• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakanlık harekete geçti! 1 milyon tane dağıtılacak
26 Mart 2015 Perşembe 14:09

Bakanlık harekete geçti! 1 milyon tane dağıtılacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, toplam 1 milyon bisiklet dağıtımının projelendirildiğini açıkladı.

Bakan Müezzinoğlu, obeziteyle mücadele kapsamında ilgili bakanlıkların sivil toplum örgütlerinin mücadelede yer alması gerektiğini kaydedederek toplumun teşvik edilmesi için belediyelere her bir metrelik bisiklet yolu için bir bisiklet verileceğini, toplam 1 milyon bisiklet dağıtımının projelendirildiğini söyledi.
Türkiye'nin kanser, biyoteknoloji ve akreditasyon enstitüleri olan bir ülke haline geleceğini, sağlıkta, bilimsel Ar-Ge'de insanlığa katkı sağlamadaki açığın, eksiğin kapatılabileceğini dile getiren Müezzinoğlu, Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nün, bu anlamda Sağlık Bakanı olarak kendisini en mutlu edecek icraatlardan biri olduğunu kaydetti.
1 MİLYON ÜCRETSİZ BİSİKLET DAĞITILACAK

Obeziteyle mücadelede kadınların rolü ve belediyelere ücretsiz bisiklet verilmesiyle ilgili soru üzerine Müezzinoğlu, yapılan araştırmaya göre vatandaşların mutlu olmak için sağlığı önemli gördüğünü, hastalıktan, özellikle de kanser, kalp krizi, şeker ve diğer kronik hastalıklardan korktuğunu anlattı.
Bu hastalıklara karşı tütünden uzak durulması, kötü beslenme ve hareketsiz yaşamdan kaçınılmasının büyük önem taşıdığını dile getiren Müezzinoğlu, gelecek 4-5 yılda sağlıklı beslenme ve hareketi ön plana çıkaracaklarını, sağlıklı yaşam kültürünü gençlere, çocuklara yerleştirmek için gayret göstereceklerini söyledi.
Müezzinoğlu, ailelerin, anne ve babaların bu konuda büyük rolü olduğunu ifade ederek, toplumun üçte birinin obez, üçte birinin fazla kilolu, üçte birinin de normal kilolu olduğunu, normal kiloluların oranını yüzde 50'lilerin üzerine çıkartmak istediklerini belirtti.
Bu mücadelede ilgili bakanlıkların sivil toplum örgütlerinin yer alması gerektiğini kaydeden Müezzinoğlu, toplumun teşvik edilmesi için belediyelere her bir metrelik bisiklet yolu için bir bisiklet verileceğini, toplam 1 milyon bisiklet dağıtımının projelendirildiğini söyledi.
Kampüste bisiklet alanı oluşturan üniversitelerin de projeye dahil edileceğini bildiren Müezzinoğlu, öğrenci sayısı oranında bisiklet dağıtacaklarını, okul birincilerinin de bisikletle ödüllendirileceğini belirtti.
Bakan Müezzinoğlu, yerel yönetimlerden bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onaylı proje beklediklerini belirterek, belediyelerin bakanlığın vereceği bu bisikletlerin dörtte birini kartlı sistemin kurulacağı bisiklet parklarında vatandaşlara ücretsiz tahsis edeceğini anlattı.
Diğer bisikletlerin sivil toplum örgütleri ve öğrencilere dağıtılacağını, bir kısmını da belediyelerin istediği şekilde değerlendireceğini kaydeden Müezzinoğlu, bisikletlerin çocuk, genç ve yetişkinler için ayrı ayrı olacağını söyledi.
Müezzinoğlu, belediyelerden bu konuda çok talep geldiğini ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onaylı projesiyle gelen başvuruların sayısının az olduğunu ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA