• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Balkanları Avrupanın kenar bölgesi değil
22 Haziran 2010 Salı 17:15

Balkanları Avrupa'nın kenar bölgesi değil

Dışişleri Bakkanı Davutoğlu; "Bosna-Hersek bayrağının Brüksel'deki NATO karargahında dalgalanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) bakanlar toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölge ülkelerine yönelik politikalarını ortaya koydu. Bölge ülkelerinin önde gelen hedefinin Avrupa ve Atlantik kurumlarıyla bütünleşmek olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Balkanları Avrupa'nın kenar bölgesi değil, kıtanın kalbinde barış, istikrar ve refah üreten kalbi olarak görmek istiyoruz." dedi. Davutoğlu, Balkanların derin tarihi ve kültürel birikim ve halklar arasındaki bağ ile bunu yapabilecek kapasitede olduğunu söyledi.

Sırbistan, Karadağ ve Makedonya gibi bazı ülke vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Davutoğlu, Bosna-Hersek ve Arnavutluk'a da aynı hakkın tanınmasını istedi. Ahmet Davutoğlu, Türk vatandaşlarına da bu kolaylığın sağlanmamasının adaletsizlik olacağına dikkat çekti.

Bosna Hersek'in kritik bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Davutoğlu, bu ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması gerektiğini vurguladı ve diğer ülkelerden bu yönde destek istedi. Bosna-Hersek'in NATO'ya üyelik eylem planı almasında destek veren ülkelere teşekkür eden Davutoğlu, "Bosna-Hersek bayrağının Brüksel'deki NATO karargahından dalgalandığını görmek için sabırsızlanıyoruz." dedi.

MAKEDONYA'NIN İSİM PROBLEMİ İÇİN 'İKİ TARAFIN DA KABUL EDEBİLECEĞİ ÇÖZÜM' ÇAĞRISI

Kosova'nın uluslararası topluma entegrasyonunun bölge istikrarı için çok önemli olduğunu ifade eden Davutoğlu, GDAÜ sürecine Kosova'nın bir şekilde dahil edilmemiş olmasının bir eksiklik olarak gördüğünü ifade etti. Sırbistan'la ilişkilere özel önem atfettiklerini belirten Davutoğlu, bu ülkenin Kosova'yla ilgili diplomatik yollarla yürüttüğü siyaseti takdir ettiklerini söyledi.

Makedonya'nın NATO üyeliği için önünde yalnızca isim probleminin olduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Türkiye, isim sorununa BM çerçevesinde ve diplomatik yollarla iki tarafın da kabul edebileceği bir çözüm bulunmasına destek vermektedir." ifadelerini kullandı. Davutoğlu, bu konuda hem Yunanistan hem de Makedonya ile temas halinde olduklarını dile getirdi.

Türkiye, Yunanistan'ın itiraz ettiği 'Makedonya Cumhuriyeti' ismine itiraz ediyor ve bu ülkenin bu isimle NATO'ya üye olmasını engelliyor. Yunanistan, toprakları içerisindeki 'Makedonya' bölgesi nedeniyle Üsküp'ün bu ismi kullanamayacağını savunuyor.

cihan
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya'da trafik kazası: 5 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA