• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Baloğlundan N. Fazıl Kısaküreki anma mesajı
24 Mayıs 2013 Cuma 17:43

Baloğlu'ndan N. Fazıl Kısakürek'i anma mesajı

Türk düşünce, sanat ve edebiyat dünyasının en önemli şahsiyetlerden olan Necip Fazıl KISAKÜREK, eserleri, fikirleri, şiirleri ve hayatı ile kültür dünyamıza mührünü vurmuş büyük şair ve fikir adamadır
Türk düşünce, sanat ve edebiyat dünyasının en önemli şahsiyetlerden olan Necip Fazıl KISAKÜREK, eserleri, fikirleri, şiirleri ve hayatı ile kültür dünyamıza mührünü vurmuş büyük şair ve fikir adamadır.
1904’de İstanbul’da doğan büyük üstad, ilk şiirlerini Bahriye Mektebi’nde yazmaya başlamıştır. 12 yaşında şiire başlayan Necip Fazıl’ın ilk şiir kitabı daha 17 yaşındayken yayınlanmış ve şiirleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders kitaplarında okutulmuştur. Okul yıllarından başlayarak tüm hayatı boyunca memleketine ve insanlarına karşı sorumluluk ve büyük sevgi duyan Müslüman bir sanatkâr olmuştur.  Şairliğinin yanı sıra edebiyatın hemen her dalında yazılar yazmış, yüzden fazla eser vermiştir.  1962’den buyana tüm Anadolu’da fikirlerini yaymak adına verdiği konferanslar ile büyük ilgi toplamış, 1980 yılında “Şairler Sultanı” ilan edilmiştir. Büyük Üstat sadece sanat ve edebiyat yanı ile değil tasavvuf yanı ile de bizleri kendine hayran bırakmıştır. Peygamber Efendimizin hayatını ele aldığı “Çöle İnen Nur”u yazarak Hz. Muhammed’i genç kuşaklara öğretip ve sevdirip daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır.
Bu yıl Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL’ün yüksek himayelerinde ilimizde gerçekleştirilen vefatının 30. Yılında Necip Fazıl Kısakürek’i anma etkinliklerinin belgeseller, konferanslar, söyleşiler, dinletiler ve daha birçok etkinlik ile Üstad’a verilen değerin en anlamlı şekilde yerine getirildiğini düşünüyorum ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesileyle, düşünce eserleri ile edebiyatımıza ve kültür hayatımıza verdiği üstün hizmet ile gönüllerimizde büyük yeri olan Üstad Necip Fazıl’ı ölümünün 30.yılında rahmet, minnet ve hürmetle anıyorum.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA