• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Davutoğlu Konyada önemli mesajlar verdi
16 Mayıs 2009 Cumartesi 13:58

Bakan Davutoğlu Konya'da önemli mesajlar verdi

Bazı ziyaret ve incelemeler için Konya'ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya Valisi Osman Aydın'ı makamında ziyaret etti.
Kafkaslar'da bir düzen oluşmasını ve bütün Kafkas ülkelerinin birlikte güvenlik, özgürlük ve refah içinde aynı coğrafyayı paylaşmasını hedeflediklerini ifade eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Azeri halkının esenliği bizim esenliğimizdir" dedi. Bakan Davutoğlu, Avrupa Birliği (AB) üyesi bazı ülke liderlerine de "Türkiye-AB ilişkilerini iç siyaset malzemesi yapmayın" mesajı verdi.

Bazı ziyaret ve incelemeler için Konya'ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya Valisi Osman Aydın'ı makamında ziyaret etti. Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada Türkiye içindeki ilk ziyaretini Konya'ya yaptığını ifade etti. 'Gerçek evim' dediği Konya'yı yılda en az bir kez ziyaret ettiğini söyleyen Davutoğlu, öncelikle sıla-i rahim yapmak için Konya'ya geldiğini dile getirdi. Konya'nın Taşkent ilçesinde bulunan anne ve babası ile aile büyüklerinin mezarlarını ziyaret edeceğini belirten Bakan Davutoğlu, "Çocukluğum Taşkent'te geçti. Buradaki hemşerilerimle, dostlarımızla beraber olacağım. Konya bir anlamda Türkiye'nin manevi kalbi. Anadolu'nun Türkleşmesinde ve İslamlaşmasında önemli rol oynamış. Bu manevi atmosferden Türk dış politikamıza ruh idrak taşımak gerekir. Mevlana başta olmak üzere o ruhu, havayı hissetmek ve istifade etmek üzere geldim." dedi.

Kendisini Konya'ya karşı görevli saydığını aktaran Davutoğlu, "Hepimiz topluca Türkiye'nin hizmetindeyiz. Konya'nın meselelerini yerinde görmek ve istişare etmek için buraya geldim. Sayın valimiz ve milletvekillerimizle bunu istişare edeceğiz. Konya'ya ne kadar hizmet edebileceğimizi birlikte değerlendireceğiz." diye konuştu. "İnşallah, çocuklarımız gelecekte çok daha güçlü bir Türkiye'de yaşayacak." diyen Bakan Davutoğlu, bunu atalarına karşı manevi bir borç olarak gördüğünü söyledi.

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Bakan Davutoğlu, Azerbaycan ve Ermenistan ile ilişkilerin son durumuyla ilgili bir soruya şu cevabı verdi: "Kafkaslar'da Ermeni-Azeri ihtilafı yılların biriktirdiği bir meseledir. Bizim dış politikamızda ana unsunlar her zaman bellidir. Hem Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü (işgal edilen topraklar da dahil) hem de Azeri halkının esenliği bizim esenliğimizdir. Aynı zamanda Kafkaslar'da bir düzen oluşmasını, bütün Kafkas ülkelerinin birlikte güvenlik özgürlük ve refah içinde aynı coğrafyayı paylaşması bizim hedefimizdir. Bu sadece Kafkaslarla ilgili değil. Ortadoğu ve Balkanlarla da ilgili vizyonumuzdur."

Bazı süreçlerin zor olacağının herkesçe bilinen bir gerçek olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Ama nihayette ulaşmak istediğimiz hedef; bölgesine, çevre bölgelere, Kafkasya'ya güven huzur özgürlük ihraç eden bir Türkiye'dir. Bunun için çalışmalara devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, bazı Avrupa ülkeleri yöneticilerinden Türkiye aleyhine yükselen seslerin hatırlatılması üzerine ise şunları kaydetti: "Avrupa Birliği Türkiye'nin son 50 yıllık dış politikanın en önemli unsurlarından biridir. Birkaç gün önce Stockholm'deydim. Avrupa Birliği dönem başkanlığını alacak olan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve genişlemeden sorumlu komiser Olli Rehn ile detaylı görüşmeler yaptık. Bizim için AB önemlidir. Türkiye bu yönde reformlara devam edecek. Ama ahde vefa başta olmak üzere taahhütlere sadakat bekliyoruz. Biz o konuda da üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Gelecekte çok daha hızlı işleyen bir süreç olacağına inanıyoruz. Bütün dış politika meselelerimize daha aktif daha etkin bir çehre kazandırmak için çalışıyoruz."

Türkiye'nin AB üyeliğinin kesinlikle başka ülkelerin bir iç siyaset meselesi haline dönüştürülmemesi gerektiğini vurgulayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Malum şimdi AB'de Avrupa Parlamentosu seçimleri var. Almanya gibi bazı önemli ülkelerde genel seçimler var. İç siyaset malzemesi olarak Türkiye-AB ilişkilerinin kullanılması, bu konuda yorumlar yapılması birlikte yürütmemiz gereken sürece fayda sağlamaz. Herkesin kısa süreli kazançlar yerine uzun dönemli stratejik vizyonla meselelere bakmak lazım. Avrupa ülkelerinden de beklediğimiz budur."

Vali Osman Aydın, Bakan Davutoğlu'na ziyaretin anısına kristal bir vazo hediye etti. Ziyarette AK Parti Konya Milletvekilleri Ayşe Türkmenoğlu, Kerim Özkul ve Hüsnü Tuna ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek hazır bulundu. (CİHAN) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA