• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bankadan paranızı alın!
23 Kasım 2014 Pazar 09:53

Bankadan paranızı alın!

Tüketicilerden her adımda para alan bankalara hukuk 'DUR' diyor.

Bütün bu gelişmeler yaşanırken tüketiciler de bankalardaki paralarını geri almayı sürdürüyor. Bunun için başvurular kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetlerine yapılıyor. Hiçbir aracıya gerek duymadan siz de başvurunuzu kolayca yaparak paranızı geri alabilirsiniz. En çok alınan paralar kredi alırken ödediğimiz dosya masrafı, gereksiz yapılan sigorta ücretleri ve kredi kartı aidatlarında yoğunlaşıyor. 

BU YOLLARI İZLEYİN 
 Öncelikle ödediğiniz masrafla ilgili belgeleri toplayın. Bankalar kanun gereği bu belgeleri vermek zorunda. Bazı bankalar bunun için fahiş ücret istiyor. Bu parayı öderseniz de makbuzunu alın. 
 Daha sonra iadeli tahahhütlü olarak bankanın genel müdürlüğüne bir dilekçe yazarak alınan masrafların geri ödenmesini talep edin. Bu çağrıya çoğu banka cevap vermiyor. Artık dava yolu açılmış demektir. 
 Belgelerinizle birlikte en yakın kaymakamlığa giderek tüketici hakem heyetine dilekçenizi verin. Dilekçenize belgelerinizin bir örneğini ve daha önce alınmış Yargıtay ve mahkeme kararlarını da ekleyin. Bankaya gönderdiğiniz yazıyla ilgili posta alındısını da ekleyin. 
 Tüketici hakem heyeti kısa sürede kararını verecektir. Banka buna itiraz ederse konu bir üst mahkeme olan tüketici mahkemesine gidecek ve 
oradan da büyük çoğunlukla lehinize karar çıkacaktır.

AÇIKGÖZLERE DİKKAT
Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Başkanı Aydın Ağaoğlu, bazı "açıkgöz" kişilerin "danışmanlık şirketi" adı altında firmalar kurup, tüketici örgütlerinin ücretsiz yayımladıkları boş dilekçe örneklerini fahiş bedellerle satmaya başladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Bunlar işi o kadar ileriye götürmüşler ki pervasızca radyolara, televizyonlara, internet sitelerine reklamlar vermekte hatta tüketicilerin e-postalarına, cep telefonlarına reklam mesajları göndermek suretiyle boş dilekçe pazarlaması yapmaktadırlar. Bu dilekçeleri 50 ile 200 lira arasında satmaktadırlar. Bu tür ilan ve reklamların Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Başkanlığı tarafından yasaklanması gerekmektedir." Aydın Ağaoğlu, tüketicilerin kredi kullanımlarında bankalarca dosya masrafı, komisyon ve istihbarat ücreti gibi adlar altında alınan paraların iadesine yönelik tüketici hakem heyetlerine başvurularında geçen yılın ilk 8 ayına göre yüzde 26 artış olduğunu söyledi. Ağaoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), 28 Mayıs'ta yürürlüğe giren 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'ndan aldığı yetkiyle yayımlamış olduğu yönetmeliğin geriye dönük hüküm içermediğine dikkati çekti.

2.5 milyon liralık vurgun
 Bankaların kestiği ücretleri geri alacaklarını söyleyerek vatandaşları dolandıran bir çete yakalandı. Çetenin vatandaşları arayarak kimlik ve kredi kartı bilgilerini alıp içlerini boşalttığı ortaya çıktı. Bu yöntemle İstanbul genelinde 400 kişinin 2 milyon 500 bin lira dolandırıldığı tespit edildi. Vurgunun boyutunun ise 5-6 milyonu bulabileceği tahmin ediliyor. Uzmanlar vatandaşlara şu uyarıları yaptılar: 
1) Tanımadığınız çağrı merkezlerinden gelen aramalarda kredi kartı bilgilerini paylaşmayın. 
2) İnternet alışverişlerinde, alıverişin yapıldığı site tarafından istenen "3D" şifresini kimseye vermeyin. 
3) Bilmediğiniz ve tanımadığınız numaralardan gelen aramalara karşı kimlik, adres ve kart bilgilerini kesinlikle paylaşmayın.

Takvim

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Konya'da "10 numara yağ" operasyonu
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA