• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bahçe aletleri üretiminde patlama oldu!
22 Mart 2010 Pazartesi 10:45

Bahçe aletleri üretiminde patlama oldu!

Bağ ve bahçe işlerine önemin artması ile beraber, bahçe ekipmanları üretimi yapan firmalarda da son birkaç yılda ciddi artış oldu.
Modernleşen dünyada, bahçe ve bahçe malzemelerine ilgi giderek artıyor. Apartman ve site aralarına sıkışan insanoğlu, hayatın stresinden kurtulmak için bağ ve bahçe hayatına daha çok önem vermeye başladı.
 
Bağ ve bahçe işlerine önemin artması ile beraber, bahçe ekipmanları üretimi yapan firmalarda da son birkaç yılda ciddi artış oldu.
 
Konya’da, orman, bahçe ve tarım aletleri üretimi yapan Büyüksağlam A.Ş’nin sahibi Metin Sağlam, sektörün son 3-4 yılda gelişme gösterdiğini belirterek, 4 yıl öncesine kadar Türkiye’de iki firmanın bahçe aletleri üretimi yaptığını, günümüzde ise firma sayısının 20’ye çıktığını söyledi.
 
Devletin tarım aletlerine teşvik vermesi ile beraber tarım aletlerine ilginin arttığını ve buna bağlı olarak da yeni şirketlerin kurulmaya başlandığını vurgulayan Metin Sağlam, “Modern dünyada küresel ısınma ile de birlikte ağaca ilgi ve sevgi giderek arttı. Beton yığınlarından bunalan vatandaş, bahçeli evlere, bahçeye daha çok rağbet göstermeye başladı. Belediyelerin şehirlere kazandırdığı hobi bahçeleri de bu ilgiyi giderek arttırdı. Artan ilgi ile beraber bahçe aletlerinde satışlarımız ciddi şekilde arttı. Birkaç yıl öncesine kadar sektörde üretim yapan 2 firma varken, şimdi ise bu sayı 20’ye çıktı. Artık insanlar doğa ile haşır neşir olmak istiyor. Bu durumda sektörümüze olumlu şekilde yansıyor. Bahar ayının da gelmesi ile işlerimiz daha çok arttı. Konya’da da bahçeye ilgi giderek artıyor. Özellikle Karatay Belediyesi’nin Konya’ya kazandırdığı Hobi Bahçeleri işlerimizin gelişmesine neden oldu. Türkiye’nin birçok yerine üretim yapmaktayız. İlerleyen yıllarda üretimimizin daha da artacağını düşünüyoruz” dedi.
 
45’den 90 beygire kadar bahçe traktörü satışı yaptıklarını da kaydeden Sağlam, normal traktörlerin giremeyeceği yerlere, bahçe traktörlerinin rahatlıkla girebildiğini ve bu traktörlere ise özellikle Karadeniz Bölgesi’nden ve dağ köylerden büyük ilgi olduğunu söyledi.
 
Bahçe ekipmanı olarak en çok ilginin el traktörüne olduğunun altını çizen Metin Sağlam, “Özellikle villa bahçelerinde ki düzenlemeler için el traktörleri tercih ediliyor. Dağlık bölgelerde çiftçilik yapan vatandaşlarımız da bu ürünümüze büyük ilgi gösteriyor. En çok el traktörünü de ise Karadeniz Bölgesi’ne satıyoruz. Hem o yörede düz alan az olduğu için hem de traktör almaya gücü yetmediği için çiftçi el traktörü kullanıyor ve rahatlıkla da işini görebiliyor. Ayrıca el traktörleri yakıt bakımından da çok ekonomiktir. Bir dönümlük alanda normal bir traktörün yaktığı yakıtın sadece yüzde yirmisini yakıyor. Bahçe, bağ ve dağlık alanlarda ki tarlalarda el traktörleri çok kullanışlı. Gelişen teknoloji ile beraber ürün çeşitleri de artmakta, çiftçimizin daha az vakitte daha çok iş yapacağı ekipmanlar piyasaya sürülmektedir. Bizim firmamız bu konuda Türkiye’de lider konumdadır. Yıllardır bu işle uğraşıyoruz ve müşterilerimiz de tecrübemize güveniyor. İlerleyen yıllarda pazar alanlarımızı geliştirerek, ürün yelpazemizi de daha da çeşitlendireceğiz” diye konuştu.
 
Firmalarında 900 TL’den 10 bin TL’ye kadar el traktörü satışı yaptıklarını da söyleyen Sağlam, Türkiye’de el traktörü kullanımının 30 bin, Fransa’da ise kullanım sayısının 6 milyonu bulduğunu belirtti.
 
Ayrıca, devletin miras yoluyla bölünen tarlaları birleştirme projesinin işlerinde azalmaya neden olacağını fakat şehirlerde kentsel dönüşüm ve hobi bahçeleri uygulamalarının artmasıyla da bu açığın kapanacağına dikkat çeken Sağlam, Türkiye’de artık bahçe ekipmanı üreten şirketlerin rahatlıkla pazar bulabileceğini dile getirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA