• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Davutoğlunun büyük hayali
21 Nisan 2010 Çarşamba 08:14

Bakan Davutoğlu'nun büyük hayali

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu en büyük hayali...
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin vizyonunun Balkanlar'ın Avrupa Birliği'ne tamamen entegre olması olduğunu belirterek, ''Belgrad'daki, Üsküp'teki, Saraybosna'daki, İstanbul'daki ve Edirne'deki tarihi yerlerimiz bir gün Avrupa Birliği'nin bayrağı altında bir kez daha birleşecektir'' dedi.

Davutoğlu, Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Yeremiç ve İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da baş başa üçlü toplantı yaptı.

Toplantının ardından Davutoğlu, Yeremiç ve Moratinos, basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, burada yaptığı açıklamada, Avrupa ile Balkanlar konusunda Türkiye, Sırbistan ve İspanya'nın ortak vizyona sahip olmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Son 6 ayda Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Yeremiç ile 12 kez buluştuklarını ve her seferinde Batı Balkanlar'ı ''barışçıl ve emin bir bölge'' olarak nitelendirdiklerini ifade eden Davutoğlu, şöylekonuştu:

''Sırbistan bölgedeki barış ve emniyetin sağlanmasında anahtar ülkedir ve en önemli bölgesel faktörlerden biridir. Bugün 3 bakan olarak bir kez daha bu konularda aynı fikirde olduğumuzu gösterdik. Vizyonumuz, Balkanlar'ın Avrupa'ya tamamen entegre olmasıdır. Ve Belgrad'daki, Üsküp'teki, Saraybosna'daki, İstanbul'daki, Edirne'deki tarihi yerlerimiz bir gün Avrupa Birliği'nin bayrağı altında bir kez daha birleşecektir. Türkiye olarak İspanya gibi Balkanlar'ın AB'ye giden yolunu destekliyoruz. Geleceğin emniyeti için buradaki ülkelerin NATO'ya üye olması çok büyük önem taşır.''

Estonya'nın başkenti Talin'de yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısına da değinen Davutoğlu, ''İspanya ile beraber Bosna-Hersek'in NATOüyeliğinegirişini destekleyeceğiz'' dedi.

Bakan Davutoğlu, bugün gerçekleştirdikleri toplantının devamını İstanbul ve Madrid'de yapacakları umudunu dile getirdi.

İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Türkiye'nin ve Batı Balkanlar'ın Avrupa Birliği'neüyeliğinitam olarak desteklediklerini belirterek, ''Bunu sadece İspanya'nın Dışişleri Bakanı olarak değil, AB'nin resmi temsilcisi olarak da söylüyorum'' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Yeremiç ve İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da baş başa üçlü toplantı yaptı.

Toplantının ardından Davutoğlu, Yeremiç ve Moratinos, basın toplantısı düzenledi.

İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, yaptığı açıklamada, Belgrad'da birkaç sebepten dolayı toplandıklarını ifade ederek, bu sebeplerden birisinin Haziran ayında Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da yapılacak konferansa hazırlık yapmaları olduğunu söyledi.

Estonya'da yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, Bosna-Hersek'inÜyelikEylem Planına (MAP) destek vereceğini vurgulayan Moratinos, ''Türkiye'nin ve Batı Balkanlar'ın Avrupa yolunu tam olarak destekleyeceğimizi söyleyebilirim. Bunu sadece İspanya'nın Dışişleri Bakanı olarak değil, AB'nin resmi temsilcisi olarak da söylüyorum'' diyekonuştu.

-SIRBİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI YEREMİÇ'İN KONUŞMASI-

Yeremiç de bugünkü toplantının coğrafi, tarihi ve medeni anlamda Avrupa çerçevesine giren önemli üç ülke arasında yapıldığına dikkati çekti.

''Türkiye, Avrupa'nın diğer kıtalarla olan en önemli köprüsüdür'' diyen Yeremiç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bizim ortak vizyonumuz gelişmiş ve AB'ye tamamenüyeolmuş Balkanlar'dır. Her konuda tabii ki aynı fikirde değiliz. Bu konulardan bir tanesi de Kosova'nın statüsüdür. İspanya ve Sırbistan Kosova'yı tanımıyorlar, Türkiye 'maalesef' tanıdı. Ama bu bizim başka önemli hedeflerimize ulaşmamıza engel olmaz. Stratejik önceliği verdiğimiz hedefte Avrupa'nın tüm ülkelerinin AB'ye katılmasıdır. Gelecekte Sırbistan ve Türkiye ABüyesiolmak zorundalar. Türkiye'nin hem Avrupa, hem de dünyadaki önemini içeren sayısızkonuşmayaptım.''

Saraybosna'da yapılacak konferansa büyük önem verdiklerini belirten Yeremiç, ''Sırbistan açısından bu toplantı gereklidir ve yapılması zorunludur. Buradaki sorunları biz çözemezsek hiç kimse çözemez. Bu sorunları bizim çözeceğimize inanıyorum'' diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantının ardından Bakan Davutoğlu ve İspanya Dışişleri Bakanı Moratinos, Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Yeremiç'in onurlarına verdiği yemeğe katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA