• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakanlığın eylem planı Beyşehiri kurtardı
04 Aralık 2010 Cumartesi 15:44

Bakanlığın eylem planı Beyşehir'i kurtardı

Evsel ve sanayi atıkları sebebiyle kirlenme tehdidi altındaki Beyşehir Gölü, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla, tabii güzelliğine yeniden kavuştu.
Konya ve Isparta illeri sınırları arasında yer alan Beyşehir Gölü, barındırdığı kaynak değerleri sebebiyle ülkemizin 3. büyük gölü ve en önemli içme suyu havzası durumundadır. Bir bölümü 1. derece Doğal Sit statüsünde olan Beyşehir Gölü’nün, A Sınıfı sulak alan ekosistemi olması sebebiyle Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından çalışma başlatılmıştır.
 
Gölün atık sulardan kirlenmesinin önlenmesi maksadıyla göl kıyısına yakın yerleşim bölgelerine, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla arıtma tesisi yaptırılmıştır.
 
Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Beyşehir Gölü’nün kirlenmesini önlemek gayesi ile hazırlatılan Beyşehir Gölü Eylem Planı 04.08.2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Halen yürürlükte olan plana göre, belediyelerin atıksu arıtma tesislerinin proje onayları yapılmaktadır.
 
Yapılan bu çalışmaların neticesinde Beyşehir Gölü Milli Parkı Uzun Devreli Gelişim Planı, 23.09.2008 tarihinde Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiştir.
 
Ayrıca, Çevre ve Orman Bakanlığı, Beyşehir Gölü ile alakalı olarak Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği gereğince Özel Hüküm belirleme çalışmaları başlatmış olup, yakın bir zamanda bunun ihalesini yapacaktır.
 
Diğer taraftan Beyşehir Gölü’nden sulanan alanlara (Beyşehir, Seydişehir, Çumra Ovaları) aktarılan su miktarı yıllık 350-400 milyon m³’e ulaşmıştır. Bu sebeple kurak dönemlerde gölün su seviyesi çok düşmüştür.
 
Gölün bu su eksikliğini gidermek maksadıyla Akdenize boşa akan Derebucak Havzası’nın sularını Beyşehir Gölü’ne aktaracak bir proje geliştirilmiştir. Proje kapsamında; Derebucak Prof. Dr. Yılmaz Muslu Barajı inşa edilmiştir. Bu barajda tutulan suları Beyşehir Gölüne aktarmak maksadıyla iletim kanalları ve tünel açılmıştır. Kısaca Gembos Derivasyonu adıyla anılan bu tesisler ile yılda 130 milyon m³ suyun Beyşehir Gölüne aktarımı gerçekleştirilmiştir. 06.07.2007 tarihinde işletmeye açılan tesisler ile planlananın üzerinde su aktarılmaktadır. Nitekim 2008 ve 2009 yıllarında senelik olarak takriben 185 milyon m³ suyun Beyşehir Gölü’ne iletilmesi gerçekleştirilmiştir.
 
Ayrıca, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından  Konya Ovası Projesi ( KOP)  kapsamında yapımına başlanan ve Yukarı Göksu Havzası’ndan Konya Kapalı Havzası’na su aktaracak olan Bağbaşı Barajı ve Mavi Tüneli ile ilk safhada yıllık 180 milyon m³ suyun aktarımı sağlanacaktır. Daha sonra Bozkır ve Afşar Barajları’nın tamamlanması ile Konya Kapalı Havzası’na aktarılacak su miktarı yılda 414 milyon m³’ü bulacaktır. Göksu Havzası’ndan aktarılacak olan 414 milyon m³ suyun 100 milyon m³’ü Konya şehrinin uzun vadeli içme ve kullanma suyu ihtiyacına tahsis edilmiştir. Kalan su ise sulamada kullanılacaktır. Böylece Beyşehir Gölü’nden Çumra Ovası’na çekilmek zorunda olan su talebi bu şekilde karşılanabileceği için Beyşehir Gölü’nde bundan sonra kurak periyotlarda da su sıkıntısı çekilmeyecektir.
 
Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Beyşehir Gölü’nü kurtarmak maksadıyla alınan bütün bu tedbirler neticesinde; göldeki su miktarı, 3 milyar 445 milyon m3’e yükselmiş olup, su seviyesinin yükselmesiyle göl tabanına ulaşan güneş ışığına bağlı aşırı otlanma ile balçık ve beraberinde oluşan kirliliğin yok denecek kadar azaldığı müşahede edilmiştir.

Çevre ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin en önemli Göllerinden birisi olan Beyşehir Gölü’nü  yeniden canlandırmanın mutluluğunu yaşamaktadır.

 

 

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA