• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Yardımcısı Tüfekçi’den Beyşehir’e yatırım müjdesi
15 Şubat 2016 Pazartesi 11:09

Bakan Yardımcısı Tüfekçi’den Beyşehir’e yatırım müjdesi

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi, Konya’nın Beyşehir ilçesini ziyaret ederek bakanlığına yönelik yatırımlarla ile ilgili bazı müjdeler verdi.

Beyşehir'de çeşitli temaslarda bulunan Tüfekçi, sırasıyla İlçe Kaymakamlığı, Beyşehir Belediye Başkanlığı, AK Parti İlçe Teşkilatı, Beyşehir Gölü Milli Parkı İdare ve Ziyaretçi Tanıtım Merkezi ve Beyşehir Orman İşletme Müdürlüğü'nü ziyaret ederek, Beyşehir Gölü kıyısında yürütülen rekreasyon çalışmalarını da yerinde inceledi.

Kıreli 2. Merhale Sulama Projesi'ne değinen ve şu anda projesinin yapıldığını ve bir an önce bitirileceğini ifade eden Tüfekçi, Beyşehir çıkışından Seydişehir hattına uzanan bölgede ise yeni sulama projelerini hayat geçireceklerini belirterek, bu yatırımların bu yıl için proje programına alındığını söyledi. Beyşehir Gölü kıyısında devam eden rekreasyon çalışmaları ile ilgili yürüme ve bisiklet alanlarını bir an önce bitireceklerini belirten Tüfekçi, bu alanın uzatılarak genişletilmesini de arzu ettiklerini ifade ederken, BSA kanalında 16 milyon liralık yatırımla 130 kilometrelik tel örgü çalışması yapacaklarını söyledi. Tüfekçi, bölgedeki ormanlık alanlarda da birtakım yatırımları hayat geçirmek istediklerini vurgularken, Beyşehir bölgesinde ormanla, A,B,C tipi mesire alanları ile akalakı değişik çalışmalar yapmak istediklerini söyledi. Tüfekçi, "Ben bir defa bu bölgede Beyşehir'de de, Seydişehir'de de Bozkır tarafında da bir kent ormanı yakışacağını düşünüyorum eğer iyi bir çalışma yapabilirsek" diye konuştu.

Beyşehir'in ormanlık alanlarındaki aromatik bitki çeşitliliğinin özel sektör marifetiyle geliştirilip değerlendirilmesini istediklerini anlatan Tüfekçi, Beyşehir'in Yeşildağ Mahallesi'ne otomatik bir meteoroloji istasyonu kurulacağının müjdesini verirken, Beyşehir Gölü'nün karşı tarafına da benzer bir istasyonun kurulabileceğini, bunun da araştırılarak çalışmasının yapılmasının talimatını verdiğini aktardı. Tüfekçi, Beyşehir'de vatandaşların korkulu rüyası haline gelen milli parklarla ilgili sorunların aşılması için milli parklar konusunu Ankara'da düzenleyecekleri toplantılarda daha kapsamlı bir şekilde yeniden masaya yatıracaklarını da belirterek, "Dedik ki, milli parklar şu anda Beyşehir'in korkulu rüyası haline geldi. Bunu artık bu halden çıkarmamız lazım. İnşallah milli parklar konusunda bir çalışma yapılacak. Yani 'milli' demek, milletin menfaatine demektir. Bunu anlamlandıracak, bu isme uygun çalışmaya girmemiz lazım dedik ve ona uygun çalışmalara girilerek, burada ne yapılabilir, yani vatandaşın hizmetine, istifadesine nasıl sunabiliriz o yönde çalışma üretilecek" dedi.
Beyşehir Gölü'nün kıyılarının temizlenmesi için bölgeye bir makine de gönderdiklerini vurgulayan Tüfekçi, bunu yeterli görmediklerini ikinci bir makine ya da başka bir ekipman verilebilir mi, teknik yönden bunun araştırmasının yapılarak Beyşehir Gölü'nün turizme kazandırılmak suretiyle herkesin gelip çok rahatlıkla bu doğal güzellikleri doya doya yaşayabileceği bir mekan haline getirilmesi için çaba gösterdiklerini aktardı.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun da, Beyşehir Belediyesi ziyaretinde Tüfekçi'ye milli parklar konusunda özellikle kurumlar arasındaki koordinasyonla ilgili yaşanılan sorunları aktarırken, Karadiken bölgesindeki 11 bin 500 metrekarelik orman arazisini Yaşayan Öğrenme Merkezi veya Eko Köyü adı altında hayata geçirmek istedikleri proje kapsamında değerlendirmek ve bu arazinin Beyşehir Belediyesi'ne tashihi konusunda destek beklediklerini ifade etti.

Tüfekçi'nin Beyşehir ziyaretine, Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Seydişehir Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Uzun, DSİ 4.Bölge Müdürü Birol Çınar, Orman Bölge Müdürü Bekir Karacabey, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8. Bölge Müdürü Yılmaz Kocaman, Meteoroloji Bölge Müdürü Sami Çevik, AK Parti Beyşehir İlçe Başkanı Mustafa Şenol, Seydişehir İlçe Başkanı Mustafa Konurer, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı kurumların Beyşehir’deki yöneticileri eşlik etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA