• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bank Asya SPKnın takibinde
29 Mart 2014 Cumartesi 08:56

Bank Asya SPK'nın takibinde

Fethullah Gülen Grubuna yakınlığıyla bilinen Bank Asya hisse senetlerinin speküle edilerek son üç günde yüzde 40 yükseltildiği iddia ediliyor.

17 Aralık sürecinde 4 milyar TL para çıkışı olduğu belirtilen Bank Asya'nın yabancı ortak arayışının borsadaki hisselerinde spekülasyon olarak kullanıldığı iddia ediliyor. Bankanın geçtiğimiz Salı günü 'Qatar Islamic Bank (QIB) ile ortaklık görüş-mesi yapıyoruz' şeklindeki açıklamasının ardından hisse senetlerinin spekülatif işlemlerle yüzde 40 yükseltildiği belirtiliyor.

Gülen grubuna tepki gösterenlerin mevduat çekmesi nedeniyle 4 milyar TL'lik para çıkışı olduğu belirtilen Bank Asya'da yönetimin, sermaye krizini, A101'deki hissesini 300 milyon TL'ye satmasının ardından yabancı ortak bularak çözmeye çalıştığına dikkat çekiliyor.

TAHTASI KAPATILDI

Katılım bankası Bank Asya, Katar'ın en büyük İslami bankası olan QIB ile stratejik ortaklık kurulması amacıyla münhasır görüşmelere başladığını ve ortaklığı kısa sürede sonuçlandırmayı planladığını 25 Mart'ta duyurmuştu. Açıklamayla bankanın hisseleri üç günde 1.11 TL'den 1.76 seviyesine kadar çıktı. Dün sabah 'olağandışı fiyat-miktar hareketleri' nedeniyle Borsa İstanbul'daki işlem sırası geçici olarak durduruldu. Bank Asya'nın KAP'a yaptığı açıklamada, 'Bankamız ile ilgili olarak, mevcut durum itibariyle kamuya açıklanmış olanlar haricinde, kamuya açıklanmamış herhangi bir özel durum bulunmamaktadır' denildi. Hisse 1.53'ten kapandı.

SPK Bank Asya'nın hisselerini izliyor

Mevduat kaybı nedeniyle son olarak hisse senetleri 1 TL'ye indikten sonra Katarlılara satış haberi ile 1,76'ya yükselen Bank Asya, Sermaye Piyasası Kurulu'nun yakın takibinde. SPK Başkanı Ertaş, 'Şu anda yoğun işlem var, arkadaşlarımız kim alıyor kim satıyor diye takip ediyor' dedi.

17 Aralık süreci sonrasında sıkıntı yaşayan Bank Asya Katar'ın en büyük İslami bankalarından Qatar Islamic Bank (QIB) ile ortak olacağı yönündeki haberlerin ardından hisselerindeki anormal artışlar üzerine Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) takibe başladı. SPK Başkanı Vahdettin Ertaş Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada, 'Şu anda da yoğun bir işlem var, arkadaşlarımız takip ediyor, kim alıyor, kim satıyor diye. Aykırı bir şey olursa bizim kontrolümüzde. Ama şu anda yoğun bir yatırımcı ilgisi var' değerlendirmesi yaptı.

ÜST ÜSTE 3 TAVAN TAHTAYI KAPATTIRIYOR

Ertaş şunları söyledi: 'Katarlılarla olan görüşmelerden kaynaklı hem işlem hacminde hem de fiyatta yükseliş var. Borsanın kurallarına göre, üç seans üst üste tavan yapan hisselerin işlem sırası borsa tarafından geçici olarak kapatılıyor. Yatırımcılara nefes alma şansı veriliyor. 'Ne oluyor, ne bitiyor, akıma kapılıp alma, gör rakamları' şeklinde bir nefes alış şansı veriliyor. Sabah (dün) o kapatma sistemi çalıştı. Bir süre kapandı. Ondan sonra tekrar işlem tahtası açıldı. Şu anda da yoğun bir işlem var, arkadaşlarımız takip ediyor, kim alıyor, kim satıyor. Aykırı bir şey olursa bizim kontrolümüzde. Ama şu anda yoğun bir yatırımcı ilgisi var.

SERT DÜŞME TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Aşırı yükselen hissenin ani düşüş olma ihtimalini değerlendiren Ertaş, 'Olabiliyor. İki gün önce 1,2'den alanlar 1,8'e çıktığı için ciddi para kazandılar. Onun aksi durum olursa fiyatın düşme ihtimali yüksektir.' dedi. Katarlı banka ile ön görüşmenin ne kadar ciddi olup olmadığı konusundaki soruya cevap veren Ertaş, 'Biz şuna bakarız: Gerçekten bir görüşme var mı? Hangi tarihte yapıldı. Kimlerle yapıldı, somut bir şey yokken böyle bir şey olursa tabii ki yalan yanlış bir bilgi ise olmayan bir şey açıklandı ise bu kamuoyuna yalan yanlış bilgi vermektir. Ama gerçekten bir görüşme oldu ise bu mevzuata aykırı değildir. Hisseler de düşebilir.' diye konuştu.

Yanlış bilgi varsa suçtur

Borsanın iki gündür borsa da yükselişte olduğuna dikkat çeken SPK Başkanı Ertaş, 'Yüzde 5'lere yakın bir yükseliş oldu. Bugün de epeyce yukarıda, yüzde 2,26 oranında borsada artış var. Dolayısıyla tek başına bir artış değil bu. Enteresan mı, tesadüf mü oldu, bilmiyoruz ama olumlu hava ile bu haber gelince olumlu hava iki kere olumluya döndü görüzüküyor. Ama yalan yanlış bilgi varsa o kanunen suçtur. Masaya oturulup, pazarlıkta anlaşmaz ise, içeriye girip şirketin mali durumunu beğenmez öylece anlaşamazlarsa, mevzuata aykırı tarafı yoktur.'

Tokmak SPK ve BİST'in elinde

SPK, bir hissenin fiyat hareketlerinde aşırı oynaklık gördüğünde, hisselerle alakalı takası zorlaştırma, brüt takas, hisselerin teminat özelliğini daraltma ya da daha emniyetli manipülatif hareketler varsa, tahtasını geçici süreyle kapatma, işlem gördüğü pazarı değiştirme gibi önlemler alabiliyor. SPK'nın borsayı uyarma görev ve yetkisi de var. BİST'in de yapacağı opsiyonlar var. Dünkü işlem durdurmanın BİST'in yaptığı bir tedbir olduğu belirtiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA