• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakanlık duruma el koydu
21 Mart 2009 Cumartesi 13:50

Bakanlık duruma el koydu

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bankaların yaptıkları reklamlarda tüketicileri faiz konusunda yanıltmalarını önleyecek bir düzenleme yaptı.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bankaların yaptıkları reklamlarda tüketicileri faiz konusunda yanıltmalarını önleyecek bir düzenleme yaptı.
Bankalar, tüketicinin ne ad altında olursa olsun ödemesi gereken tüm tutarları açık bir şekilde belirtmek zorunda kalacak. Böylece faiz kaleminden çıkarıp masraf kalemine sokularak gizlenen faiz tutarları da saklanamayacak.

Bakanlığın, Ticari Reklam Ve İlanlara İlişkin İlkeler Ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik'i Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre; kredi hizmetlerine ilişkin reklamlarda, kredinin türü ve vadesi, istenen teminatlar ya da aranan diğer özellikler ve geri ödeme koşulları hususlarında tüketiciyi yanıltabilecek ifadelere yer verilemeyecek.

Reklamlarda kredinin faiz oranına yer verilmesi durumunda; noter masrafları hariç olmak üzere, sözleşmesel faiz, vergi ve varsa sigorta primi tutarları, kredi sözleşmesine ilişkin yardımcı hizmet giderleri ve değişik isimler altında alınan her türlü masraflar dahil, tüketicinin ödemesi gereken toplam maliyetin aylık ve yıllık yüzde değeri olarak açık ve anlaşılır bir biçimde belirtilmesi zorunlu olacak.
 
 
 
haber7
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA