• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakandan üç aylık hava durumu
02 Temmuz 2011 Cumartesi 14:47

Bakan'dan üç aylık hava durumu

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında sıcaklıkların uzun yıllar ortalamalarının üzerinde seyredeceğini bildirdi

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün teknolojik yatırımlarına destek verdiklerini belirterek, bunun neticesinde Genel Müdürlüğün uzun dönemli tahminlerinde tutarlılık oranlarının arttığına işaret etti.

Eroğlu, açıklamasında, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün önümüzdeki üç aylık tahminlerinin şöyle olduğunu bildirdi:

"TEMMUZ, AĞUSTOS VE EYLÜL AYINDA..."
''Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yağışların yurt genelinde bütün bölgelerde uzun yıllar ortalamaları civarında, Giresun ve Rize çevrelerinde ortalama değerlerden 20–40 kilogram daha fazla olacağı tahmin edilmektedir.

Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında sıcaklıkların ise Marmara, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, kıyı Ege ile Şanlıurfa ve Mardin çevrelerinde uzun yıllar ortalamalarından 1 ila 2 derece daha yüksek, diğer bölgelerde ortalamalardan 0,5–1 derece daha yüksek seyredeceği beklenmektedir.''

EKİM-HAZİRAN ARASINDA YAĞIŞLAR YÜZDE 12 ARTTI

1 Ekim 2010-30 Haziran 2011 tarihleri arasındaki 9 aylık dönemde, yağışlarda normale göre yüzde 12 arttığına dikkati çeken Eroğlu, bu dönemde Türkiye geneli yağış ortalamasının 648 milimetre olduğunu belirtti. Aynı dönemde yağışlarda Marmara Bölgesinde yüzde 17, Ege Bölgesinde yüzde 9, Akdeniz Bölgesinde yüzde 15, İç Anadolu Bölgesinde yüzde 41, Karadeniz Bölgesinde yüzde 9, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 5 ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yüzde 8 artış kaydedildiğini ifade etti.

Eroğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Yağışlara paralel olarak ülkemizdeki barajlarda doluluk oranlarında yükselme kaydedilmiştir. İçme suyu maksatlı barajlarda doluluk oranları İstanbul'da yüzde 87.1, Ankara'da yüzde 47.5, İzmir'de yüzde 57,4 ve Bursa'da yüzde 95,4'e yükselmiştir.

Geçen yıl yüzde 79,3 olan enerji maksatlı barajların doluluk oranı ise yüzde 81,6'ya çıkmıştır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Selçuk Bilim Kampı Proje Açılışı Yapıldı
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA