• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bank Asyada skandal! İş adamları şokta
17 Haziran 2015 Çarşamba 14:16

Bank Asya'da skandal! İş adamları şokta

Bank Asya’nın, bazı iş adamlarının adını ve bilgilerini izinsiz kullanarak paralel yapının kaynağı belirsiz para aktardığı belirlendi.

BDDK tarafından el konulan ve yönetiminin tamamı TMSF'ye devredilen Bank Asya'da eski yönetimin karıştığı usulsüz para trafiği MASAK'a takıldı.

Bank Asya'nın bazı iş adamlarının adını kullanarak paralel yapının yurt dışındaki derneklerine 'bağış' adı altında para aktardığı ortaya çıktı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK)'ın tespit ettiği şüpheli para aktarımları araştırılınca iş adamlarının bilgisi dışında isimleri kullanıldığı belirlendi.

PENSİLVANYA'DAKİ LEHİGH DİALAGUE CENTER'E GİTTİ

MASAK, Bank Asya üzerinden yurt dışında bulunan ve aralarında Pensilvanya merkezli Lehigh Dialague Center isimli merkezin de bulunduğu bazı dernek, vakıf ve kuruluşlara yüklü miktarda bağış adı altında para aktarıldığını belirledi. Durumu rapor haline getiren MASAK, bu şüpheli durumu Ankara Savcılığına bildirdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu; raporunda yer alan para transferlerini mercek altına alarak incelemeyi derinleştirdi.

İŞ ADAMLARI ŞOK OLDU

İş adamları; bulundukları illerin Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından emniyete çağrılıp ifadeleri alınınca asıl skandal patlak verdi. Bank Asya'nın bazı iş adamlarının adını kullanarak paralel yapının yurt dışındaki derneklerine 'bağış' adı altında yüklü meblağda paralar aktardığı anlaşıldı. Para transferini hangi amaçla yaptıkları ve Fetullah Gülen ile ilgileri araştırılan iş adamları; adlarının kullanıldığını, söz konusu para transferlerinin kesinlikle bilgileri dışında yapıldığını bildirdi. Şirketlerinin banka hareketleri ile özel bütün hesaplarının dökümlerini delil olarak gösteren iş adamları; Bank Asya yöneticileri ve çalışanları tarafından isimlerinin paravan olarak kullanıldığını dile getirdi.

Merkezi Pensilvanya'da

Bank Asya eski yönetiminin karıştığı skandal yöntemle para transferi yapılan kuruluşlardan Lehigh Dialogue Center (Lehigh Diyalog Merkezi), Mayıs 2004'te Pensilvanya'da kuruldu. Lehigh Dialogue Center'in Başkanlığını Savaş Saymaz, Başkan Yardımcılığını Ramazan Tufan, Sekreterliğini ise Burak Cezik yapıyor. Resmi internet sitesindeki, 'About Us, Who We Are' başlıklı bölümde; bir grup gönüllü iş adamından oluştuğu bilgisi bulunuyor.

Araştırma derinleşecek

Adli kaynaklar; paralel yapının yurt dışındaki uzantısı durumunda bulunan dernek, vakıf ya da kuruluşlara Türkiye'den yapılacak kaynağı belirsiz para aktarımını yasal kılıfa sokabilmek için bu yönteme başvurduğu ifade ediyor. Herhangi bir şekilde söz konusu banka ile bu güne kadar yolu kesişmiş, kredi çekmiş, ya da hesap açtırmış iş adamlarının bilgileri kullanılarak yapılan para aktarımının büyüklüğü araştırmanın derinleştirmesiyle ortaya çıkacak.

Soruşturma açıldı

Bank Asya hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan iş adamları; Lehigh Dialague Center'ın da aralarında bulunduğu dernek, vakıf ya da kuruluşlara “bağış" adı altında yapılan para transferlerinden kesinlikle bilgileri ve ilgileri olmadığını, böyle bir transferden emniyette önlerine konulan MASAK raporu ile haberdar olduklarını söylediler. İş adamları; şikayetçi olunca Bank Asya'nın eski yöneticileri hakkında “Güveni Kötüye Kullanmak" ve “Nitelikli Dolandırıcılık" suçları kapsamında soruşturma başlatıldı.

Kaynak : Yenişafak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA