• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakanlar iftarda buluştu
14 Temmuz 2013 Pazar 09:14

Bakanlar iftarda buluştu

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Milli Savunma Bakanı Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Sivaslılar Derneği'nin Haliç Kongre Merkezi'ndeki iftar programına katıldı.

İstanbul'daki Sivaslıların iftar yemeğine katılmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek konuşmasına başlayan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul'da ramazanın çok güzel geçtiğini, ramazanın bereket ve rahmetinden nasiplendiklerini söyledi.

İki kıta üzerinde ve içinden deniz geçen İstanbul’un, dünyanın en güzel şehri olduğunu vurgulayan Bağış, "İstanbul'un bu kadar güzel olmasında Sivaslıların çok büyük emeği var" dedi.

Sivas'ı, Türkiye'nin "göz bebeği" bir il olarak tanımlayan Bağış, "Sivas, Türkiye'nin bütün zenginlikleriyle kardeşliği ortaya koymuş çok önemli bir şehrimizdir" diye konuştu.

Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşte Sivas'ın bir yiğit evladı, çok değerli Milli Savunma Bakanımız İsmet Yılmaz'ın öncülüğünde geçen hafta TBMM bir ilke daha imza attı. Bugüne kadar ülkemizdeki birçok darbenin perde arkasında bahanesi olarak gösterilen ve 35. madde olarak bilinen bir ayıbı bizim mevzuatımızdan kaldırdık. Bunu kaldırmak, bu yiğitliği ortaya koymak da bir Sivaslı'ya nasip oldu."

Türkiye’nin AB üyeliği sürecine de değinen Bağış, AB yolunu, Aşık Veysel'in, "Uzun ince bir yolda gidiyoruz gündüz gece" sözüyle tanımladı.

AB üyeliği sürecinin devam ettiğini belirten Bağış, "Ama biz bu yolda ilerlerken hamdolsun Türkiye her geçen gün daha demokratik, daha müreffeh, daha şeffaf, daha saygın ve daha öz güvene sahip, milletiyle barışık bir ülke haline geliyor" diye konuştu.

Bağış, Türkiye'nin, rahatsız olanlara rağmen kendinden emin yürüyüşünde, bildiği rotasında, kendi yolunda ilerlemeye devam edeceğini söyledi.

"Sivas tarihtir, tabiattır, medeniyettir"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da konuşmasında, Sivas'ın tarihte ve günümüzdeki önemine değindi.

Sivas'ın kısa bir zaman diliminde anlatılamayacağını belirten Yıldırım, "Sivas tarihtir, tabiattır, medeniyettir. Asırlar boyunca İpek Yolu’nun geçiş noktaları üzerine kurulmuş, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Selçuklu’nun başkenti olmuş, Osmanlı'ya ev sahipliği yapmış ve her şeyden önemlisi Türkiye Cumhuriyetimizin istiklal mücadelesinin tarihinin yazıldığı şehirdir" diye konuştu.

Yıldırım, ülkenin birlik ve beraberliğinde, kardeşliğinde Sivas'ın esas şehirlerden biri olduğunu ifade etti.

Sivas'a hizmette bir nefer olmaktan duyduğu gurur ve mutluluğu dile getiren Yıldırım, Sivas'ı birçok büyük projeyle Cumhuriyet'in 100. yılına hazırlamaya çalıştıklarını bildirdi.

Aşık Veysel'den şiir de okuyan Yıldırım, "Birliğe, beraberliğe, her zaman kardeşliğe ihtiyacımız var. Farklılıklarımızı hep zenginlik olarak göreceğiz, kardeşlik duygularını geliştirerek ülkemizin geleceğine emin adımlarla yürüyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Biri görüp de bini görmemek doğru olmaz"

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise İstanbul nüfusu içinde Sivaslıların ilk sırada yer aldığını söyledi.

Sivas'takinden fazla Sivaslının İstanbul'da olmasının hemşehriler olarak herkesin sorumluluğunu artırdığını kaydeden Yılmaz, "Hem Sivas için hem İstanbul için, hem doğduğumuz hem de doyduğumuz yer için çalışacağız. Her ikisine karşı olan sorumluluklarımızı da unutmayacağız" dedi.

İstanbul'daki STK'larda Sivaslıların aktif olduğunu belirten Yılmaz, "Hemşehriler arasında var olan bağı güçlendirmemiz lazım, bu bizim vazifemiz, bu bizim sorumluluğumuz" diye konuştu.

Yılmaz, Sivaslılar olarak daha fazla yardımlaşma ve dayanışma için sorumluluk üstlenilmesi gerektiğini vurguladı.

İyi ve kötü günde bir arada olmanın önemine değinen Yılmaz, "Bu, aramızdaki sevgiyi artırır, bağı güçlendirir, yüreklerimizin toplu çarpmasını sağlar" ifadesini kullandı.

Birlik ve beraberlikle daha güçlü olunduğunu anlatan Yılmaz, "Ayrıldığımız nokta bir ise ortak noktalarımız bindir. Binbir nokta içinde biri görüp de bini görmemek doğru olmaz. O bir farklılığımız da inanın ki bizim zenginliğimizdir" şeklinde konuştu.

Yılmaz, sevginin her kilidi açabileceğini vurgulayarak, "Allah, rahmet ayında aramızdaki sevgiyi artırsın" diye dua etti.

Sivas Platformu Yönetim Kurulu Başkanı ve Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Bağış, Yıldırım ve Yılmaz’a plaket takdim etti.

İftar programına, Sivas Valisi Zübeyir Kemelek ve Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ile Sivaslı iş adamları, siyasetçiler, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA