• Konya-1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bankalar Birliği Meclisin kararını yok saydı
26 Haziran 2009 Cuma 17:36

Bankalar Birliği Meclis'in kararını yok saydı

Bankalar Birliği, Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulan kredi kartları ile ilgili düzenlemenin, 'ücret alınmaz' anlamına gelmediğini savundu.

Birlik, kamuoyunun bu konuda yanlış bilgilendirildiğini belirterek, "Söz konusu düzenleme ile yıllık kart kullanım bedelinin alınıp alınmaması değil, sadece alınacak tutarın belirlenmesi amaçlandığından, yapılan bu değerlendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır." açıklamasında bulundu.

24 Haziran'da Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edilen Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Cumhurbaşkanı'nın onayına sunuldu. Bu çerçevede kart ücreti ile ilgili yapılan tartışmalara müdahil olan Bankalar Birliği, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "1. Kanun Tasarısında yer alan 'uygulanacak yıllık kart kullanım bedelinin tutarının belirlenmesine' ilişkin düzenlemenin tasarıdan çıkarılması nedeniyle bundan sonra yıllık kart kullanım bedeli alınamayacağı hususunda kamuoyunda bazı değerlendirmeler yapıldığı gözlenmektedir. Oysa, tasarıdan çıkarılan söz konusu düzenleme ile, yıllık kart kullanım bedelinin alınıp alınmaması değil, sadece alınacak tutarın belirlenmesi amaçlandığından, yapılan bu değerlendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır.

Yıllık kart kullanım bedeli, halen yürürlükteki Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Bankacılık Kanunu, 16 Ekim 2006 tarih ve 2006/11188 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, 2006/1 Sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tebliği, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ve ilgili Yönetmelikte yer alan düzenlemelerin yanı sıra, kart hamilleri ile kart çıkaran kuruluşlar arasındaki sözleşmeler çerçevesinde alınmaktadır. Bu uygulama, ayrıntıları Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayımlanan 5 Şubat 2007 ve 22 Temmuz 2008 tarihli Kamuoyu Duyurularında da belirtildiği üzere, hukuka uygun şekilde devam ettirilmektedir.

2. Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nda yüzde 20 olarak belirlenen asgari ödeme tutarını, yüzde 20 ile yüzde 40 arasında belirleme yetkisi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na verilmiştir.

3. Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'na eklenen Geçici 5'inci madde ile ödeme güçlüğü içerisindeki bazı kart hamillerine, borçlarını yeniden yapılandırma imkanı getirilmiştir. Bu çerçevede, 31 Mayıs 2009 tarihi itibariyle;

Kredi kartı asgari ödeme tutarı borcunu 90 günden fazla geciktiren,

Kredi kartına ait tüm borcunu ödemesi için banka tarafından ihtarname çekilen veya

Kredi kartı borcunun tahsili için icra takibi başlatılan

borçlular yeniden yapılandırma kapsamına girmektedirler. Bu borçluların, söz konusu Kanundan yararlanabilmeleri için

a. Kanunun yayımı tarihinden itibaren 60 gün içinde güncel tebligat adreslerini de bildirmek suretiyle başvuru yapmaları,

b. Oluşturulacak ödeme planını imzalamaları,

c. İlk taksidi peşin ödemeleri

koşullarının tümünü yerine getirmeleri gerekmektedir."

(CİHAN)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA