• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bankacılık sektörü masaya yatırıldı
04 Nisan 2015 Cumartesi 10:01

Bankacılık sektörü masaya yatırıldı

Selçuk Üniversitesi Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu (GİKAT) tarafından düzenlen ‘Bankacılıkla Tanışma Zamanı’ adlı seminere Finansbank İnsan Kaynakları Yönetici Muzaffer Hacıoğlu katıldı

Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda verilen seminere çok sayıda öğrenci katıldı. 17 yıldır bu mesleği yaptığını söyleyen Muzaffer Hacıoğlu, ileri de bankacılık sektöründe çalışmak isteyen genç arkadaşların kafalarında ki sorulara cevap vermek için bu seminere katıldığını söyledi. Doğru meslek seçmenin Türkiye’de hala büyük bir sorun olarak karşımıza çıktığını söyleyen Muzaffer Hacıoğlu, ’’Ankara Üniversitesinden 1998’de mezun oldum. Ben kendime bankacıdan ziyade insan kaynakları yöneticisi diyorum. Amacımız bugün burada Finans Bankı konuşmak değil. Seminere katılan birinci ve ikinci sınıfları özellikle tebrik ediyorum. Üniversitenin ilk yıllarında bu tür seminerlere katılmalarının çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu bugünden itibaren bu işe kafa yorduklarını gösteriyor. Ne kadar erken planlamaya başlarlarsa o kadar başarılı olurlar. Maalesef doğru mesleği seçmek Türkiye’de hala büyük bir sorun. İnsanlar ikilemde kalıyor. Para kazanacağım bir işte mi çalışmalıyım yoksa severek yapacağım bir işi mi yapmalıyım. Sürekli Üniversite öğrencileriyle bir arada olmaya çalışıyorum. Neden gidip bu işi 10 yıldır yapan daha deneyimli birini bulmak yerine Üniversite öğrencilerinin peşinen gidiyoruz’’ şeklinde konuştu.

Yeni jenerasyon erken evleniyor

Genç Üniversiteli mezunlara fırsat vermek istediklerini ifade eden Hacıoğlu, ’’Üniversite öğrencilerine, mezunlara fırsat vermek istiyoruz, genç neslin bu işe aşikar olması bizim hedefimiz. Bugün otursak yeni jenerasyon üzerine saatlerce konuşabiliriz çünkü çok farklısınız ve bunun da farkında olmalısınız. Jenerasyon kavramı üzerinde çok sık duruyorum. Biz her yıl gençlerle ilgili araştırmalar yapıyoruz peki neyi araştırıyoruz derseniz eğilimlerinizi, hangi meslekleri seçtiğinize bakıyoruz. Hangi kurumları neden tercih ediyorlar. Ne tür iş yapmak istiyorlar hangi iş saatleri arasında çalışmak istiyorlar ne zaman yuva kurmak istiyorlar. Bunları araştırmaya mecburuz. Yaptığımız araştırmada yeni jenerasyonun erken evlendiğini tespit ettik’’ dedi.

Mutlaka staj yapılmalı

Seminere katılan ve çeşitli bankalarda staj yaptıkları dönemde mesleğin dışardan göründüğü gibi olmadığını söyleyen öğrencilerin sorularına cevap veren Muzaffer Hacıoğlu, öğrencilerin mutlaka stajlarını yapmalarını tavsiye ettiklerini belirtti. Genç arkadaşlara staj yapma imkanı verilmesinin hem bizler hem onlar açısından olumlu bir dönem olduğunun altını çizen Hacıoğlu, ’’Bir söz nişan süreci yaşayalım diyoruz ve iyi giderse düğün hazırlıklarına geçelim şeklinde bakıyorum bu staj dönemine. Oturup kalkmasını, müşterilerle ilişkileri öğreneceksiniz çay kahve getirmeyi dahi. Mülakat performansı denilen bir şey var bu çok önemli. Giderken ne sorulacağını bilmiyorsunuz. İsterseniz çok iyi bir insan olun bunu karşınızdaki bilemez orada senin verdiğin cevaplar o işe girip girmeyeceğinde belirleyici olur. Neden bizi seçtiniz klasik sorusunu her yerde duyabilirsiniz. Siz en azından önceden o kurumun internet sitesine girip biraz araştırma yapabilirsiniz. Benim bulunduğum konumda ki tek görevim, tek derdim uzun yıllar birlikte çalışabileceğim iş arkadaşlarımızı bulmaktır. Mülakat çok korkulacak bir şey değil ama ciddiye almanız gereken bir süreçtir. Mülakat performansı denilen bir durum var ve size oradan puan verilir’’ diyerek mülakatın önemli bir süreç olduğunu söyledi.

Torpil kapıya kadar geçerli olur

İşe girmede kullanılan torpil yöntemine de değinen muzaffer Hacıoğlu, ’’İş yaşamınızda yada hayatınız boyunca duyacağınız bir kelime o da torpil bir yerlere haksız bir şekilde birilerinin arka çıkmasıyla girmektir. Sakın bu tür şeylere ihtiyaç duymayın kendi çabanızla yapın yapacağınızı. Çünkü torpil kapıya kadar geçerlidir. Özellikle de bizim mesleğimizde bu çok net. Bu işi kendi aklınızla götüre bilirsiniz. Bankacılıkta önem vermeniz gereken bir diğer yer ise insan kaynakları birimi olmalı. Özellikle de Türkiye’de son 10 yılda ciddi bir önem verilmeye başlandı bu konuya. Bunu net söyleyebilirim bankacılıkta kariyer Türkiye’de en hızlı yükselen ve hareketli  ikinci sektördür. Önü açık bir sektör ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun da altyapısını sağlam tuttuğu bir sektör’’ diyerek sözlerini noktaladı.

YUSUF KARAKAŞ / YENİ HABER

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyasporlu ve Galatasaraylı taraftarlar arasında kavga
  • Beyşehir'deki seralarda ilk hasat sevinci
  • Konya'da kuvvetli sağanak bekleniyor
  • Sergen Yalçın: “Daha bir teklif gelmedi"
  • Türkiye Basketbol 1. Ligi play-off yarı final

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA