• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bal reklamları 24 saat izleniyor
18 Temmuz 2015 Cumartesi 20:41

Bal reklamları 24 saat izleniyor

Televizyon reklamları aracılığıyla satılan balların sahte çıkması üzerine bu reklamların yasaklandı ve bu reklamlara sıkı takip geldi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Bakanlık olarak 24 saat izliyoruz, bütün mecralarda, bütün kanallarda izliyoruz. Ekiplerimiz en ufak bir yayın ya da reklam olduğunda bizlere intikal ettiriyor. Biz de anında bununla ilgili idari durdurma tedbirini uyguluyoruz ve gereğini yapıyoruz" dedi.

Canikli, bakanlığının önemli görevlerinden birinin vatandaşların tüketimine sunulan birçok mal ve hizmetin standartlara uygun şekilde tüketiciye ulaştırılmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

Televizyon reklamları aracılığıyla satılan balların sahte çıkması üzerine reklamlarının yasaklandığını anlatan Canikli, "Televizyon kanalları kullanılarak esasında suni tatlandırıcılar olan ve glikoz şurubundan oluşan, kısaca bal olmayan ürünler satılarak vatandaşlarımız yanıltılmakta ve mağdur edilmekteydi. Televizyon reklamları kullanılarak reklam yapıldığı içinde çok büyük miktarlara ulaşan satışlar söz konusuydu. Televizyon reklamları aracılığıyla satılan balların denetimlerini ve analizlerini gerçekleştirdik. Maalesef tamamının bal olmadığı ve sahte olduğu, başka mamullerden üretildiği ama bal diye satıldığını tespit ettik" diye konuştu.

Canikli, denetimlerin ardından hiçbir şekilde televizyonlarda bal ya da buna benzer ürün reklamı yaptırmadıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Bu reklamları önce durduruyoruz, sonra (ürünü) tahlile gönderiyoruz. Şu an itibarıyla çok büyük oranda bu reklamlar engellenmiş ve ortadan kaldırılmıştır. Bakanlık olarak 24 saat izliyoruz, bütün mecralarda, bütün kanallarda izliyoruz. Ekiplerimiz en ufak bir yayın ya da reklam olduğunda bizlere intikal ettiriyor. Biz de hemen anında bununla ilgili idari durdurma tedbirini uyguluyoruz ve gereğini yapıyoruz."

Yasaklanan reklam ballarının en çok gerçek üreticiye yaradığının altını çizen Canikli, şöyle devam etti:

"Sonuç itibariyle bu işi kalitesiyle, sağlığıyla, yani kurallarına uygun şekilde yapan 100 binlerce bal üreticimiz var. En büyük mağduriyeti bunlar yaşıyor. Tüketici elbette burada zarar görüyordu ama diğer taraftan da bundan geçimini sağlayan 100 binlerce üreticimizin de ciddi anlamda mağduriyeti söz konusuydu. Bu reklamların yasaklanmasıyla 100 binlerce üreticinin mağduriyeti giderildi. Artık rahatlıkla kendi ürettikleri kaliteli balları piyasaya verebiliyorlar. Bu anlamda da çalışmalarımız bal üreticilerine önemli katkı ve destek olmuştur."

"Güvensiz ürün oranı çok aşağılara çekilmiştir"

Yaptıkları çalışmalar ve denetimler sonucunda güvensiz ürün oranının çok aşağılara çekildiğini anlatan Bakan Canikli, şunları söyledi:

"Bir ara, rafta satılan bazı mal gruplarının her ikisinden biri güvensiz, sağlığa zararlı ve kimyasal içeriyordu. Bugün itibarıyla bu oranlar yüzde 1'in altın düşürülmüştür. En son içinde bulunduğumuz 2015 yılının ilk 6 ayında yapılan denetimlerde yaklaşık 1 milyon 800 binden fazla ürün denetlenmiştir. Bu da bir rekordur. Toplamda ise güvensiz olarak tespit edilen ürünlerin miktarı da 7 bin 200'dür. Bu oran olarak binde üçtür. Bu bir zamanlar bazı ürünlerde yüzde 50'lilere varan güvensizlik oranı dikkate alınırsa bunun binde üçe kadar düşürülmüş olması gerçekten önemli bir başarıdır."

Kaynak : AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA