• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Davutoğlu müjdeyi Konyada verdi
09 Nisan 2010 Cuma 12:53

Bakan Davutoğlu müjdeyi Konya'da verdi

Reform İzleme Grubunun 20. toplantısı Konyada gerçekleşti.

Reform İzleme Grubu’nun (RİG) 20. toplantısı Konya’da gerçekleşti. Toplantıdan sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Devlet Bakanı Egemen Bağış ile bir basın toplantısı düzenleyerek toplantının içeriği hakkında bilgi verdi.

 

Belirli imkanlar çerçevesinde 2 ayda bir gerçekleştirdikleri toplantıları Türkiye’nin değişik yerlerinde yapmaya çalıştıklarını kaydeden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu toplantının bir Konyalı olarak Konya’da yapılmasından mutlu olduğunu söyledi.

 

Davutoğlu, toplantıda, Türkiye’nin gündeminde olan Anayasa Paketi’nden, AB Uyum Süreci çalışmalarına, dini azınlık haklarından, reform paketlerine kadar Türkiye için çok önemli konuları değerlendirdiklerini kaydetti.
 
Daha önce yürürlüğe giren reform paketinin geliştirilmesi hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını da söyleyen Bakan Davutoğlu, yeni reform paketinin de en yakın zamanda hazırlanacağının müjdesini verdi.
 
10 Kasım 2009'da TBMM'ye sunulan reform paketiyle ilgili gelişmeleri de tekrar ele aldıklarına vurgu yapan Bakan Davutoğlu, bunun bir an önce TBMM tarafından onaylanması ve kabul edilmesini kolaylaştıracak çalışmaları gözden geçirdiklerini dile getirdi. Davutoğlu, ayrıca yeni bir reform paketinin hazırlıkları üzerinde durduklarını, yasama dönemi bitmeden önce bu yeni reform paketini nihayete erdirmeyi düşündüklerini kaydetti.
 
Hükümet olarak en büyük hedeflerinin geniş kapsamlı bir anayasa reformu çalışması olduğuna da dikkat çeken Ahmet Davutoğlu, "Hazırladığımız reform paketi Türkiye'nin demokratik standardını yükseltecek, vatandaşların hak ve özgürlüklerini gerçekleştirecek ve dünyanın her yerinde savunulabilecek bir çerçeve sunmaktadır. Anayasa reformuyla birlikte Türkiye'deki çağdaşlama ve uluslararası standartlarda demokratik bir yapıya kavuşma yolundaki çabalar büyük bir ivme kazanmıştır ve bizim elimizi başta AB platformu olmak üzere uluslararası alanlarda güçlendirmiştir. Hem kalıcı bir çalışma olan, Türkiye'nin siyasal yapısını ve demokratikleşme yönündeki adımlarını ciddi şekilde yeni bir zemine oturtacak olan Anayasa reformuyla ilgili çalışmalar, hem de tek tek yasal düzenlemelerle ilgili takip çalışmalarını ele aldığımız bu toplantı, bakanlıklar arasındaki koordinasyon bağlamında çok büyük katkı sağlamıştır" dedi.
 
Ayrıca Ahmet Davutoğlu, toplantıda ifade özgürlüğü konusunda da atılacak adımları ele aldıklarının altını çizerek, temel özgürlükler ve haklar bağlamında değişik kurumların görüşlerini gözden geçirerek, bir eylem planı oluşturulması konusunda karar verildiğini söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA