• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakanlıktan "tarım ilacı" açıklaması
10 Eylül 2013 Salı 11:30

Bakanlıktan "tarım ilacı" açıklaması

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye'de bitkisel üretimde fazla tarım ilacı kullanıldığı ve ilaçların hiçbir laboratuvarda pestisit analizinin yapılamadığı haberlerine ilişkin açıklama yaptı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında, Türkiye'de bitkisel üretimde fazla tarım ilacı kullanıldığı ve bu ilaçların hiçbir laboratuvarda pestisit analizinin yapılamadığı şeklinde haberlere yer verildiği hatırlatılarak, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığı, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapma ihtiyacı duyulduğu ifade edildi.
 
Türkiye'de 30 farklı ekolojik bölgede yaklaşık 92 milyar lira değerinde 165 çeşit tarımsal ürün üretildiği ve 339 zararlı organizma ile mücadele edildiği belirtildi. Türkiye'nin üretim değeri açısından dünyanın 7. büyük tarımsal gücü olduğu halde tarım ilacı kullanım miktarına göre 19. sırada yer aldığı bildirildi.
 
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
"Ülkemizin yıllık tarım ilacı kullanım miktarı yıllara ve iklime bağlı olarak değişmekle birlikte 2002 yılında 55 bin ton iken alınan tedbirler sonucu bu rakam 2012 yılında 40 bin tona inmiştir. Oransal olarak da ülkemizde pestisit kulanım oranı hektara 1,3 kilogram ile dünyanın önemli tarım ülkelerinin çok gerisindedir. Bu rakam örneğin Kosta Rika'da 51, Hollanda'da 9,4, Portekiz'de 4,3, Yunanistan'da 2,8 ve Almanya'da 2,5 kilogramdır. Bakanlığımızca zirai ilaç kullanımının azaltılması amacıyla biyolojik ve biyoteknik mücadele yapan üreticilerimize 2010 yılından itibaren destekleme ödemesi yapılmaktadır. Ayrıca, Türkiye'de ilk kez ruhsatlandırılacak olan tarım ilaçları için kullanılan aktif maddenin Avrupa Birliği (AB) veya G-8 ülkelerinde ruhsatlı olması şartı aranmakta, böylelikle toksikolojik riskler azaltılmaktadır. İnsan sağlığı için risk taşıyan tarım ilaçları AB ile uyumlu olacak şekilde kullanımdan kaldırılmış olup, ülkemizde bugüne kadar 181 adet pestisit yasaklanmıştır. Türkiye'de 42 adet kamu, 83 adet özel olmak üzere toplam 125 adet kalıntı analizi yapabilen laboratuvar bulunmakta olup ülkemizde tüm pestisitlerin kalıntı analizi yapılabilmektedir."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA