• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Balıkçılar avlanma yasağına tepkili
11 Eylül 2011 Pazar 19:34

Balıkçılar avlanma yasağına tepkili

Konya'da amatör olta balıkçılığı yapanlar, Altınapa Barajı'nda olta balıkçılığı yasağının kaldırılmasını, tekrar avlanmak istediklerini söyledi.
Konya'da amatör olta balıkçılığı yapanlar, Altınapa Barajı'nda olta balıkçılığı yasağının kaldırılmasını, tekrar avlanmak istediklerini söyledi.
 
Altınapa Barajı'nda olta balıkçılığı yapılmasının yasaklanması ile ilgili Olta Balıkçılığı Federasyonu (OBAF) Başkanı İsmail Atalay başkanlığında toplanan amatör balıkçılar tepki eylemi gerçekleştirdi. Üzerinde "Avlanma Hakkımız Kısıtlanamaz" yazılı pankartla durumu protesto eden balıkçılar adına konuşan Federasyon Başkanı İsmail Atalay, geçtiğimiz günlerde KOSKİ tarafından Altınapa Baraj Gölü suyunun ve etrafının kirletilmesini önlemek amacıyla olta balıkçılığının yasaklandığını belirterek, "Ancak amatör olta balıkçılığı ile ilgili alınan bu karar, kanunlara ve yasaklama gerekçelerine kesinlikle ters düşmektedir. Hukuksal açıdan Altınapa Göleti sadece içme suyu değil, sulama amaçlı kullanılan bir gölettir. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığını içeren maddede balık avlama yasağının sadece bakanlık tarafından verilebileceği, yerel yönetimlerin afetler dışında böyle bir karar alamayacağı yazar. Yani KOSKİ, haklı gerekçeler gösterip Bakanlığa başvurmadıkça ve Bakanlık haklı bulup yasak koymadıkça kimse burada balık avlamamızı önleyemez" dedi.
Altınapa'daki balık popülasyonunun sazangillerden oluştuğunu ve bu balığın sayısının artmasının göldeki kirliliği artıracağını dile getiren İsmail Atalay, "Biz aslında avlanarak bu balığın nüfusunu kontrol altında tutuyor ve gölü kirlenmekten kurtarıyoruz. Ayrıca amatör olta balıkçıları, doğayı koruyan ve ona en fazla saygıyı gösteren insandır. Doğayı ve avı, gerçek avcı korur. Kontrollü bir şekilde yapılacak olan avcılık, doğanın dengesinin korunmasındaki en etkili yöntemdir" şeklinde konuştu.
 
Konuşmasının ardından bazı balıkçılar, oltalarının ucuna siyah poşet takarak yasağı protesto etti. Bazı balıkçılar ise ellerindeki oltaları kırarak tepkilerini gösterdi. Karaya olta atarak yasağın kalkmasını isteyen balıkçılar daha sonra ellerindeki poşetlere göl kenarında buldukları çöpleri atarak, gölün çevresini temizlediler.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA