• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakanlıktan Bağ-Kurluya müjde
22 Kasım 2010 Pazartesi 09:42

Bakanlık'tan Bağ-Kur'luya müjde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müjde vermeye devam ediyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sosyal güvenlikte yeni sistem ile müjde üstüne müjde vermeye devam ediyor.
 
Kanunun geçici maddesindeki 'dosya bazı' ifadesi yüzünden emekli maaşından yüzde 10 sağlık primi kesilen esnaf emeklileri bu yükten kurtuldu. 10 yıl şartında daha önce sayılmayan Sosyal Sigorta Kurumu (SSK) ve Emekli Sandığı'ndaki çalışılan gün sayısı Bağ-Kur'a eklenebilecek. Şu anda 50 ile 100 lira arasında sağlık primi kesilmesi gereken Bağ-Kur'lu sayısı 5 bini geçiyor.
 
SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi kuruluşların Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanmasının ardından önceki dönemde yaşanan mağduriyetler bir bir sona eriyor. Devletin aynı Hazine'sine sigorta primi yatırmasına rağmen farklı uygulamalara maruz kalan çalışan kesim arasındaki ayrım ortadan kalkıyor. Son olarak Bağ-Kur'lulara dönük düzenleme yıllardır süren bürokratik eziyeti sona erdirecek. Kanunun geçici 19. maddesinde yer alan 'dosya bazı' ifadesine bakarak esnafa iki kere sağlık primi yatırma şartı koşuluyordu.
 
Bağımsız çalışan bir Bağ-Kur'lu, emekli olduğunda 10 yıldan az sağlık primi ödemişse 10 yılı tamamlayana kadar emekli maaşından yüzde 10 sağlık primi kesintisi yapılıyordu. Bu kişi başka bir statüde çalışmışsa, örneğin işçi veya memur gibi sigorta primleri 10 yılı tamamlamak için sayılmıyordu. Bu, 10 binlerce vatandaşın mağduriyetine sebep oluyordu. Yeni düzenlemede kişinin SSK ve Emekli Sandığı çalışma gün sayıları da 10 yılı tamamlamada esas alınacak. Böylelikle çok sayıda Bağ-Kur'lu iki kere sağlık primi ödemekten kurtulacak. Kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları için işçi ve memurun yararlandığı tedavi ve ilaç hizmetlerinden faydalanacak.
Sosyal güvenlik sisteminde 2000 yılında yapılan düzenlemeyle gelen mağduriyet 'Deli Dumrul' vergisi dedirtecek cinsten. 18 yıl boyunca Sosyal Sigortalar Kurumu ve Emekli Sandığı'nda sigorta primi yatıran bir kişi emekliliğine 2 yıl kala Bağ-Kur'a geçmesi halinde sağlıktan faydalanmak için 10 yılı tamamlaması isteniyordu. Diğer iki sosyal güvenlik kuruluşunda çalıştığı ve yatırdığı primler günden sayılmıyordu. Bunun için 10 yılı tamamlaması için 8 yıl boyunca yüzde 10 sağlık primi kesintisi yapılıyordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA