• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Bağıştan görev süresi açıklaması
18 Aralık 2011 Pazar 16:38

Bakan Bağış'tan 'görev süresi' açıklaması

Bağış, Konya'da düzenlenen 24. Reform İzleme Grubu (RİG) Toplantısı'ndan önce gazetecilerin, cumhurbaşkanının görev süresiyle ilgili tartışmalara ilişkin soruyu yanıtladı.
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin, 'Cumhuriyet tarihimizde, cumhurbaşkanlığı seçiminin öne çekilmesine dair hiçbir örnek yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımız 7 yıllığına seçilmiştir' dedi.
Bağış, Konya'da düzenlenen 24. Reform İzleme Grubu (RİG) Toplantısı'ndan önce gazetecilerin, cumhurbaşkanının görev süresiyle ilgili tartışmalara ilişkin soruyu yanıtladı.

Meclis'te cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl yapılacağına dair şu anda bekleyen bir yasa tasarısı olduğunu anımsatan Bağış, tasarının ilgili komisyondan çıktıktan sonra Genel Kurul'da görüşüleceğini, ancak bunun bir sonraki cumhurbaşkanını seçme prosedürünü belirleyeceğini söyledi.

Bu tasarının, cumhurbaşkanlığı için nasıl aday gösterileceği, seçimin nasıl yapılacağı, kaç tur olacağı, kimlerin aday olabileceği ya da aday gösterebileceği sürecini belirleyeceğini vurgulayan Bağış, şunları kaydetti:

'Ama şu andaki Cumhurbaşkanımızın seçilme sürecinde, kendisine oy vermiş bir milletvekili olarak söyleyebilirim, ben kendisinin 7 yıl görev yapması için oy verdim ve kendisi gibi Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçilmiş bütün cumhurbaşkanları bugüne kadar 7 yıl görev yaptılar. Meclisin kendi kararıyla kendi seçimini öne çekmesi her zaman görülmüş, yaşanmış, tecrübe edilmiş bir süreçtir. Nitekim biz de en son seçimlerimizle ilgili olarak mecliste hep beraber bir karar aldık. İktidar, muhalefet beraber, 12 Haziran tarihinde seçim yapma kararı aldık. Aslında 5 yıllığına seçilmiş bir dönemi bir yıl erken seçime gitmesi için bir karar aldık. Ama kendi tarihimizde, cumhuriyet tarihimizde, cumhurbaşkanlığı seçiminin öne çekilmesine dair hiçbir örnek yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımız 7 yıllığına seçilmiştir, görevini tamamladığı zaman, Anayasamızın seçimden sonra değişmiş hükümleri gereği yeni seçilecek cumhurbaşkanı, meclis tarafından değil, halk tarafından seçilecektir. 7 yıllığına değil, 5 yıllığına seçilecektir. Eğer vatandaşımız, halkımız isterse ikinci bir 5 yıl için de aday olabilecektir. Benim kendi yorumum budur, ama mecliste bunu tartışacağız. Bu konu herhalde ocak ayında Anayasa Komisyonunda değerlendirilecektir, şu anda tamamen bütçeye odaklanılmış durumda.'  

'RİG Toplantısının Mevlana'nın şehrinde olması anlamlı'

Bağış, Reform İzleme Grubu (RİG) 24. Toplantısı ile ilgili de Hazreti Mevlana'nın şehri Konya'da, Avrupa Birliği reformlarını görüşmenin anlamlı olduğunu vurguladı.

Mevlana'nın, 'Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır' sözünü anımsatan Bağış, şöyle konuştu:

'Aslında Avrupa Birliği'nin kuruluş felsefesi, bu zihniyettedir. Farklı dilleri konuşan ve tarihleri boyunca savaşmış milletler, bir daha savaşmamak üzere bir barış projesi ortaya atmışlardır. Bugün Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılımı da o kıtasal barış projesini küreselleştirmek için çok anlamlı bir platform oluşturacaktır. Hazreti Mevlana'nın aramızdan ayrılışının 738. yıl dönümünde kendi memleketinde, onun huzurunda, Türkiye'nin AB yolunda attığı reform adımlarını, demokratikleşme adımlarını değerlendirmek için 4 bakan arkadaşımızın bir araya geliyor olması, Türkiye'nin bu konudaki kararlılığının göstergesidir. Hem içerideki hem dışarıdaki muhalif çevrelere rağmen Türkiye, kalkınmaya, reformlara, gelişmeye, zenginleşmeye inşallah devam edecektir.'

AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA