank ile ilgili hiçbir belgenin bulunamadığını kaydetti.

Kalkan, ''Ben 3 yıldır bu bankada görev yapıyorum. Bu süre içinde diğer bankalarla ilgili olarak herhangi bir anlaşmaya dair en ufak bir bilgi tarafıma ulaşmamıştır. Biz asla böyle bir anlaşmanın tarafı olmadık'' diye konuştu.

Soruşturma belgelerinde yer verilen ikinci ihlal iddiasının ise kamu mevduatı pazarında rekabetin mevduat sahibi kurumlar aleyhine kısıtlandığı yönünde olduğuna işaret eden Kalkan, şöyle konuştu:

''Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası kamu kontrolünde olan bankalardır. Rekabet hukuku anlamında tek ekonomik bütünlük arz eden üç kamu bankasının kendi aralarında rekabeti ihlal etmeleri söz konusu olamayacaktır.

Rekabet kurallarına aykırı anlaşmalara taraf olmak veya benzeri hukuka aykırı davranışlarda bulunmak suretiyle kârlılığımızı artırma gayreti içinde olmamız ihtimal dahilinde değildir.''

Sözlü savunmaların ikinci gününde Halk, İş, Ziraat, Garanti ile Yapı ve Kredi bankalarının temsilcileri de dinlenecek.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • '15 yılda 200 milyar dolar yatırım aldık'
  • 'Dünyanın nazar boncuğu' can suyu bekliyor
  • Konya’da Ar-Ge merkezi sayısı 5 yılda 14 kat arttı
  • Bu kadar da olmaz! Ona da karşı çıktılar
  • ‘Müftüler de Medeni Kanuna göre nikah kıyacak’

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA