• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan talimatlı temizlik
27 Ekim 2010 Çarşamba 12:36

Bakan talimatlı temizlik

Eflatunpınar Hitit Anıtı ve Havuzu çevresindeki görüntü kirliliği, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın talimatıyla ortadan kaldırıldı
Konya'nın Beyşehir ilçesi Sadıkhacı beldesi sınırları içerisinde yeralan, Konya bölgesinin en önemli tarihi ve doğal güzellikleri arasındagösterilen Eflatunpınar Hitit Anıtı ve Havuzu çevresinde başlatılantemizlik çalışması sona erdi.

Sadıkhacı Belediye Başkanı ŞakirÖzel, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın geçtiğimiz günlerdeBeyşehir gezisi esnasında ziyaret ettiği tarihi mekanda 6 gün sürentemizlik çalışması yapıldığını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndangelen yetkililerin de gözetiminde yapılan çalışmanın Konya Kültür veTurizm İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiğini kaydeden Özel,Sadıkhacı Belediyesi'nin de çalışmalara araç, ekipman ve personeldesteği verdiğini söyledi. 6 gün boyunca devam eden çalışmanın
sonaerdiğini ve tarihi mekanın çevresindeki yüksek ot ve ağaçların kesilerek görüntü kirliliğinin ortadan kaldırıldığını belirten Özel, BakanErtuğrul Günay'ın talimatının bu şekilde yerine getirildiğinibelirterek, "Eflatunpınar bölgesinde temizlik çalışmalarınıntamamlanmasının ardından çevre düzenlemesi ve etrafının tel örgü ileçevrilerek korunması için hazırlanan proje, Konya Kültür ve TabiatVarlıkları Koruma Kurulu nezdinde oluşturulan komisyonun onayındangeçti. Proje dahilinde kullanılacak ödenek miktarının önümüzdekigünlerde netleşeceği ifade edildi. Projeye onay verilmesinin ardındanödenek talebi olacak, tahsisinin akabinde ise çalışmalar başlayacak"dedi.

Bakan Günay, 28 Ağustos'ta Beyşehir'e gelmiş, ziyaretettiği Hititler döneminden kalma olan ve dünyada bir eşi daha olmadığıbelirtilen Eflatunpınar Anıtı ve Havuzu'nun bakımsız ve içler acısıhalini görünce yetkililere tepki göstererek, çevre temizliğinin bir anönce yapılması konusunda talimat vermişti. Ziyaret esnasında havuziçerisinde çöp, şişe, naylon gibi yabancı maddelerin yanı sıraçevresinde metrelerce yükseklikte ot, inek ve köpek pisliklerininolduğunu belirten Günay, yürümekte güçlük çekilen mekanın hementemizlenmesi ve bakımsızlığının giderilmesi talimatını vermişti. Günay,ayrıca tarihi mekanın çevre düzenlemesinin yapılarak, etrafının telörgülerle çevrilmesi ya da mantolama şekliyle koruma altına alınmasınıistemişti. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA