• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Demir; Mühendisler kusura bakmasın!
26 Aralık 2009 Cumartesi 17:19

Bakan Demir; Mühendisler kusura bakmasın!

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, hizmetli ihtiyaçlarını en aza indireceklerini belirterek, "Mühendislerimiz, elemanlarımız kusura bakmasınlar,
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, hizmetli ihtiyaçlarını en aza indireceklerini belirterek, "Mühendislerimiz, elemanlarımız kusura bakmasınlar, kendi masasının temizliğini, yazışmalarını kendileri yapacaklar. Tamamen bir mühendislik bürosu sistemine dönüştürmek durumundayız. İki tane mühendise bir hizmetli dönemine son vermek istiyoruz." dedi.

Bir dizi ziyaret amacıyla Konya'ya gelen Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ı makamında ziyaret etti. Vali Doğan'dan Konya hakkında bilgi alan Bakan Mustafa Demir, Konya'nın Türkiye'nin en önemli merkezlerinden birisi olduğunu belirterek, "Konya'nın ticari sanayi ve tarım alanında ciddi bir potansiyeli var. Ortaya çıkarmış bir üretim değeri var. Milli gelirde de üretim açısından yer tutan bir kent. Özellikle mavi tünelden suyun ovaya temini bunun yanında hızlı tren projesi ki, Konya zaten hava alanıyla ciddi bir ulaşım imkanına kavuştu. Duble yollar 2010 yılında büyük çapta Konya'nın gündeminden düşecek. Bir de buna ilave Konya'nın şu anda yerel hizmetler noktasında il özel idaresinin altyapı eğitim alanında yaptığı hizmetler, 3 -5 yıl içinde artık Konya'nın gündeminden çıkmış olacak. Bu kaynaklar nereye kaydırılacak? Eğitim, ticaret ve sanayiye kaydırılacak. Dünyaya daha fazla açılmaya ihtiyacımız var. Gelecekte önümüz de açık. Konya, İç Anadolu'da çok önemli bir merkez. Hedefimiz bizim eğitimde, sağlıkta, kırsal kalkınmada, içme suyu, kanalizasyon gibi konularda gelecekte vatandaşlarımız bizden bu gibi hizmetleri istemeyecek. Hükümetimizin Köydes projelerine hala devam ediyor. Dün de yine Köydes'e kaynak aktarmaya ilişkin protokol kararı aldık. Bu çalışmaları yerinde görmek amacıyla Konya'ya geldik. Amacımız hep daha verimli olmak. 3 yılda planladığımızı 2, 2 yılda planladığımızı mümkünse 1,5 yıla indirerek verimi daha da artırma yolunda gayretimiz var. İller Bankası'nın kaynaklarına 2009 yılında 1 milyar lira finans desteği sağlamıştık. İl özel idarelerinin bu kaynak kullanımınsa payı oldukça düşüktü. Bunu artırmak istiyoruz. Çünkü İller Bankası'nın kaynaklarını kullanmak çok verimli yatırımlara katkı sağlıyor. 2010 yılında bunu 1.3 milyar liraya çıkardık program olarak. Ama 2010 yılı içinde bunu 2 milyar liraya, ek finans kaynaklarıyla artırmak istiyoruz. Konya'nın da bu kaynaktan en fazla yararlanan iller arasında yer almasını arzu ediyoruz." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA