• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Baloğlu Tarık Buğrayı andı
05 Mart 2012 Pazartesi 12:49

Baloğlu Tarık Buğra'yı andı

AK Parti Konya Milletvekili Dr. Mustafa Baloğlu, vefatının 18. yılı münasebetiyle Meclis Genel Kurulunda Tarık Buğrayı andı.
AK Parti Konya Milletvekili Dr. Mustafa Baloğlu, vefatının 18. yılı münasebetiyle Meclis Genel Kurulu’nda Tarık Buğra’yı andı.
Türk edebiyat Tarihi’nin önemli şahsiyetlerinden olan Buğra’nın Osmanlı Devleti, hızla çökerken ve Anadolu’da istiklal mücadelesi fikri zemin ararken, acıların ve korkuların her tarafı kuşattığı bir zamanda dünyaya geldiğinden bahseden Baloğlu, kendisinin yazar olma yolunda pek çok sıkıntılar çektiğine de değindi.  Tarık Buğra’nın yazar olmak adına tüm zorluklara göğüs germiş, parklarda bahçelerde sabahlamış, işsiz kalmış, yine de kararından asla vazgeçmemiş olduğunu söyleyen Baloğlu, konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Yazarlık sevdası yüzünde girdiği üç fakülteyi de bitirememiş ama gerçek bir üniversite diye adlandırdığı “küllük kahvesinden” mezun olmuştur. İnandığı değerler ve ilkelerinden taviz vermeden yazarlık mücadelesini sürdüren Tarık Buğra peş peşe Türk toplumunun değişik dönemlerini tahlil ettiği eserler vermiştir. Ömrünün ilerleyen yıllarında eserleri takdir görse de yeterince anlaşılamamış hak ettiği ilgiyi görememiştir.”
Baloğlu, Tarık Buğra’nın ünlü romanı Küçük Ağa’dan da bahsederek, kendisi bu romanda Kurtuluş Şavaşı’na merkezden değil küçük bir kasabadan bakarak yakın tarihe resmi tarih anlayışının dışına çıkan bir yorum getirdiğini belirtti. Baloğlu daha sonra yazarın Küçük Ağa romanı hakkında şu mesajı iletti: “Milli mücadelenin önem ve değerini ciltler boyu okumalar yaparak öğrenmeniz mümkündür ancak bu okumaların yolu Küçük Ağa’dan geçmemişse o okumalar bilin ki eksik kalmış demektir. Çünkü destana dönüştürülmemiş gerçeklerin yüreklerde iz bırakması, iz bırakıp kalıcı olması zordur. Görkemli adıyla Küçük Ağa milli mücadele denilen yeniden doğuşumuzun emsalsiz destanıdır.”
Mustafa Baloğlu, Tarık Buğra’nın soylu bir edebiyatçı olduğunu ve kendisinin ilk elde yazar olmanın değil insan olmanın ve erdemli olmanın mücadelesini verdiğini belirtti. Baloğlu, Tarık Buğra’yı 18. Yıldönümünde saygıyla anarak sözlerini bitirdi.  HABER MERKEZİ
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA