• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Ergin: Çalışmalara başladık
09 Mayıs 2009 Cumartesi 17:20

Bakan Ergin: 'Çalışmalara başladık'

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Anayasanın günümüz koşullarına uyarlanması için kendi parti gurubumuz içinde çalışmalara başladık'' dedi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Anayasanın günümüz koşullarına uyarlanması için kendi parti gurubumuz içinde çalışmalara başladık. Daha sonra yetkili organlar, barolar, TÜSİAD, TOBB, üniversiteler ve muhalefetle tartışarak Meclise getireceğiz'' dedi.

Ergin, Hatay'da Anayasa değişikliği konusuna değinerek, ''1982 de çıkarılan Anayasa, bazı maddeleriyle yetersiz kalıyordu. Anayasanın günümüz koşullarına uyarlanması için kendi parti grubumuz içinde çalışmalara başladık. Daha sonra yetkili organlar, barolar, TÜSİAD, TOBB, üniversiteler ve muhalefet partileriyle tartışarak değişmesi için Meclise getireceğiz.

Anayasanın değişmesi konusunda diğer parti ve organlarla ihtilaflı değiliz. Ancak, yöntem tartışılıyor. Ortak iradeye rağmen engellemeye çalışanlar da var. Yüksek yargı organlarının da katkısıyla ortak akıl ürünü metni hazırlayıp TBMM'den geçireceğiz''dedi.

Ergin, bir başka soru üzerine de Mardin Mazıdağı Bilge Köyünde 44 kişinin öldürülmesinin ardından yapılan koruculuk sistemiyle ilgili bölgeye gittiklerini anımsatarak, ''Orada tanık olduklarımı asla unutamam. Koruculuk sistemi keyfe keder getirilen sistem değil. O dönemde gerekli görüldüğü için uygulamaya geçirilen yöntemdi. Bugün için fayda-zarar maliyeti analizi yapılır, yeniden gözden geçirilebilir'' diye konuştu.

Ergin, göreve yeni seçilen CHP'li Belediye Başkanı Yusuf Civelek'i de makamında ziyaret etti.

Civelek, parti rozetini çıkardığını, tüm ilçeye ayırım gözetmeksizin hizmet vereceğini, Ergin'in Bakan olmasından Hatay ve Türkiye adına gurur duyduğunu, en yakın zamanda İskenderun'un sorunlarını içeren dosyayı hazırlayarak destek isteyeceğini belirtti.

Ergin, burada yaptığı konuşmada ise seçimlerin geride kaldığını, halkın iradesiyle göreve seçilen tüm belediye başkanlarına saygı duyduğunu, halkın hizmet beklediğini, İskenderun'u hak ettiği yere taşıyacaklarını ifade etti.

AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA