• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Davutoğlu Akşehirde
09 Temmuz 2010 Cuma 18:27

Bakan Davutoğlu Akşehir'de

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, her türlü imkanlarla Akşehir'in yanında olacaklarını belirterek, özellikle Akşehir Gölü konusunda yapılması gereken çalışmalar olduğunu söyledi. Bakan Davutoğlu, Ak

Çalışmaları hakkında Bakan Davutoğlu'na bilgi veren Baloğlu, Akşehir'i daha modern bir ilçe yapabilmek için çalıştıklarını söyledi.

Davutoğlu da Akşehir'in doğu kültürünü ve Türk kültürünü bir mizah şeklinde günlük hayatımıza yansıtan bir şahsiyetle anıldığını söyledi.

Nasreddin Hoca'nın, sadece Türkiye'de değil her yerde anıldığını ifade eden Davutoğlu, ''Herkes onun latifelerinden örnek alır, latifelerini örnek verir. Nasreddin Hoca, latifeleriyle, erdemli sözleriyle birçoğumuzun gülerek hatırladığı önemli bir şahsiyettir'' dedi.

Bakan Davutoğlu, Akşehir'in sadece Nasreddin Hoca ile anılmadığını güzel insanıyla ve belediyecilik çalışmalarıyla da bilindiğini belirterek, Akşehir'in adı gibi ''ak'' bir şehir olduğunu söyledi.

Her türlü imkanlarla Akşehir'in yanında olduklarını vurgulayan Davutoğlu, ''Özellikle Akşehir Gölü konusunda yapılması gereken çalışmalar var. Hem gölü yaşatma noktasında hem de gölün civarında hayatı canlandırmak, Nasreddin Hoca'ya bizim borcumuzdur'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Baloğlu, Bakan Davutoğlu'na Nasreddin Hoca kavuğu hediye etti.

Daha sonra beraberindekilerle Ulu Camii'nde Cuma namazını kılan Bakan Davutoğlu, tarihi Arasta Çarşısı'nda esnafı ziyaret etti.

Bakan Davutoğlu'na sevgi gösterisinde bulunan esnaf, helva, etliekmek ve kahve ikramında bulundu.
    
''BİZİM EKSENİMİZ ANADOLUDUR''
    
Bakan Davutoğlu, daha sonra Nasreddin Hoca Türbesi'ni ziyaret etti.

Türbede yer alan ''dünyanın ortası burasıdır'' yazılı taşın üzerine oğlu Mehmet ile birlikte çıkan Davutoğlu, burada yaptığı açıklamada Nasreddin Hoca'nın çok önemli bir şahsiyet olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Nasreddin Hoca 13. yüzyılda 'Dünyanın merkezi burasıdır' diyerek bize ışık tutmuş. Hani şimdilerde de 'eksen' tartışması yapılıyor ya biz de dış politikada diyoruz ki 'Dünyanın merkezi Türkiye. Bizim eksenimiz, Anadolu'nun kültürü, Anadolu'nun ruhu, Nasreddin Hoca'nın o mizahi ve irfani derinliği ve buradan yükselen engin kültür, eksenimiz bu. Ve bu eksenden biz bütün dünyaya ışık sunmaya devam edeceğiz. Allah ona rahmet eylesin. Onun irfanından ders almayı da bize ve bütün insanlığa nasip etsin. Akşehir ne kadar iftihar etse azdır. Akşehir, Nasreddin Hoca ile anılacak. Nasreddin Hoca ise tüm Türk milletinin en önemli şahsiyetlerinden biri olarak bütün dünyada anılmaya devam edecektir. Biz de bunu için her türlü gayreti göstereceğiz.''

Nasreddin Hoca'nın mayasının her yerde tutacağını ifade eden Davutoğlu, mayanın ruhunda Akşehir gibi ''ak''lık olduğunu söyledi.

Davutoğlu, Nasreddin Hoca'nın da ait olduğu bu milletin dünyaya her zaman barışı getirmek için çaba sarf ettiğini dile getirerek, ''Birileri rahatsız olsa da birileri bundan huzursuzluk duysa da hep aynı şeyi söyleyeceğiz. Bizim Eksenimiz Anadolu'dur ve Anadolu'nun ekseni de Nasreddin Hoca'nın dediği gibi 'dünyanın merkezi' olan burasıdır. Aslında mekani merkezi değil; felsefi, düşünce merkezidir. Herkesin bizden öğreneceği bir şey var, bizim de herkesten öğreneceğimiz bir mesaj var. Bu mesaj da Akşehir Gölü'ne bu sene çalınan barış mayasıdır. İnşallah her yerde bu barış mayası tutacak'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA