• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Demir; Kayıt dışılıktan çıkın, rahat edin
26 Aralık 2009 Cumartesi 01:24

Bakan Demir; Kayıt dışılıktan çıkın, rahat edin

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, inşaat sektöründe büyümeyenin devam edeceğini belirterek ''Kayıt dışılıktan çıkın müthiş rahat edin
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, inşaat sektöründe büyümeyenin devam edeceğini belirterek ''Kayıt dışılıktan çıkın müthiş rahat edin. Kaliteli malzeme kullanın, müşterinin cebindeki paraya bakıp inşaat başlamayın'' dedi.
     Demir, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi'nde düzenlenen konferansta, Bakanlığın, daha işler ve etkin bir kuruluş olması için çalıştıklarını, temel hedeflerinin bu olduğunu belirtti.
     Türkiye'nin her yerindeki müteahhitlerin veri sistemine kaydedileceğini, yapıda ruhsata aykırı iş yaptığı tespit edilenlere inşaattaki kusurunu düzeltene kadar bir daha inşaat ruhsatı verilmeyeceğini anlatan Demir, ''Bu bilgileri belediyelerle de paylaşacağız. Belediye bu müteahhitlere, kusurlarını gidermedikleri halde ruhsat verirse kendileri de sorumlu hale gelecek'' dedi.
     Türkiye'nin 2009 yılını çok iyi şekilde atlatarak 2010'a geçiş yaptığını, bunun sağlıklı bir geçiş olduğunu belirten Demir, şunları kaydetti:
     ''İnşaat sektörü büyümeye devam edecek, 2010'da kendini toparlayacak. Kayıt dışılıktan çıkın müthiş rahat edin. Kaliteli malzeme kullanın, müşterinin cebindeki paraya bakıp inşaat başlamayın. Ayrıca kaçak yapı ve ruhsata aykırı yapı kavramını Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız. Sertifikasız işçi çalıştırılmasını istemiyoruz. Yani çok etkin bir yapı denetimi sistemi kurmaya çalışıyoruz. Sigorta kavramını getireceğiz, inşaatta eksik ve kusurlu davranan ustanın yol açtığı ek masraf, yine o ustanın sigortasından karşılayacak.''
     Müsiad Konya Şube Başkanı Arslan Korkmaz ise sanayici ve iş adamlarının bazı sıkıntıları bulunduğunu belirtti. En büyük sıkıntının vergiler ve enerji zamları olduğunu dile getiren Korkmaz, ''Bu sorunlar nedeniyle üretimde sıkıntı yaşıyoruz. İstihdama katkı sağlayan inşaat sektörü, alt sektörlere de katkıda bulunuyor. Bu sektörün sorunlarının çözülmesi gerekiyor. Ayrıca yeni vergiler de istemiyoruz. Eğer bu sektör harekete geçerse, sektörü çalışan diğer dallarda üretim yapan sanayiciler ve ticaret erbabının da işleri açılır'' diye konuştu.
     Programa, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile çoğunluğunu inşaat sektöründe faaliyet gösteren Müsiad üyeleri katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Minik öğrenciler camiyi ziyaret etti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA