• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakanlık uyardı, AYM bildiğini okudu
12 Mart 2016 Cumartesi 10:47

Bakanlık uyardı, AYM bildiğini okudu

Anayasa Mahkemesi, Can Dündar ile Erdem Gül kararında Adalet Bakanlığı'nın uyarılarını dikkate almadığı ortaya çıktı.

Adalet Bakanlığı tarafından Anayasa Mahkemesi'ne gönderilen görüşte iç hukuk yolları tüketilmeden karar verilmemesi gerektiği vurgulanmasına rağmen AYM bu görüşleri dikkate almadı.

Tutukluluk süreci hukuka uygun

Adalet Bakanlığı'nın mahkemeye gönderdiği görüşte tutukluluğun ve tutukluluğa itirazlara ilişkin kararların yasalara uygun olarak verildiğine dikkat çekilerek " Tüm süreçlerde başvurucuların hazır olan müdafilerinin huzurunda ifade verdikleri, kendilerine yöneltilen sorular karşısında etkin bir şekilde savunma ve beyanda bulunma imkânına sahip oldukları, usul ve esasa ilişkin şikâyetlerini ayrıntılı bir şekilde yaptıkları anlaşılmaktadır."denildi.

Bakanlık görüşünde "Yukarıda belirtilen tüm hususlar göz önüne alındığında başvurucuların sorgulama aşamasında suçlamalar hakkında bilgilendirildiği, haklarındaki iddiaları çürütmesini sağlayacak imkânların kendilerine sağlandığı, dosyadaki temel olay ve olgulardan haberdar oldukları ve yöneltilen suçlamalara dayanak oluşturan delillerden tutukluluklarının hukukiliğinin denetlenmesi bakımından özel bir öneme sahip olanları öğrendikleri ve bunlara karşı etkili bir şekilde itiraz imkânı buldukları anlaşılmaktadır."ifadelerine yer verildi.

İç hukuk yolları tüketilmedi

Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi'nin iç hukuk yolları tüketilmeden karar verilemeyeceğini de ısrarla vurguladı. Bakanlık "Başvurucular, Sözleşme’nin 10. maddesine dayanarak, hukuka aykırı olarak ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğinden şikâyet etmektedirler. Dosya içeriğinden hukuka aykırı olarak ihlal iddiasında bulunan başvurucular hakkında “Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme, Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme ve açıklama” iddiasıyla soruşturma yürütüldüğü anlaşılmaktadır. "denildi.

Bakanlık devamında ise Anayasa mahkemesi Kanunu'na atıf yaparak "6216 sayılı Kanun'un 45. maddesinin (2) numaralı fıkrası uyarınca bireysel başvuru yoluyla AYM’ye başvurabilmek için olağan kanun yollarının tüketilmiş olması gerekir. Nitekim AYM ifade özgürlüğünün ihlali iddiasıyla yapılan bir başvuruda, bireysel başvuruda bulunmak için ihlale neden olduğu iddia edilen işlem veya eylem için idari ve yargısal başvuru yollarının tamamının tüketilmiş olması gerektiğini belirterek başvuruyu kabul edilemez bulmuştur" ifadelerine yer verdi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Tiryakilere kötü haber! Bir sigara grubuna daha zam
  • Tarımda gıda arz güvenliği için yerli ve milli adımlar atılacak
  • Ulaştırma ve haberleşmede yeni yatırımlar yolda
  • Beşiktaş-Konyaspor, Rekabette 44. randevu!
  • Beşiktaş-Konyaspor, Rakipte eksik çok!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA