• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Şahin Konyada
29 Eylül 2011 Perşembe 16:44

Bakan Şahin Konya'da

Yerel yönetimlerin, tüm dünyada bu yeni anlayışın pratik olarak hayata geçirildiği, en yaygın biçimde uygulandığı kurumlar olarak öne çıktığını ifade etti.
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, ''Kırsal alanların altyapı ihtiyaçları giderilerek kentlerle aralarındaki gelişme farklılıklarını azaltmaya yönelik özel amaçlı KÖYDES ve BELDES projeleriyle, bu alanlara yönelik Cumhuriyet tarihinin en büyük kaynak aktarım projeleri hayata geçirilmiştir'' dedi.
Bakan Şahin, Konya'da bir otelde düzenlenen ''Yerel Yönetimler Strateji Belgesi Çalıştayı'' açılışında, günümüzün küreselleşen dünyasında, denetim alanında yerinden yönetimin güçlendirilmesinin, vatandaşın yönetime katılımının sağlanmasının ve etkin bir sivil toplumun oluşmasının, yönetimin olmazsa olmaz ilkeleri haline gelmiş bulunduğunu söyledi.
 
Yerel yönetimlerin, tüm dünyada bu yeni anlayışın pratik olarak hayata geçirildiği, en yaygın biçimde uygulandığı kurumlar olarak öne çıktığını ifade eden Bakan Şahin, ''Bu öncülüğünü de gittikçe güçlendirmektedir. Çünkü yerel yönetimler tarafından insanlara sunulan hizmetler özellikleri gereği vatandaşlarımızın günlük hayatını doğrudan etkileyen önemli hizmetlerdir'' diye konuştu.
 
Yerel yönetimlerin halkın demokratik hayata katılımını sağlamak bakımından çok önemli bir fonksiyona sahip olduğunu vurgulayan Bakan Şahin, bunun doğal bir sonucu olarak dünyada ve Türkiye'de yerel yönetimlerin, yetki ve sorumluluklarıyla, kullandıkları kaynakların, kamu yönetimi sistemindeki ağırlıklarının her geçen gün arttığını bildirdi.
 
Türkiye'de 1980'li yıllarda yerel yönetimleri görev, yetki ve kaynak anlamında destekleyen önemli düzenlemelerin yapıldığını anımsatan Bakan Şahin, sistemdeki asıl önemli ve kalıcı düzenlemelerin 2003 yılından itibaren yapılmaya başlandığını ifade etti.
 
Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve hizmet üretme kapasitelerinin artırılması amacıyla 2003 yılında başlatılan çalışmalar çerçevesinde, kuralları düzenleyen temel kanunların yeniden ele alınarak yerel özerkliğin güçlendirilmeye çalışıldığını dile getiren Bakan Şahin, merkezi idare ile yerel yönetimler arasındaki görev ve yetki paylaşımının yeniden tanımlandığını, daha önce merkezi idare tarafından yönetilen pek çok hizmetin yerel yönetimlere devredildiğini vurguladı.
    
-KÖYDES VE BELDES PROJELERİ-
    
Yerel yönetimler için esnek bir organizasyon sistemi benimsendiğini, yerel halkın yönetime daha etkin katılmasını sağlayacak yeni mekanizmaların sisteme dahil edildiğini açıklayan Bakan Şahin, şunları kaydetti:
''Çok daha açık bir ifadeyle, yerelde içme suyu getiren, parklar yapan, kaldırımlar yapan yerel yönetimler anlayışından, eğitimden sağlığa, sosyal hizmetlerden, sanattan spora, çevreden ticarete, arama kurtarmaya kadar çok geniş bir yelpazede yetkili olan ve hizmet sunabilen bir yerel yönetim anlayışına geçilmiştir. Yerel yönetimlere yetki ve görevler verilirken bu hizmetlerin yerine getirilmesi için gereken kaynağın aktarılması da unutulmamıştır. Kırsal alanların altyapı ihtiyaçları giderilerek kentlerle aralarındaki gelişme farklılıklarını azaltmaya yönelik özel amaçlı KÖYDES ve BELDES projeleriyle, bu alanlara yönelik Cumhuriyet tarihinin en büyük kaynak aktarım projeleri hayata geçirilmiştir. Bu projeyle 10 milyon insanımıza nitelikli yol, içme suyu hizmeti, BELDES projesiyle de 3 milyon vatandaşımıza temiz içme suyu ve sağlıklı altyapı hizmeti götürülmüştür.''
 
Türkiye'de yerel yönetimlerin güçlendirilmesi adına yapılacak daha çok şeyin olduğunu açıklayan Bakan Şahin, yeni kurulan sistemin aksayan yönlerine ilişkin düzeltici yeni tedbirlerin alınmasının, yapılması gereken çalışmalar arasında bulunduğunu aktardı.
 
İçişleri Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği'nin mali, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın teknik desteğiyle yürütülen Yerel Yönetim Reformu Projesi'nin bu kapsamdaki çalışmalardan sadece bir tanesini oluşturduğunu anlatan Bakan Şahin, şöyle devam etti:
 
''Bu projeyle, bir yandan güncellenen yerel yönetim mevzuatının sistem içerisinde yer alan bireylere benimsetilmesinden, diğer yandan da uygulayıcıların değerlendirmeleri alınarak sistemin aksayan yönlerinin tespiti ve diğer ülkelerdeki iyi uygulamaları da göz önünde bulundurarak olası çözümlerin geliştirilmesine çalışılmaktadır. Konya'da düzenlenmekte olan bu çalıştayın özel amacı da, uygulayıcıların sesine kulak vermek, önerilerini almak ve hükümetimizin yerel yönetim reformu konusundaki çalışmalarına rehberlik edecek bir strateji belgesini, ortak akıl belgesini hazırlamaktır.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA