• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Baloğlu, tasarının avantajlarını anlattı
22 Şubat 2013 Cuma 14:45

Baloğlu, tasarının avantajlarını anlattı

AK Parti Konya Milletvekili Dr. Mustafa Baloğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde kabul edilen sağlıkta kamu özel ortaklığıyla ilgili tasarının avantajlarını anlattı.
Sağlık Bakanlığı’nca Kamu Özel İşbirliği Modeli ile Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması hakkındaki kanun, TBMM'de kabul edilerek yasalaştı.
Meclis Genel Kurulu'nda kanunla ilgili söz alan AK Parti Konya Milletvekili Dr. Mustafa Baloğlu, kamu özel ortaklığı modelinin, kamunun özel sektörden finansman temini yoluyla bir yatırım veya yatırım hizmet grubunun edinmesi metodu olduğunu belirtti.
Bu model ile kurulacak şehir hastanelerinin önemine ve faydalarına değinen Baloğlu, “Sağlık Bakanlığımız bu modelle sağlık hizmet bölgesi planlamasına göre belirlediği bölge merkezi illerinde öncelikli olmak üzere büyük ölçekli entegre hizmet imkânları sağlayan, insan odaklı hizmet anlayışına uygun modern şehir hastaneleri kurmaktadır.
Bu model ile amaç yatırımların hizmete daha erken kazandırılmasıdır. Çünkü klasik yöntemlerde kamu ve özel iş birliği modelinde de sabit yatırım maliyeti aynıyken klasik yöntemlerde yatırımların uzun zamana yayılması ve gecikmesi söz konusudur. Bu model ile Bakanlık bünyesinde çalışan personelin istihdam rejimi değişmemektedir. Buna ek olarak çalışma ortamları iyileşecek ve çalışan güvenliği güçlenecektir." dedi.
Baloğlu, kamu özel iş birliği modeliyle kurulacak şehir hastanelerinin birçok yeni gelişme, kolaylık ve fayda sağlayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: Sağlık hizmetinin etkinliği artırılacaktır. Toplumun sağlık hizmeti ihtiyaçları teşhis ve tedavide yeni teknolojiler kullanılarak yeterli sayıda nitelikli yatak kapasiteleri ile rahatlıkla karşılanacaktır. Hasta ihtiyaçlarının karşılanması konusunda yatış süreleri kısalacak, aynı kampus içerisinde entegre bir şekilde ihtiyaç duyulan bütün hizmetler verilecek, hasta sevk sayıları düşecek. Hastaneler arası hasta nakli azalacak. Hastanın güvenliği artacak ve böylece hasta memnuniyeti artacaktır.”
Sağlıkta kamu özel ortaklığı modelinin, özel sektör kaynakları kullanılarak kısa vadede kamuya tesis kazandıran oldukça faydalı bir yöntem olduğuna dikkat çeken Baloğlu, bu model içerisinde yüklenici tarafından yapılan tesislerin 30 yıla kadar kiralanması ve süre sonunda çalışır hâlde Sağlık Bakanlığına devredilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.
Baloğlu şöyle konuştu:
 “Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, ülkemizde hastane yatak planlamasına bakıldığında mevcut yatak sayısı toplamda 193 bin 477’dir. Bu model ile Sağlık Bakanlığımızın hedefi bu rakamı 230 bin 48’e çıkarmaktır. Böylece 10 bin kişiye düşen yatak sayısı 26’dan 31’e çıkacaktır. Dünya geneline baktığımızda bu rakamlar bu civardadır. İngiltere’de 10 bin kişiye 30 yatak, İtalya’da ise 35 yataktır. Kamu özel ortaklığı modeliyle hedeflenen tüm hastanelerimizi Hükûmetimizin 2023 vizyonuna uygun, modern ve nitelikli hâle getirmektir. Sağlık Bakanlığına ait toplam yatak sayısı 2002 itibarıyla 107 bin 307’dir. 2012’de bu rakam 122 bine çıkmıştır. Nitelikli hasta yatak oranı ise 2002’de yüzde 9 iken 2012’de yüzde 39’a çıkmıştır. Hâlen mevcut 74 bin yatağın yenilenmesi ve nitelikli hâle getirilmesi ihtiyacımız vardır. Bütçe imkânlarıyla bu yatakların yenilenmesi yirmi beş yıl gibi bir süre alacaktır. Fakat 74 bin nitelikli hasta yatağının hedefine ulaşmak için 30 bin yatağın klasik yöntemlerle yapılması planlanmıştır. Geriye kalan 44 bin yatağın ise yeni finansman kaynağı bulunması zorunludur. Kamu özel ortaklığı modeli kamunun özel sektörden finansman temini yoluyla bir yatırım veya yatırım hizmet grubunu edinmesi metodudur.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA