• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Baloğlu, TBMM Genel Kurulunda konuştu
09 Şubat 2012 Perşembe 14:01

Baloğlu, TBMM Genel Kurulu'nda konuştu

AK Parti Konya Milletvekili Dr. Mustafa Baloğlu, bazı vergi borçlarının yapılandırması ile ilgili yasa konusunda TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptı.

AK Parti Konya Milletvekili Dr. Mustafa Baloğlu, bazı vergi borçlarının yapılandırması ile ilgili yasa konusunda TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. Ortadoğu’daki olayların endişe verici boyuta ulaştığını söyleyen Baloğlu; “Bölgenin barışı ve huzuru için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, konuşmasında kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra hem Ortadoğu’da hem de Türkiye’de birtakım olağanüstü gelişmeler yaşandığını ve mükelleflerin bir kısmının bu gelişmelerden oldukça olumsuz etkilendiğini belirtti. Bu nedenle Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından düzenlenmiş olan raporun sözcüsü olarak bu karışıklıktan zarar gören firmalara borçlarını ödeme kolaylığı sağlanması ile birlikte cari vergilerinin de yapılandırılması gerektiğini dile getirdi.

Baloğlu konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Mesela 2011 yılının ikinci yarısında özellikle Libya’da yaşanan siyasi karışıklıklar Libya’da faaliyeti bulunan mükellefleri zor durumda bırakmış, firmalar vergi ödevlerini yerine getirmede güçlüklerle karşılaşmışlardır. Bu ülkelere bir diğer örnek de Mısır’dır. Burada da yaşanan karışıklıklar nedeniyle özellikle müteahhitlik hizmeti veren firmaların alacaklarını tahsil edememe noktasına geldiği görülmüştür. 6111 sayılı Kanun kapsamı itibariyle bu tarz borçlara ilişkin ödeme kolaylığı sağlıyor olsa bile bunun yeterli olmadığı açıktır. Bu firmaların cari vergilerinin de yapılandırılması gerekmektedir. Üyesi bulunduğum komisyonun raporu da bu gerekliliği dile getirmiştir. Türkiye’de yaşanan olağanüstü gelişmelere gelince başta Van depremi olmak üzere Kanun teklifinin yürürlük tarihi olarak kabul edilen 25 Şubat 2011’den sonra yaşanan Rize’deki sel felaketi ve Kütahya’daki deprem de mücbir sebep olarak değerlendirilmektedir. Bu raporla tabii afet yaşanan yerlerdeki mükelleflerin yaşadıkları sosyal, mali ve psikolojik yıkım göz önüne alınmıştır.”
Baloğlu, Ortadoğu ile derin tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğunu ve Ortadoğu ile ilişkilerin ülkemizin dış politikasına güç katan önemli bir stratejik unsur olduğuna da değindi. Ayrıca, AK Parti hükümeti olarak Ortadoğu ülkelerindeki siyasi istikrarsızlıkların yol açtığı insani sorunların halli için her türlü yardımı yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini belirtti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA